metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Bezhotovostní systém pomůže odbourat fronty lidí na barech

  13:30
Hip Hop Kemp je sice žánrový festival, ale v počtu návštěvníků i kvalitě hvězd se vyrovná leckterým větším multižánrovým. Také na jeho 16. ročníku, který se koná od 17. do 19. srpna, se podílí spoluzakladatel David Maryško.
Hudební dramaturg a jeden ze zakladatelů hradeckého Hip Hip Kempu David Man Maryško alias Affro (19.8.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Co je nejtěžší na uspořádání vašeho festivalu a čím je specifický?Nejtěžší je dát to celé dokupy. Když je člověk samouk a teorii o tom, jak se dělá festival, začne nabírat tím, že ho prostě uspořádá, je pak o 16 let později legrační se podívat přes rameno, že už se to párkrát celkem povedlo. Občas neuškodí se štípnout, že se ti to nezdá. Udělat žánrový festival v zemi, kde tento žánr vlastně „nikoho nezajímá“ a udělat ho tak, že ho větší počet lidí po zeměkouli považuje za jeden z nejzásadnějších na světě, to je takový malý zázrak. Je výzva neupadnout do rutiny. Specifický je náš festival určitě svým mezinárodním rozměrem. Čtyři dny se v Hradci Králové proplétají osudy lidí z celé Evropy. Míváme okolo 25 tisíc fanoušků a více jak polovina z nich jsou cizinci. Náš festival je jak obří organismus, který tepe spontánní živoucí energií. Rádi o něm říkáme, že nejkrásnější na něm je jeho atmosféra. Ta se ale nedá naplánovat a zařadit do časového harmonogramu. Ta tam buď je, nebo není. My můžeme být našim fanouškům jen vděční, že máme to štěstí, že u nás je.

Hip Hop Kemp

  • Koná se tradičně ve Festivalparku v Hradci Králové.
  • Šestnáctý ročník proběhne od čtvrtka do soboty. Už pozítří ale začíná od 18 hodin Warm up pro nedočkavé.
  • Letošní hlavní hvězdou je americký rapper Common.
  • Vstupenky stojí 1900 korun, VIP vyjde na 3400 korun.

V čem je největší změna od prvního ročníku dosud?
Ve všem. Před šestnácti lety nám bylo něco málo přes dvacet a neměli jsme nic než sny a nadšení. Pořádali jsme undergroundový hiphopový fesťák na parkovišti u koupaliště v Pardubicích. Teď je nám okolo čtyřiceti, máme za sebou pár zajímavých jmen: The Roots, Cee-Lo Green, Macklemore, Kendrick Lamar, Machine Gun Kelly, Yelawolf a další. Náš mejdan má docela renomé, je na seznamu 50 nejlepších festivalů světa podle CNN. A pořád cítíme, jak nám to pod rukama tepe životem. Zkušenosti nás naučili, snažíme se zlepšit ve všech ohledech a věříme, že je to znát.

Na co jste v letošním ročníku hrdí a berete za úspěch?
Hrdí jsme primárně na to, že ten festival stále děláme. Dát jeden výstřel z Aurory, to umí kde kdo. Ale střílet každý léto už pošestnáctý za sebou... Bojovat s okolím, okolnostma, hloupou, závistivou a zlou lidskou náturou, to nejde úplně samo. Vedle toho sehnat hvězdného Commona je „jen“ o tom uhrát jeden koňský handl (smích). Ba ne. Z Commona máme velikou radost. Patří mezi umělce, které jsme chtěli už na začátku. To jsme ale neměli peníze. A později, když už jsme je měli, se ukázalo, že ne každý je k mání. Až letos to klaplo. Vysvědčení všemu našemu snažení ale vystavuje až návštěvník. Náš úspěch se měří pocity, se kterými jede domů. A radost nám udělá, když se nám ho povede překvapit.

Jaké největší problémy míváte při festivalu?
Mívali jsme hlášku jako vzpomínku na kamaráda, který nám dělával stage managera hlavního pódia a často do vysílačky křičel jen „Problém! Problém na hlavní stagi!” Víc neříkal nic. Problém může být cokoliv. Když se vám v areálu ztratí performer v podroušeném stavu a pláče tam fanouškům na rameni, že mu kámoši uletěli a že se nemá jak dostat domů, přitom jeho letadlo letí až druhý den. Váš headliner povolá svého evropského DJe až cestou na fesťák, ten si vypaluje CD s instrumentálkami ve vaší kanceláři ve chvíli, když už si 20 tisíc lidí pod stagí důrazně žádá show a když se to konečně povede, instrumentálky celý koncert skáčou. Prší. Neprší. Zima. Horko. Shoří elektro centrála hlavní stage. Voda ve stanech. Dojdou kelímky. Nejsou drobný. Podělat se může všechno, co si dokážete představit. Problémů už jsme měli hodně a nepochybně je budeme mít i letos, klíč je ale mít okolo sebe tým, který nepanikaří, problémy řeší a když se zdá, že není jak, začne improvizovat a nějak to zvládne.

Letošní Kemp bude bezhotovostní. Co to znamená pro návštěvníky?
Lidé si vymění vstupenku na místě jako vždy za festivalovou pásku, jen letos na ní bude čip, který je jednak klíčem na festival a jednak peněženkou. Tímto čipem budou návštěvníci platit na barech, u stánků s jídlem a služby. Návštěvníci si mohou čipy nabít on-line před festivalem, nebo na místě v Top Up stanicích. Detailně je systém popsán na webu www.hiphopkemp.cz.

Inspirovali jste se pro tento krok u jiných akcí u nás nebo v zahraničí?
O cashless systému jsme přemýšleli delší dobu, inspirací pro nás byly zahraniční festivaly. V loňském roce zavedl v Česku bezhotovostní systém festival Brutal Assault, jejichž výborná zkušenost pro nás byla také inspirací. Tento systém pomůže odbourat fronty na barech, návštěvník přiloží čip ke čtečce a zaplatí, odpadá hledání drobných po kapse. Také odbavení je rychlejší a pro všechny zúčastněné je ve všech směrech pohodlnější. A samozřejmě vzhledem k tomu, že festivaly od příštího roku spadají pod EET, je to také příprava.

Návštěvníci budou mít také nově možnost ubytovat se v Orient City. Co konkrétně to znamená?
V letošním roce jsme pro návštěvníky připravili ve VIP kempu možnost ubytovat se v Orient City, což jsou velké prostorné „safari stany“ až pro pět lidí. Zájemci si mohou zvolit varianty vybavení od základního po deluxe, kde jsou připraveny nejen matrace ale i polštáře a deky včetne povlečení. Návštěvník dorazí na festival a vše je pro něj připraveno, žádné stavění stanu, nafukování matrací, zkrátka přijedou, ubytují se a mohou se jít bavit.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek