metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Středa, 19. května 2021. Svátek má Ivo.

Větší foto
První meteorologické sloupy se v českých zemích začaly objevovat od poslední třetiny devatenáctého století. | foto: Praha 1

Domek s budíky u Masarykova nádraží zase funguje. Řídí také semafor

  5:05
Zchátralý meteorologický sloup hned vedle vchodu do vestibulu Masarykova nádraží sloužil ještě donedávna pouze jako malířské plátno pro ne moc zručné sprejery. S tím se nehodlalo smířit několik lidí včetně projektové manažerky neziskové organizace Czech National Trust Evy Heyd.

Ve čtvrtek, několik měsíců po zahájení opravy této více než sto let staré památky, si mohli první zájemci ověřit na cifernících sloupku teplotu a vlhkost vzduchu, tlak či si podle něj nastavit na hodinkách přesný čas. „Meteorologický sloupek bude řídit i křižovatku ulic Hybernské a Havlíčkovy. Uvnitř se nachází technické zázemí pro řízení křižovatky, které muselo být zmenšeno a zmodernizováno. Společným využitím sloupku pro měření meteorologických údajů a řízení křižovatky došlo k maximálnímu využití místa,“ říká starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Chátrající hranoly

  • Podle projektové manažerky Czech National Trust Evy Heyd došlo v případě sloupu u Masaryčky po letech překážek ke vzácné shodě. Ta se však nedaří vždy.
  • Opravený historický sloup má stát před budovou Českého hydrometeorologického ústavu v Komořanech. Další, bohužel nefunkční, se nachází v sochařské zahradě mezi Čiklovou ulicí a železniční tratí pod Nuselským mostem. 

Slavnostního odhalení sloupku se zúčastnili nejen zástupci radnice a zmiňované neziskovky, ale také městské firmy Technologie hlavního města Prahy a investiční skupiny Penta. Městská společnost do sloupku investovala asi tři sta tisíc korun, Penta, která má v okolí nádraží své obchodní zájmy, pak přispěla sto tisíci korunami. Akci odborně a materiálně podpořil také Miloslav Černý, který se proslavil odstraněním graffiti na Karlově mostě. Ten také přislíbil, že budoucí čmáranice, které na sloupku případně vzniknou, pomůže odstranit.

Z několika desítek sloupků, které se nacházely po celé České republice, se v Praze dochovaly jen dva, které bylo potřeba zrekonstruovat a znovu je vybavit měřicími přístroji. Druhý, již opravený bratr, stojí v Dejvicích na Vítězném náměstí. „Podle některých důkazů odhadujeme, že sloupek u Masarykova nádraží pochází pravděpodobně z období těsně před první světovou válkou. Neznáme bohužel přesný počet podobných zařízení, která se v minulém století v Praze nacházela. Podle dochovaných fotografií stával jeden sloupek před automatem Koruna na Václavském náměstí, další na Staroměstském náměstí, jiný na Karlově náměstí. Sloupek v Dejvicích na rohu Vítězného náměstí jsme zrekonstruovali v předloňském roce,“ dodává Heyd, která se záchranou kulturního a přírodního dědictví pro příští generace zabývá již řadu let.

Umělý kámen sloupku v Havlíčkově ulici byl odborně zrestaurován uměleckými kameníky Ondřejem Jiráskou a Štěpánem Šefrem, kovové části byly obnoveny a doplněny restaurátorskou firmou TOP Restaurant. Přístroje zkonstruovala firma Amet, a to za konzultace s pracovníky Českého meteorologického ústavu.

Historické meteosloupky sloužily k předpovědi počasí od roku 1850. Do druhé světové války jich bylo po celé Evropě vyrobeno asi čtyři sta. Buď byly tvořené přímo pro dané místo, nebo se dovážely z Německa. V současné době je na území České republiky asi čtyřicítka těchto sloupků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žákům chybějí místa. Nejvíc se strachují ti z Košíř

vydáno 18. května 2021  18:30

Šach způsobený údajným střetem zájmů starostky Prahy 5 má podle opozice vyřešit mimořádné zastupitelstvo.  celý článek

Putuje napříč Českem. Chce upozornit na příběhy předčasně narozených dětí

vydáno 18. května 2021  10:05

Od začátku května křižuje republiku. Pokud někde potkáte chlapíka s batohem na zádech, který už má v nohách přes tisíc kilometrů, zřejmě to bude Josef...  celý článek

Cestující mohou nastupovat už i předními dveřmi. Rozvolňování opatření se nelíbí některým řidičům

vydáno 18. května 2021  5:15

Pražská MHD se postupně vrací do normálu. Cestující již mohou od pondělka do všech vozidel opět nastupovat také předními dveřmi a uvolnily se pro ně...  celý článek

Sousede, nahlas smrádek. Web vznikl pro boj s továrnou na psí žrádlo

vydáno 17. května 2021  14:42

Obyvatele západního okraje Prahy donedávna štval zápach z firmy vyrábějící granule. Teď se údajně společnost polepšila.  celý článek

Vaše fotky z Prahy