metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Čtvrtek, 24. října 2019. Svátek má Nina.
Dominik
Dalších 9 fotografií v galerii
Dominik | foto: manželé Fárkovi

Dominik se neměl dožít tří let. A teď má v Praze svou vlastní školku

20. června 2014  7:00 Dominika Vyskočilová
„Váš syn má SMA.“ Diagnóza byla manželům Fárkovým sdělena přesně takhle, a tak nejdřív vůbec nechápali, co je s jejich osmiměsíčním synem v nepořádku. Když zjistili, že jde o spinální svalovou atrofii, začali se ihned vyptávat, co se s tím dá dělat a jak můžou malému Dominikovi pomoci. Lékař jim však velmi nešetrně sdělil, že se dítě nedožije tří let. Za dva týdny bude Dominikovi sedm.

Když Marcela Fárková otěhotněla, testy říkaly, že je vše v naprostém pořádku. Z nemocnice odcházeli údajně s naprosto zdravým miminkem. Kolem čtvrtého měsíce ale začali pozorovat, že s Dominikem není něco v pořádku. Paní doktorka je ale neposlouchala a neustále opakovala, že dítě je jen líné.

Když je na zádech, sám se nepřevalí

Dominikova miniškolka

Dominikova miniškolka

Dominikova miniškolka

Dominikova miniškolka

Po nějaké době tak přešli k jiné doktorce. Ta Dominikovi zjistila spinální svalovou atrofii prvního až druhého stupně. „To znamená, že Dominik je schopný sedět nebo sám na vozíčku někam dojet, ale když ho položím třeba na záda, tak se nepřevalí pomalu ani na bok,“ upřesňuje Fárková.

I když je Dominik handicapovaný fyzicky a od malička je na vozíčku, mentálně je naprosto v pořádku. „Chováme se k němu úplně normálně, děláme si z toho srandu, nelitujeme ho. Naopak se mu snažíme vštípit, že je to jeho výhoda, že je výjimečný. Říkáme, že je jako ostatní děti, jen jezdí na kole,“ říká Fárková. Zdá se, že tato rodinná filozofie funguje, protože Dominik je čilý, veselý a výřečný kluk, který má radost ze života.

Dominika nechtěli ve školce. Je s ním moc práce

Dominikova miniškolka

Dominikova miniškolka

Přestože má Dominik velké štěstí, že se s tak vážným stupněm SMA dožil sedmi let, nemá vyhráno. "Víme, že to jednou přijde a on nám odejde. Může to přijít náhle a kdykoliv a může to způsobit i pouhá rýma, takže se na to nedá připravit," dodává Fárková s tím, že Dominik sice ví, že už asi nikdy nebude chodit, ale zatím netuší, jaký konec ho čeká.

Nemoc dítěte přivedla Fárkovy až k tomu, že si v Praze-Kyjích otevřeli vlastní školku. Matku s dítětem na vozíku nechtěli nikde přijmout do práce a Dominika zase do školy, protože by s ním byla práce navíc. A proto si v polovině března Fárková otevřela v Praze - Kyjích Dominikovu miniškolku. I přes její krátkou existenci se zatím zdá, že školka úspěšně funguje. Její kapacita je zatím jen dvanáct dětí, to se ale může brzy změnit. Děti chodí denně ven na hřiště. „Každý měsíc podnikáme i různé zábavné a vzdělávací výlety. A i když tu zatím mám jen samé zdravé děti, určitě se nebráním  přijmout i handicapované, pokud budou mít svého asistenta,“ uzavírá Fárková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Developer usiluje o vybudování komplexu přes deset let. Roztyly další výstavbu ale nechtějí

NOVÉ ROZTYLY
vydáno 24. října 2019  5:04

Tenhle příběh se táhne dlouho. O výstavbě na kraji Krčského lesa hlasovala Rada městské části Praha 11 už v říjnu 2007. Proti plánům firmy Passerinvest...  celý článek

Čtenář deníku Metro „narovnal“ lampu v Hybernské

Stav ze začátku října 2019
vydáno 23. října 2019  16:47

Na trase Metro Hlídač, aplikace Změňte.to a Technologie hlavního města Prahy putoval čtenářský podnět ohledně šikmé lampy. Ta je nyní už opravena.  celý článek

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch.
vydáno 23. října 2019  16:27

Legerova, jedna z nejprašnějších ulic v Česku, dnes měla malé místo, kde byl naopak nejčistší vzduch v Česku. V buňce kousek od Nuselského mostu nazvané...  celý článek

Spíme s partnery, ale i se svými psy

Ilustrační snímek
vydáno 23. října 2019  12:17

Polovina českých domácností má psa. Lidé mazlíčkům tolerují téměř všechno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám