metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Alkohol nejen v srdci Evropy. Evropské prvenství Česka vylepšují také teenageři

  6:43
„Ty vole, já jsem dneska na p**u! Už mi zbylo jen jedno pivo!“ Zhruba patnáctiletý mladík se potácí před supermarketem na pražském Andělu. Dostat se k alkoholickým nápojům nemají čeští, ale i evropští mladíci a mladice problém.
Čeští muži pijí víc pivo, ženy dávají přednost vínu. Obě pohlaví se však v konzumaci neupejpají. | foto: MAFRA

Česko má problém. Podle posledního velkého průzkumu Státního zdravotního ústavu, který proběhl naposledy v roce 2022 a sledoval tendence za rok 2021, vypili toho čeští muži třikrát více než české ženy. V pivu to byl poměr více než tři ku jedné, v tvrdém alkoholu téměř tři ku jedné. Jen ve vínu ženy nad „pány tvorstva“ vítězí o pár procent.

Jednička v EU je o desítky miliard korun chudší
Upřesněme, že tyto údaje se týkají těch respondentů, kteří konzumují pivo, víno nebo destiláty alespoň jednou za týden a častěji, tedy i každodenních konzumentů. Každopádně i střídmější pijáci přispívají k neklesajícímu trendu, jenž není právě radostný.

„Češi drží prvenství v EU v množství vypitého čistého alkoholu, což stojí v dnešních cenách společnost v nákladech na zdravotnictví, na nemocenských dávkách či ztrátě plateb na sociálním pojištění více než 80 miliard ročně,“ komentoval minulý týden situaci v zamyšlení pro Lidové noviny ekonom Jakub Komárek. I když v posledních čtyřech letech mírně stoupl počet abstinujících v celé společnosti, i tak je v přepočtu na čistý líh spotřeba na hlavu kolem sedmi litrů. Pokud vyškrtneme ze statistiky nepijáky, dostaneme se na více než osm litrů alkoholu na osobu. Včetně dětí a mladistvých.

Právě v kategorii mladistvých upozorňují odborníci na vysoká čísla. „Podle Národního výzkumu užívání tabáku a alkoholu v České republice se více než třicet procent mladých lidí v kategorii 15 až 24 let napije jednou a vícekrát týdně. Dvě procenta z nich dokonce denně,“ konstatuje ve zprávě o alkoholu za rok 2023 Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

Když nepijete, pokládají vás spolužáci za podivína
České zkušenosti potvrzují také zjištění, ke kterým došla Světová zdravotnická organizace (WHO), i když z tohoto pohledu může být Česko „spokojené“. V průzkumu totiž představitele WHO šokovaly výsledky z Belgie. Tam zjistili, že dva ze tří patnáctiletých už předtím někdy alkohol pili. Bruselské nemocnice si už zvykly na nárazové víkendové pití mladých a jejich pobyt ve zdravotnických zařízeních. „Ve škole, když nepijete, vás ostatní pokládají za divnou. To je ten problém,“ uvedla v reportáži na České televizi patnáctiletá belgická studentka.

Více než dvě stovky nemocí
Ve světě se pomalu, ale jistě odklánějí od dřívějších názorů, že mírné požívání alkoholu neškodí a je naopak prospěšné především pro kardiovaskulární systém. V minulosti se mu říkalo „francouzský paradox“, i když se pod něj schovalo více vlivů na zdraví, například konzumace ryb a dalších potravin, nejen vína. V Česku byl velkým propagátorem kardiolog Milan Šamánek. Ten paradoxně ale sám absolvoval transplantaci srdce.

Carina Ferreira-Borges, která má v rámci WHO na starosti problematiku alkoholu, říká, že na nulové prospěšnosti alkoholu pro lidské zdraví se shoduje stále více lékařů. „Alkohol je spojený s více než dvěma sty onemocněními včetně rakoviny, srdečně-cévních chorob a zranění,“ uvedla pro agenturu Associated Press. Alkohol je podle WHO spojen u zhoubných nádorů s rakovinou tlustého střeva, jater, prsu, úst nebo krku.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek