O Zlaté ledňáčky se utká devět filmů v kategorii nejlepší hraný nebo animovaný film, devět v soutěži dokumentárních filmů, deset v kategorii seriálová tvorba, čtyři televizní či internetové počiny v oblasti film a minisérie a dvanáct krátkometrážních studentských snímků.
„K mé velké radosti mám pocit, že se do českého filmu opět vrací nadšení – tvůrců i diváků. Nastupuje nová silná generace, která se nebojí točit o složitých, citlivých nebo opomíjených tématech a umí to dělat v komorním i velkolepém pojetí. A my pro naše návštěvníky pečlivě vybíráme celý program, aby nic podstatného neminuli,“ říká ředitelka Finále Plzeň Eva Veruňková Košařová.
Novinkou letošního ročníku bude sekce Ženy a film, pokračují projekce pro neslyšící i program pro děti. Zahajovacím filmem bude dlouho očekávaný debut Veroniky Liškové Rok vdovy, v němž exceluje herečka Pavla Beretová. Film, inspirovaný deníky Zuzany Pokorné, je intimním příběhem o odvaze a naději, a v rámci festivalu bude mít svou světovou premiéru.
Soutěžní filmy a seriály budou hodnotit mezinárodní odborné poroty, které zprostředkovávají nový pohled na českou kinematografii, a studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni. Zasednou v nich třeba Oscarem oceněný kostýmní výtvarník Michael O´Connor z Velké Británie, gruzínská herečka Mariam Khundadze, jež získala v roce 2021 na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech ocenění za roli ve filmu Vlastní pokoj a čeští diváci ji brzy uvidí na obrazovkách v novém seriálu televize Prima Náhradníci, nebo dramaturg kyjevského Mezinárodního filmového festivalu Molodist a ředitel LGBTQ+ festivalu Sunny Bunny Bohdan Zhuk.
Zajímavou novinkou bude sekce Ženy a film, kterou festival připravil ve spolupráci s platformou Girls in Film Prague.
“Když jsme se po minulém ročníku začali v rámci festivalu bavit, že bychom rádi poskytli větší prostor zajímavým českým ženám různých filmových profesí, bylo nasnadě spojit síly s Girls in Film. Jejich podpory začínajícím filmařkám si nesmírně vážíme, myslím, že se jim podařilo vytvořit kolem sebe sebevědomou komunitu filmových profesionálek, a měli jsme velkou radost, že se spoluprací s Finále souhlasily,“ vysvětluje umělecká ředitelka Finále Lenka Tyrpáková.
V rámci čtyř programových bloků se tak divákům představí kameramanka Klára Belicová, režisérka Diana Cam Van Nguyen, herečka Alžběta Malá a producentky Julie Marková Žáčková a Dagmar Sedláčková, které založily českou odnož platformy Girls in Film. Finále zároveň přiblíží inspirační zdroje těchto žen v česko-slovenské kinematografii.
Festivalová sekce ZOOM se letos zaměří na pobaltskou kinematografii a nabídne filmy z Estonska, Lotyšska a Litvy. Další atraktivní částí programu je pak německé kino, které představí výběr úspěšných filmů od našich západních sousedů.
Kromě filmů připravil festival Finále i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se budou moci zúčastnit nahrávání podcastu Studio N live, zajít na diskuse se zajímavými hosty, vychutnat si skleničku na tradičním Festivalu vína nebo si užít speciální projekci Vln režiséra Jiřího Mádla v prostorách Českého rozhlasu Plzeň, včetně jeho prohlídky.
Vstupenky a akreditace budou k dispozici od 5. září. Festival nabízí také aplikaci pro chytré telefony, která návštěvníkům umožní snadno se orientovat v programu a zakoupit vstupenky online.
Přehled soutěžních filmů Soutěž celovečerních hraných nebo animovaných filmů ● After Party (Vojtěch Strakatý), česká premiéra ● Její tělo (Natálie Císařovská) ● Mord (Adam Martinec) ● Noční klid (Michal Hogenauer) ● Od marca do mája (Martin Pavol Repka), předpremiéra ● Rok vdovy (Veronika Lišková), světová premiéra ● Světýlka (Beata Parkanová) ● Vlny (Jiří Mádl) ● Život k sežrání (Kristina Dufková), předpremiéra Soutěž dokumentárních filmů ● Hranice Evropy (Apolena Rychlíková) ● Ještě nejsem, kým chci být (Klára Tasovská), předpremiéra ● Jiříkovo vidění (Marta Kovářová) ● Moje nebe je horší než tvoje peklo (Kateřina Dudová) ● Pochcánek (Honza Hušek) ● Světloplachost (Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík) ● Šťastný člověk (Soňa G. Lutherová) ● Ta druhá (Marie-Magdalena Kochová), předpremiéra ● Tady Havel, slyšíte mě? (Petr Jančárek) Soutěž TV a internetových projektů v kategorii seriálová tvorba ● #annaismissing, 6. díl (Pavel Soukup) ● Adikts, 2. díl Zkratky (Adam Sedlák) ● Banáni, 1. díl Nečekaný nález (Vojtěch Moravec) ● Dobré ráno, Brno! II, 1. díl (Jan Prušinovský) ● Extraktoři, 4. díl Bouře (Roman Kašparovský) ● Metoda Markovič: Hojer, 3. díl Poslední facka (Pavel Soukup) ● Sedm schodů k moci, 6. díl (Jiří Chlumský, Martin Kopp) ● Sex o’clock, 2. série, 1. díl (Jan Bártek, Karolína Zalabáková) ● To se vysvětlí, soudruzi!, 5. díl Paní, vy jste vdova! (Matěj Chlupáček) ● Vítěz, 1. díl (Jan Hřebejk) Soutěž TV a internetových projektů v kategorii film a minisérie ● Cesta do tmy (Jiří Svoboda) ● Iveta 3 (Michal Samir) ● Tři zlaté dukáty (Mariana Čengel-Solčanská) ● Vedlejší produkt (Peter Bebjak) Soutěž studentských krátkometrážních filmů ● 3 MWh (Marie-Magdalena Kochová) ● Domov (Olexi Chubun) ● Kamenolom (Josef Švejda) ● Marie (Jan B. Piskač) ● Mimo (Piotr Jasiński) ● Mořská sůl (Leila Basma) ● O plotech a lidech (Petr Michal) ● Otcovy dopisy (Alexey Evstigneev) ● Plevel (Pola Kazak), česká premiéra ● První pacient (Ondřej Nuslauer) ● super heavy (Anastasiia Bonadyha) ● Chata (Eliška Přádová), světová premiéra |