metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Covid pozměnil chlebové zvyky

  5:54
Pečiva se v jarní části epidemie prodalo méně. Tradiční chléb byl i tak na prvním místě.
V rodinách se podle odhadu Svazu pekařů a cukrářů ročně upeče jedno až dvě procenta veškeré výroby chleba v Česku. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Ještě v padesátých letech tvořil náš jídelníček hlavně žitný chléb. V současnosti převládá ten pšeničný a v něm vládne Šumava. „Tvoří 56 procent v chlebovém sortimentu,“ říká Jiří Balabán, předseda představenstva Svazu pekařů a cukrářů. Potvrzuje však, že stále stoupá podíl „zdravých“ chlebů, hlavně toho žitného a celozrnného.

Soutěž

  • Hodnocení Chléb roku pořádají pekaři a cukráři již pětadvacet let, letos se konal 26. ročník.
  • V pěti kategoriích vytvořili pekaři 84 bochníků. Hodnocení bylo anonymní. Vítězné chleby roku 2020 upekly pekárny z Choustníkova Hradiště, Prahy, Ostravy-Martinova a z Brandýsa nad Labem.

Pekaři i obchodníci se letos museli potýkat se změněnými podmínkami a požadavky nakupujících. „Prodalo se méně pečiva, hlavně toho nebaleného, lidé častěji sáhli po balených produktech,“ komentuje zkušenosti z první vlny koronaviru Patrik Dojčinovič, generální ředitel Tesco Česká republika. 

Trvalo prý delší dobu, než se lidé přesvědčili, že nebalený chléb či housky nejsou zdrojem nákazy. Každopádně výrobci zaznamenali větší poptávku po chlebech s menší gramáží. Nižší prodeje ovlivnil i fakt, že se víc chleba upeklo i doma.

V Česku je kolem 700 velkých, středních a malých pekáren. Vlastní pekárny mají také řetězce. 

Vždy budeme lepší než ti, co pečou doma, říká „velkopekař

„Jsem rád, že soutěž ukázala, že i velký pekař umí upéct dobrý chleba,“ komentoval vítězství v kategorii Chléb bez hranic v rámci Chleba roku 2020 Jaroslav Kurčík, generální ředitel Penamu.

Jedno je dobrý chléb upéct, druhé o tom přesvědčit zákazníka, ne?
Lidé si myslí, že chléb dělají stroje. Ale jsou to lidé, kteří připraví těsto, vymyslí receptury, chleba správně složí, jak se říká. Až na konci je stroj. Pomůže třeba udržet technologickou kvalitu.

Jak složité je neustále vymýšlet nové druhy chlebů?
Roste skupina lidí, která právě novinky vyžaduje a hledá. Ti lidé jsou ochotní si připlatit. Že nesní pět krajíčků, ale jen dva a žijí s pocitem, že to jejich tělu prospěje. Pro takovou skupinu vymýšlíme novinky. Je to spojené i s kupní silou obyvatel. Protože třeba takzvaný večerní chléb, který si lidé nedají k snídani nebo ke svačině, ale večer, samostatně nebo jako přílohu, tam se kilogramová maloobchodní cena pohybuje kolem stokoruny. Na rozdíl od běžné Šumavy, která stojí zhruba kolem třiceti korun.

Co říkáte na domácí pečení chleba? Jako konkurenci to asi nevnímáte.
Nemůžete to nikomu zakázat. Když si to chce někdo vyzkoušet, proč ne. Při vší úctě ke všem, kteří pečou doma, nikdy nemohou upéct chleba, který vzniká ve velké průmyslové nebo řemeslné pekárně. Lidé tam mají všechny procesy už zažité a vyzkoušené, doma je to pořád „samodomo“. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek