metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Čtvrtek 11. srpna 2022. Svátek má Zuzana

Větší foto
První meteorologické sloupy se v českých zemích začaly objevovat od poslední třetiny devatenáctého století. | foto: Praha 1

Domek s budíky u Masarykova nádraží zase funguje. Řídí také semafor

  5:05
Zchátralý meteorologický sloup hned vedle vchodu do vestibulu Masarykova nádraží sloužil ještě donedávna pouze jako malířské plátno pro ne moc zručné sprejery. S tím se nehodlalo smířit několik lidí včetně projektové manažerky neziskové organizace Czech National Trust Evy Heyd.

Ve čtvrtek, několik měsíců po zahájení opravy této více než sto let staré památky, si mohli první zájemci ověřit na cifernících sloupku teplotu a vlhkost vzduchu, tlak či si podle něj nastavit na hodinkách přesný čas. „Meteorologický sloupek bude řídit i křižovatku ulic Hybernské a Havlíčkovy. Uvnitř se nachází technické zázemí pro řízení křižovatky, které muselo být zmenšeno a zmodernizováno. Společným využitím sloupku pro měření meteorologických údajů a řízení křižovatky došlo k maximálnímu využití místa,“ říká starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Chátrající hranoly

  • Podle projektové manažerky Czech National Trust Evy Heyd došlo v případě sloupu u Masaryčky po letech překážek ke vzácné shodě. Ta se však nedaří vždy.
  • Opravený historický sloup má stát před budovou Českého hydrometeorologického ústavu v Komořanech. Další, bohužel nefunkční, se nachází v sochařské zahradě mezi Čiklovou ulicí a železniční tratí pod Nuselským mostem. 

Slavnostního odhalení sloupku se zúčastnili nejen zástupci radnice a zmiňované neziskovky, ale také městské firmy Technologie hlavního města Prahy a investiční skupiny Penta. Městská společnost do sloupku investovala asi tři sta tisíc korun, Penta, která má v okolí nádraží své obchodní zájmy, pak přispěla sto tisíci korunami. Akci odborně a materiálně podpořil také Miloslav Černý, který se proslavil odstraněním graffiti na Karlově mostě. Ten také přislíbil, že budoucí čmáranice, které na sloupku případně vzniknou, pomůže odstranit.

Z několika desítek sloupků, které se nacházely po celé České republice, se v Praze dochovaly jen dva, které bylo potřeba zrekonstruovat a znovu je vybavit měřicími přístroji. Druhý, již opravený bratr, stojí v Dejvicích na Vítězném náměstí. „Podle některých důkazů odhadujeme, že sloupek u Masarykova nádraží pochází pravděpodobně z období těsně před první světovou válkou. Neznáme bohužel přesný počet podobných zařízení, která se v minulém století v Praze nacházela. Podle dochovaných fotografií stával jeden sloupek před automatem Koruna na Václavském náměstí, další na Staroměstském náměstí, jiný na Karlově náměstí. Sloupek v Dejvicích na rohu Vítězného náměstí jsme zrekonstruovali v předloňském roce,“ dodává Heyd, která se záchranou kulturního a přírodního dědictví pro příští generace zabývá již řadu let.

Umělý kámen sloupku v Havlíčkově ulici byl odborně zrestaurován uměleckými kameníky Ondřejem Jiráskou a Štěpánem Šefrem, kovové části byly obnoveny a doplněny restaurátorskou firmou TOP Restaurant. Přístroje zkonstruovala firma Amet, a to za konzultace s pracovníky Českého meteorologického ústavu.

Historické meteosloupky sloužily k předpovědi počasí od roku 1850. Do druhé světové války jich bylo po celé Evropě vyrobeno asi čtyři sta. Buď byly tvořené přímo pro dané místo, nebo se dovážely z Německa. V současné době je na území České republiky asi čtyřicítka těchto sloupků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek

Čára není zeď. Zákaz odbočení na Chodově řidiči ignorují

vydáno 11. srpna 2022  4:07

Nejen změna uspořádání křižovatky způsobila jedenáct nehod. Za většinu mohli „pospíchálci“.  celý článek

Komerční sdělení

Triatlon Podroužek prověří všestrannost závodníků

vydáno 11. srpna 2022

Autokemp Podroužek u Netolic bude o víkendu 13. a 14. srpna přitahovat pozornost všech, kteří jsou stejně dobře doma ve vodě jako na souši. Uskuteční se...  celý článek

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek