metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 34 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena

Další 1 fotografie v galerii
Ikonka informuje, zda si v buse můžete nabít telefon. | foto: ROPID

Dochází vám šťáva? Ikonka prozradí, kde si dobít mobil

  5:00
Když začal dopravní podnik, Arriva a další pražští dopravci před osmi lety vybavovat své nové autobusy v rámci městské i příměstské dopravy USB přípojkami, klepali si někteří na čelo. Zástrčky, k jejichž použití musí cestující vozit s sebou vlastní kabel, se tehdy začaly objevovat na žlutých tyčích, které slouží k držení.

Nyní už jde podle mluvčího organizátora dopravy Ropid Filipa Drápala o běžný standard. „V současnosti je USB zásuvkami vybaveno již přes tři sta vozidel v Pražské integrované dopravě (PID). Nyní však máme pro cestující novinku. Nová ikonka na mapě PID prozradí, zda si ve vozidle můžete nabít telefon nebo jinou elektroniku. Cestující si tak mohou i podle tohoto kritéria vytipovat svůj spoj předem,“ říká pro deník Metro mluvčí Ropidu Filip Drápal. „Nejčastěji jsou zástrčky k vidění na linkách provozovaných druhým největším pražským dopravcem, Arrivou,“ dodává Drápal. 

Na Facebooku organizátora dopravy se před pár dny strhlo menší pozdvižení. Cestující totiž na příspěvek o USB zástrčkách reagovali tím, že jsou věčně ucpané smetím, a tedy nepoužitelné. „Materiál, co vozíme, tam cpe žvýkačky, lístky, tužky. Cestující si neváží nových autobusů,“ napsal například uživatel s přezdívkou Aknoli EV. S ním souhlasí i Štěpán Šabada. „To mě baví, jak vždycky odprezentujete nově zakoupený bus vybavený dle nejposlednějších PID požadavků, a když s tím jedu po roce, tak zjistím, že klima nefunguje, USB zásuvky jsou vykuchaný a třetí vnitřní LCD panel chybí a visí tam jen dráty,“ píše uživatel. 

Podle Drápala to s vandalismem na zástrčkách není zdaleka tak zlé, jak popisují cestující. „Nemáme informace, že by to byl až tak častý problém. Navíc v autobusu je vždy zásuvek víc. Věříme, že těch, kteří tuto novinku využijí, je mnohem víc než vandalů a že dopravci se opravě poškozených zásuvek průběžně věnují,“ míní Drápal. 

Deník Metro oslovil také zástupce dopravce Martin Uher, jehož autobusy pendlují po Strakonické mezi smíchovským nádražím a Příbramí. Zástupce dopravce mluví v podobném duchu jako Drápal. Zásuvky se podle něj sice terčem vandalů stávají, ucpané jsou však pouze zřídka. 

Autobus 165 je první městská linka s USB portem.

„Spíše hned poté, co s novým busem vyjedeme, nám lidé utrhají takové ty plastové krytky, co na tom bývají namontované. Pro nás to není otázka volby. Ropid má ve standardech, že zásuvky ve svých nových vozech mít musíme, a tak je v našich busech také najdete,“ svěřil deníku Metro Martin Uher mladší. 

Někteří cestující si USB zástrčky, aspoň podle zkušeností pražských dopravců, pravidelně pochvalují a neradi by o ně přišli. Ropid o jejich zrušení rozhodně neuvažuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek

„Ve firmách by měl být generační balanc, ideální je věky lidí namixovat“

vydáno 17. srpna 2022  6:00

Boří stereotypy, označuje se za rebelku v byznysu. Provozní ředitelka Creative Dock Gabriela Teissing podporuje ženy, aby se kariéry v oblasti technologií...  celý článek