metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Další 1 fotografie v galerii
Ikonka informuje, zda si v buse můžete nabít telefon. | foto: ROPID

Dochází vám šťáva? Ikonka prozradí, kde si dobít mobil

  5:00
Když začal dopravní podnik, Arriva a další pražští dopravci před osmi lety vybavovat své nové autobusy v rámci městské i příměstské dopravy USB přípojkami, klepali si někteří na čelo. Zástrčky, k jejichž použití musí cestující vozit s sebou vlastní kabel, se tehdy začaly objevovat na žlutých tyčích, které slouží k držení.

Nyní už jde podle mluvčího organizátora dopravy Ropid Filipa Drápala o běžný standard. „V současnosti je USB zásuvkami vybaveno již přes tři sta vozidel v Pražské integrované dopravě (PID). Nyní však máme pro cestující novinku. Nová ikonka na mapě PID prozradí, zda si ve vozidle můžete nabít telefon nebo jinou elektroniku. Cestující si tak mohou i podle tohoto kritéria vytipovat svůj spoj předem,“ říká pro deník Metro mluvčí Ropidu Filip Drápal. „Nejčastěji jsou zástrčky k vidění na linkách provozovaných druhým největším pražským dopravcem, Arrivou,“ dodává Drápal. 

Na Facebooku organizátora dopravy se před pár dny strhlo menší pozdvižení. Cestující totiž na příspěvek o USB zástrčkách reagovali tím, že jsou věčně ucpané smetím, a tedy nepoužitelné. „Materiál, co vozíme, tam cpe žvýkačky, lístky, tužky. Cestující si neváží nových autobusů,“ napsal například uživatel s přezdívkou Aknoli EV. S ním souhlasí i Štěpán Šabada. „To mě baví, jak vždycky odprezentujete nově zakoupený bus vybavený dle nejposlednějších PID požadavků, a když s tím jedu po roce, tak zjistím, že klima nefunguje, USB zásuvky jsou vykuchaný a třetí vnitřní LCD panel chybí a visí tam jen dráty,“ píše uživatel. 

Podle Drápala to s vandalismem na zástrčkách není zdaleka tak zlé, jak popisují cestující. „Nemáme informace, že by to byl až tak častý problém. Navíc v autobusu je vždy zásuvek víc. Věříme, že těch, kteří tuto novinku využijí, je mnohem víc než vandalů a že dopravci se opravě poškozených zásuvek průběžně věnují,“ míní Drápal. 

Deník Metro oslovil také zástupce dopravce Martin Uher, jehož autobusy pendlují po Strakonické mezi smíchovským nádražím a Příbramí. Zástupce dopravce mluví v podobném duchu jako Drápal. Zásuvky se podle něj sice terčem vandalů stávají, ucpané jsou však pouze zřídka. 

Autobus 165 je první městská linka s USB portem.

„Spíše hned poté, co s novým busem vyjedeme, nám lidé utrhají takové ty plastové krytky, co na tom bývají namontované. Pro nás to není otázka volby. Ropid má ve standardech, že zásuvky ve svých nových vozech mít musíme, a tak je v našich busech také najdete,“ svěřil deníku Metro Martin Uher mladší. 

Někteří cestující si USB zástrčky, aspoň podle zkušeností pražských dopravců, pravidelně pochvalují a neradi by o ně přišli. Ropid o jejich zrušení rozhodně neuvažuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek