metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Výroba reflexních prvků ve Dvoře Králové (ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Bez reflexního prvku máte u pojišťovna smůlu

  11:47
Zraněný chodec bez povinné odrazky: nehodu sice nezpůsobil, peníze z pojistky stejně nedostane.

Stačí jedno blesknutí

  • Na trhu je k dostání řada reflexních prvků. Podle BESIP některé z nich odráží světlo až 50krát hůř než ty nejlepší.
  • Laik ale sám nedokáže rozpoznat, který prvek odráží světlo dobře a který ne.
  • Odborníci proto lidem radí jednoduchý trik. Orientačně lze míru odrazivosti zjistit například pomocí fotoaparátu s bleskem. Pokud prvek na fotce září, je kvalitní.

Je tu prosinec. Jeden z nejkritičtějších měsíců co do nehodovosti chodců. BESIP proto připomíná, že by lidé měli nosit reflexní prvky.

„Lidé si neuvědomují, že snížená viditelnost není jen tma nebo soumrak či svítání, ale povinnost používání reflexních prvků platí i za denního světla, protože často třeba hustě prší, sněží nebo je mlha,“ připomíná Martin Farář, šéf BESIP.

S novinkou v zákoně se letos změnil i přístup tuzemských soudů a pojišťoven. Pokud se dnes chodec za snížené viditelnosti stane účastníkem dopravní nehody a nebude mít na sobě reflexní prvek, hrozí, že mu pojišťovna nemusí nic proplatit.

„A nemusí jít jenom o případy, kdy je chodec viníkem nehody. Pokud totiž nesplnil svou povinnost a neměl na sobě reflexní prvek, policie do protokolu nehody zapíše, že měl chodec na zavinění podíl. K tomu samozřejmě pojišťovna také přihlíží,“ říká advokát Jan Černý.

V podobném duchu mluví také Libor Beran z pojišťovny Allianz. „Když je chodec za snížené viditelnosti účastníkem nehody a nemá reflexní prvek, tak mu pojišťovna nemusí zranění proplatit. Podobné je to i v případě, kdy má prvek špatně umístěný, například na batohu, takže není vidět zepředu,“ varuje Beran.

Zákon totiž hovoří o tom, že prvky mají být umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu. Páska na batohu to nesplňuje. „Každá nehoda je posuzována individuálně. Ovšem pokud se prokáže přímá souvislost mezi tím, že chodec nesplnil svou zákonnou povinnost, a nehodou, pak může být řidič zcela zbaven viny nebo je chodec označen jako spoluviník nehody,“ varuje advokát.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek