metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Dobrá rada pro každého ptákomila. Ptáčata nechte ležet. Záchranu nepotřebují

  9:26
Opakuje se to neustále. Ptačí mláďata mnohdy zbytečně opět zahlcují záchranné stanice. Každoroční evergreen ideálně končí po telefonu.
Krmení mláďat ve stanici Vlašim

Krmení mláďat ve stanici Vlašim | foto: ČSOP

Je to marný, je to marný, je to marný. Tenhle slovní obrat z českého komediálního snímku Jáchyme, hoď ho do stroje! pronášejí pracovníci Národní sítě záchranných stanic pro volně žijící živočichy každý rok zhruba touhle dobou. Útočiště určená pro zraněné či jinak trpící tvory jsou totiž opět zahlcená ptáčaty. A jako obvykle jde hlavně o ty malé opeřence, kteří by bez zásahu člověka bez většího problému přežili.

„Záchranné stanice v loňském roce přijaly 8204 ptáčat volně žijících druhů. Letos to zřejmě bude více. Národní síť záchranných stanic přijímá nyní okolo stovky ptáčat denně. Mnohdy jde o mláďata, která lidé seberou rodičům přímo před zobákem. Jenom proto, že netuší, jak se v případě nalezeného ptáčete zachovat,“ říká pro deník Metro Petr Stýblo z ČSOP.

Nežádoucí evergreen
Přesně v této době, tedy koncem května, ptáčata opouštějí hnízda. To však neznamená, že se děje něco nepřirozeného.

„Mláďata mnoha druhů prostě opustí hnízdo dříve, než se naučí létat. Rozptýlí se po okolí, ale jsou nadále pod dohledem rodičů. Ti je krmí a postupně učí létat. Nemá smysl, aby lidé při nálezu ptáčete reagovali tím, že ho seberou, odnesou a pak v tom lepším případě hledají pomoc záchranné stanice. V tom horším případě mláďátko piplají doma,“ kroutí hlavou Stýblo.

Máte pochyby? Zavolejte
Najdete-li ptáče a budete mít pochyby, zda mu máte pomoci, ideální je zavolat odborníky ze záchranné stanice prostřednictvím kontaktů na webu zvirevnouzi.cz nebo z jejich dispečinku 774 155 155. Lze poslat i fotografii ptáčete a pak přesně dodržet to, co odborníci radí.

„Telefonátů týkajících se ptačích mláďat je několik stovek denně a to je dobře. Jenže přibývají i případy nesprávně odebraných ptačích mláďat. Těm pak ošetřovatelé v záchranných stanicích musejí zbytečně dělat náhradní rodiče,“ doplňuje Stýblo.

Napadená ptáčata raději neřešte
Záchranné stanice v tomto období nestíhají a jsou výjezdy a péčí o zvířata kriticky vytížené. I z tohoto důvodu je lepší pro radu kontaktovat již zmiňovaný dispečink. Ideální rada, kterou by se měli řídit i čtenáři deníku Metro, podle Stýbla zní: pokud je ptáče na nebezpečném místě, stačí ho vyzvednout na nejbližší větev, parapet, stříšku a vzdálit se.

„Pouze ptáčata s neopeřenými částmi těla, která ještě ani nestojí na nohách, patří zpět do hnízda, a není-li to možné, pak do záchranné stanice. Ptáčata napadená kočkou či jiným predátorem pokud možno nezachraňujeme. Správný postup si však vždy předem zkonzultujte s odborníky,“ uzavírá Stýblo.

Umírají zbytečně

  • Na mláďata v přírodě nesahejte. Obvykle čekají na návrat matky.
  • Aby byla činnost záchranných stanic určených pro zvířecí pacienty co možná nejefektivnější, je potřeba je nezahlcovat omyly. I přes každoroční osvětu, na které se podílí i deník Metro, však stále přibývá případů, kdy člověk svým zásahem nevědomky způsobí víc škody než užitku.
  • Omyly vznikají nejen u ptáčat, ale zejména také v případě malých zajíčků či srnčat, která při vyčkávání na návrat své matky v klidu bez hnutí leží v trávě. Takové mládě vypadá opuštěné, ale není. Naopak je v této pozici téměř neviditelné pro predátora, a navíc nevydává žádný pach. Jeho vyrušení pak má neblahé následky. V sázce je nejen život a bezpečí zvířete, ale i člověka, který jedná.
  • Stanice ročně spotřebují okolo sta kilogramů náhražkového mateřského mléka. JAR

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek