metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Čtvrtek 11. srpna 2022. Svátek má Zuzana
Cyklistika ve městě (ilustrační foto) | foto: SXC

Dočkají se Pražané bicyklů pro všechny? Praha si na projekt nechá dělat studii

  16:13
Praha podepsala smlouvu s Českou spořitelnou, od které si nechá vypracovat studii proveditelnosti veřejného půjčování kol, tedy takzvaného bike-sharingu. Na jednání magistrátního výboru pro dopravu to řekl náměstek primátora Jiří Nouza a předsedkyně magistrátní skupiny pro cyklistiku Monika Krobová-Hášová.

"Je to další krok k tomu, že Praha bude nabízet na celém území alternativní typy dopravy," řekl na jednání výboru Nouza. Studie proveditelnosti by měla podle Krobové-Hášové hotova do tří měsíců. Na jaře příštího roku by mělo město vypsat výběrové řízení na provozovatele.

Studie proveditelnosti má odpovědět například na ekonomické fungování půjčování kol. Zároveň chce podle Krobové Hášové město bike-sharing rozšířit na celé své území. Zkušební provoz měl být spuštěn v roce 2008 v Karlíně, podle Krobové Hášové ale v tak malém rozsahu nefunguje.

Mladí lidé na Prahu nečekají a kola půjčují bez ní

"Česká spořitelna podporuje zdravý pohyb i způsob života. Bike-sharing je pro nás vhodným projektem, který Prahu obohatí a nabídne Pražanům více alternativ, jak se např. dostat do práce," uvedl člen představenstva a náměstek generálního ředitele České spořitelny Daniel Heler.

Zástupce petentů na podporu bike-sharingu Tomáš Sýkora členům výboru řekl, že vybrali na 2000 podpisů. Výbor jejich iniciativu podpořil. Zároveň Sýkora připomněl, že v Praze 6 skupina nadšenců vybrala přes server hithit.cz peníze na projekt s názvem Rekola - v něm členové skupiny opraví starší kola a dají je Pražanům k dispozici.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek

Čára není zeď. Zákaz odbočení na Chodově řidiči ignorují

vydáno 11. srpna 2022  4:07

Nejen změna uspořádání křižovatky způsobila jedenáct nehod. Za většinu mohli „pospíchálci“.  celý článek

Komerční sdělení

Triatlon Podroužek prověří všestrannost závodníků

vydáno 11. srpna 2022

Autokemp Podroužek u Netolic bude o víkendu 13. a 14. srpna přitahovat pozornost všech, kteří jsou stejně dobře doma ve vodě jako na souši. Uskuteční se...  celý článek

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek