metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Ilustrační snímek | foto: David PortMAFRA

Čtete volební sliby? Zabere vám to i několik hodin

  7:28
Ve volebním programu jsou z parlamentních stran nejukecanější ANO, nejméně se z nich dozvíte od KSČM.

Kolik času byste potřebovali na přelouskání předvolebních programů politických stran? Deník Metro to spočítal za vás.

Předvolební slova

131

Předvolební programy patnácti českých politických stran z 31, které se zapojí do letošních voleb, dávají dohromady 131 500 slov. Na jednu stranu vychází 8766 slov.

Němci v těchto dnech došli k­ překvapivému závěru. Programy jejich šesti největších stran, které mají největší šance na většinu křesel v Bundestagu, obsahují dohromady 225 tisíc slov. Je to o 85 tisíc víc, než jich čítá Nový zákon.

Průměrný německý čtenář by na toto množství politických vizí potřeboval téměř 19 ­hodin nerušeného čtení. Na Nový zákon by mu stačilo 11 hodin a 35 minut. Proto jsme prozkoumali předvolební programy patnácti českých stran z 31, které se nyní ucházejí o voličské hlasy v podzimních volbách. Zjistili jsme, že v porovnání s Němci je i patnáct českých stran a­ hnutí výrazně stručnější než šest německých partají.

Kolik hodin potřebujete?

Zkontrolujte si, do jaké kategorie čtenářů volebních programů patříte a kolik doby potřebujete k jejich studiu. Měli byste číst 131 500 slov od našich patnácti stran. Údaje se týkají čtení nepříliš náročného textu. Politické programy však bývají někdy dosti složité, jejich čtení už spadá do kategorie odborných.

Průměrný čtenář přečte 125 až 225 slov za minutu. V tomto rozmezí proto potřebujete 17,5 hodiny až 9 a tři čtvrtě hodiny času.

Čtenář školený kurzem rychločtení učte za minutu mezi 400 až 500 slovy a pochopí a­ zapamatuje si až 80 procent přečteného textu. V ­tomto případě byste potřebovali od 5,5 hodiny do asi 4­ hodin a dvaceti minut.

Ti nejlepší, kteří školí další rychločtenáře, učtou za minutu až 1000 slov. Na patnáct programů by vám tak vystačily pouhé dvě hodiny a­ čtvrt.

„Nejukecanější“ je ANO
Politické strany v Česku letos nabízejí programy, které se svou délkou liší v násobcích. Rozhodně u nich neplatí, že čím větší strana a čím je v průzkumech obliby výš, tím delší má předvolební program. Spíše naopak. 

Sedm stran koaličních a opozičních, které tvoří v současné Sněmovně kluby (bez nezařazených poslanců rozpadlého klubu Úsvitu) by ve svých předvolebních spiscích dalo dohromady dokument obsahující téměř 68 tisíc slov. Na to by si průměrný čtenář, který zvládne za minutu alespoň 200 slov a je schopen si z nich zapamatovat asi 30 procent, musel vyšetřit přes pět a půl hodiny – bez přestávky.

Z parlamentních subjektů je „nejukecanější“ ANO. To rozepsalo své vize na léta 2017 až 2021 do více než 17 tisíc slov. Což se dá zvládnout asi za hodinu a půl. Na přibližně 3200 slov předvolebních plánů komunistů stačí jen 16 minut.

Mistrovi by stačilo 27 minut
Pokud byste absolvovali některý z kurzů rychločtení a dosáhli úrovně propagátora této četby Davida Grubera, stačilo by vám mnohonásobně méně. Mistr v tomto oboru dokáže podle svého spolupracovníka Tomáše Činčaly „při kurzech rychločtení až tisíc slov rychlého čtení za minutu“. Pokud však chcete být uznáni za rychločtenáře, měli byste chápat po přečtení minimálně 50­procent zvládnutého textu.

Pokud byste byli na úrovni světového rekordu, který je 4700 slov za minutu, německé programy přečtete za 47 ­minut. Nový zákon by vám zabral už jenom necelou půlhodinku. Předvolební vize patnácti našich stran zabere v ­tomto případě 27 minut. Nejdelší program, který mají Zelení, by nejrychlejšímu čtenáři na světě ukrojil z volného času šest minut.

Vox populi: Kdo nečte program, je hlupák
Zeptali jsme se také čtenářů, jestli věnují volebním programům pozornost. Například Radovan Vukovič říká, že „nemá smysl je číst, když je stejně nikdy nesplní“. Kritická je i Renáta Šťastná: „Já to ani nečtu, jen bych se rozčílila. Těch žvástů, který jsou podobný jako vejce vejci, se na nás hrne ze všech stran tolik, že bych nedělala nic jinýho.“ 

Naproti tomu Tomáš Novák nabídky čte, ale zároveň zkoumá, zda jsou proveditelné. „Kdo volí jen podle toho, jak se strana jmenuje, je dle mého názoru hlupák,“ tvrdí. Pozorným čtenářem programů je i Filip Hercík: „Zjišťuji, kolik slibů dokázala strana splnit.“ A ­Hostivít Havlíček říká, že „jediný program, který si čtu, je program na Octoberfest“. 

Ukecaní i struční

Předvolebních programy 15­ českých stran podle počtu slov. Mezi nejobsáhlejšími se na čelních místech umístily i­ neparlamentní strany.

Zelení - 29 616 slov. Neparlamentní strana. Jejich předvolební vize má 102 stran.

Hnutí ANO - 17 104 slov. Jejich šéf a poslanec Andrej Babiš říká: „Přečíst si náš program vám zabere asi dvacet minut.“ Není to pravda. Deník Metro spočítal čas nutný k přečtení jejich programu na 85 minut.

Starostové a nezávislí – 14 994 slov. Jejich program má 17 sekcí a vešel se na 84­stránek textu.

TOP 09 – 14 230 slov. Program obsahuje včetně podkapitol dvacet hlavních oblastí.

Strana práv občanů – 9814 ­slov. Bývalé straně prezidenta Miloše Zemana se podařilo vměstnat své myšlenky na 25­ stran.

Další politické strany seřazené podle počtu slov ve svých předvolebních programech:

  • Realisté 9357
  • ČSSD 8761
  • ODS 4821
  • KDU-ČSL 4728
  • Piráti 4490
  • Svobodní 4424
  • KSČM 3178
  • ČSNS 2512
  • SPD 2200
  • ODA 891

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek