metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Mim Radim Vizváry jako kluk TÝÝJÓÓ
Další 1 fotografie v galerii
Mim Radim Vizváry jako kluk TÝÝJÓÓ | foto: Nina ZardalishviliMetro.cz

Doktor pantomimy Radim Vizváry modernizuje mimické divadlo

14. září 2015  12:34 Pavel Urban Metro.cz
Radim Vizváry stíhá mnoho činností. Je známý jako mim, performer, režisér, choreograf a pedagog. Na HAMU dokonce získal titul Ph.D. A také pořádá akci Mime Fest, která začíná už dnes v Poličce. Neúnavný tvůrce se angažuje v řadě činností a projektů. Se souborem Tantehorse připravuje představení Lessons of touch v režii Miřenky Čechové v hlavní roli s ním a Ninou Vangeli. Premiéra se uskuteční 6. října v NODu. Se souborem Mime Prague chystá na 21. listopadu v Paláci Akropolis premiéru v režii Jindřišky Křivánkové.

Jak náročné je sehnat špičky pantomimy z celého světa na český festival? Na koho byste letos nalákal?

Hodně hraji nebo učím na prestižních školách a festivalech v zahraničí, potom není těžké seznámit se s umělci různých národností. Zatím nikdo neodmítl pozvání do Česka. Náročné je ufinancovat jejich vystoupení. Letos se nám podařilo přivézt belgické duo Okidok, amerického performera Michaela Trautmana či Bodeckera a Neandera, spolupracovníky Marcela Marceaua.

Vy sám jste si připravil premiéru představení nazvané TÝÝJÓÓ. O čem je?

Min Radim Vizváry jako kluk TÝÝJÓÓ.

Min Radim Vizváry jako kluk TÝÝJÓÓ.

Min Radim Vizváry jako kluk TÝÝJÓÓ.

Min Radim Vizváry jako kluk TÝÝJÓÓ.

TÝÝJÓÓ je malý kluk. Nemá rodinu ani kamarády, žije sám, a aby se zabavil, vytváří si situace plné překvapení. Představuje kontroverzní postavičku, která dělá, co ho společnost nechce nechat dělat, a tak neukazuje jaký je on, ale hlavně jací jsme my. Nápad vytvořit tuto komickou postavičku, stejně jako její jméno, jsem pochytil od svých synovců, kteří se všemu neustále diví a často používají sousloví „tý-jó“.

Jak je na tom v současnosti česká pantomima?

Myslím, že se ji daří lépe. Přestože se říká, že pantomima je mrtvá, tak jen za poslední tři roky u nás vznikly dvě nové pantomimické skupiny Mime Prague a Mime Fatale, které vyprodukovaly 12 představení. Přes tři roky existuje festival Mime Fest. Letos poprvé se uskutečnil také v Praze studentský festival pantomimy My Mime. Také můžeme vidět mnoho představení, ve kterých tvůrci používají prvky mimického divadla. Zaznamenávám rostoucí zájem o mimické umění, jak u umělců, studentů, tak i publika.

Zahrál jste si ve filmu Klauni a také ve snímku Jsem brána. Baví vás práce herce před kamerou?

Kamera je pro mě pokaždé workshop minimalistického herectví. Jako performer jsem naučený velkým výrazům, kdežto u filmu je to naopak. Jedinečnou zkušeností pro mě bylo ztvárnění hlavní role v hororu Stephena Kinga Jsem brána. Jestli jsem se někdy dotkl psychického a fyzického dna, tak myslím, že právě tady.

Propojujete neobvyklé žánry, co vás k tomu inspiruje a jak reagují diváci?

Snažím se modernizovat mimické divadlo. V mém případě je to třeba projekt Stabat Mater – spojení současné opery, cirkusu, tance a mimického divadla. Že se divákům líbí, svědčí například jeho uvedení v Národním divadle na Kypru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám