metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Pondělí 20. března 2023. Svátek má Světlana

Dalších 9 fotografií v galerii
Dominik | foto: manželé Fárkovi

Dominik se neměl dožít tří let. A teď má v Praze svou vlastní školku

  7:00
„Váš syn má SMA.“ Diagnóza byla manželům Fárkovým sdělena přesně takhle, a tak nejdřív vůbec nechápali, co je s jejich osmiměsíčním synem v nepořádku. Když zjistili, že jde o spinální svalovou atrofii, začali se ihned vyptávat, co se s tím dá dělat a jak můžou malému Dominikovi pomoci. Lékař jim však velmi nešetrně sdělil, že se dítě nedožije tří let. Za dva týdny bude Dominikovi sedm.

Když Marcela Fárková otěhotněla, testy říkaly, že je vše v naprostém pořádku. Z nemocnice odcházeli údajně s naprosto zdravým miminkem. Kolem čtvrtého měsíce ale začali pozorovat, že s Dominikem není něco v pořádku. Paní doktorka je ale neposlouchala a neustále opakovala, že dítě je jen líné.

Když je na zádech, sám se nepřevalí

Dominikova miniškolka

Dominikova miniškolka

Po nějaké době tak přešli k jiné doktorce. Ta Dominikovi zjistila spinální svalovou atrofii prvního až druhého stupně. „To znamená, že Dominik je schopný sedět nebo sám na vozíčku někam dojet, ale když ho položím třeba na záda, tak se nepřevalí pomalu ani na bok,“ upřesňuje Fárková.

I když je Dominik handicapovaný fyzicky a od malička je na vozíčku, mentálně je naprosto v pořádku. „Chováme se k němu úplně normálně, děláme si z toho srandu, nelitujeme ho. Naopak se mu snažíme vštípit, že je to jeho výhoda, že je výjimečný. Říkáme, že je jako ostatní děti, jen jezdí na kole,“ říká Fárková. Zdá se, že tato rodinná filozofie funguje, protože Dominik je čilý, veselý a výřečný kluk, který má radost ze života.

Dominika nechtěli ve školce. Je s ním moc práce

Dominikova miniškolka

Přestože má Dominik velké štěstí, že se s tak vážným stupněm SMA dožil sedmi let, nemá vyhráno. "Víme, že to jednou přijde a on nám odejde. Může to přijít náhle a kdykoliv a může to způsobit i pouhá rýma, takže se na to nedá připravit," dodává Fárková s tím, že Dominik sice ví, že už asi nikdy nebude chodit, ale zatím netuší, jaký konec ho čeká.

Nemoc dítěte přivedla Fárkovy až k tomu, že si v Praze-Kyjích otevřeli vlastní školku. Matku s dítětem na vozíku nechtěli nikde přijmout do práce a Dominika zase do školy, protože by s ním byla práce navíc. A proto si v polovině března Fárková otevřela v Praze - Kyjích Dominikovu miniškolku. I přes její krátkou existenci se zatím zdá, že školka úspěšně funguje. Její kapacita je zatím jen dvanáct dětí, to se ale může brzy změnit. Děti chodí denně ven na hřiště. „Každý měsíc podnikáme i různé zábavné a vzdělávací výlety. A i když tu zatím mám jen samé zdravé děti, určitě se nebráním  přijmout i handicapované, pokud budou mít svého asistenta,“ uzavírá Fárková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

vydáno 19. března 2023  13:52

Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete...  celý článek

Fronta na maso na Letné budí emoce i šedesát let po odstřelu. Stačí jedna stará fotka

Praha? Aha!
vydáno 19. března 2023  11:40

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek