metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Další 1 fotografie v galerii
Mim Radim Vizváry jako kluk TÝÝJÓÓ | foto: Nina ZardalishviliMetro.cz

Doktor pantomimy Radim Vizváry modernizuje mimické divadlo

  12:34
Radim Vizváry stíhá mnoho činností. Je známý jako mim, performer, režisér, choreograf a pedagog. Na HAMU dokonce získal titul Ph.D. A také pořádá akci Mime Fest, která začíná už dnes v Poličce. Neúnavný tvůrce se angažuje v řadě činností a projektů. Se souborem Tantehorse připravuje představení Lessons of touch v režii Miřenky Čechové v hlavní roli s ním a Ninou Vangeli. Premiéra se uskuteční 6. října v NODu. Se souborem Mime Prague chystá na 21. listopadu v Paláci Akropolis premiéru v režii Jindřišky Křivánkové.

Jak náročné je sehnat špičky pantomimy z celého světa na český festival? Na koho byste letos nalákal?

Hodně hraji nebo učím na prestižních školách a festivalech v zahraničí, potom není těžké seznámit se s umělci různých národností. Zatím nikdo neodmítl pozvání do Česka. Náročné je ufinancovat jejich vystoupení. Letos se nám podařilo přivézt belgické duo Okidok, amerického performera Michaela Trautmana či Bodeckera a Neandera, spolupracovníky Marcela Marceaua.

Vy sám jste si připravil premiéru představení nazvané TÝÝJÓÓ. O čem je?

Min Radim Vizváry jako kluk TÝÝJÓÓ.

Min Radim Vizváry jako kluk TÝÝJÓÓ.

TÝÝJÓÓ je malý kluk. Nemá rodinu ani kamarády, žije sám, a aby se zabavil, vytváří si situace plné překvapení. Představuje kontroverzní postavičku, která dělá, co ho společnost nechce nechat dělat, a tak neukazuje jaký je on, ale hlavně jací jsme my. Nápad vytvořit tuto komickou postavičku, stejně jako její jméno, jsem pochytil od svých synovců, kteří se všemu neustále diví a často používají sousloví „tý-jó“.

Jak je na tom v současnosti česká pantomima?

Myslím, že se ji daří lépe. Přestože se říká, že pantomima je mrtvá, tak jen za poslední tři roky u nás vznikly dvě nové pantomimické skupiny Mime Prague a Mime Fatale, které vyprodukovaly 12 představení. Přes tři roky existuje festival Mime Fest. Letos poprvé se uskutečnil také v Praze studentský festival pantomimy My Mime. Také můžeme vidět mnoho představení, ve kterých tvůrci používají prvky mimického divadla. Zaznamenávám rostoucí zájem o mimické umění, jak u umělců, studentů, tak i publika.

Zahrál jste si ve filmu Klauni a také ve snímku Jsem brána. Baví vás práce herce před kamerou?

Kamera je pro mě pokaždé workshop minimalistického herectví. Jako performer jsem naučený velkým výrazům, kdežto u filmu je to naopak. Jedinečnou zkušeností pro mě bylo ztvárnění hlavní role v hororu Stephena Kinga Jsem brána. Jestli jsem se někdy dotkl psychického a fyzického dna, tak myslím, že právě tady.

Propojujete neobvyklé žánry, co vás k tomu inspiruje a jak reagují diváci?

Snažím se modernizovat mimické divadlo. V mém případě je to třeba projekt Stabat Mater – spojení současné opery, cirkusu, tance a mimického divadla. Že se divákům líbí, svědčí například jeho uvedení v Národním divadle na Kypru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek