Dům přírody vznikl spoluprácí Vojenských lesů a statků, s. p., Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a obce Strašice. Návštěvnické středisko chráněné krajinné oblasti Brdy v areálu tehdejšího loveckého zámečku Tři Trubky se tak stalo již desátým společným projektem v celorepublikové sérii Domů přírody. Návštěvnici zde naleznou rozsáhlou expozici o ostrovu horské přírody uprostřed Čech, o historii, legendách, ale i vzácných místních obyvatelích.
Už od samého začátku fungování návštěvnického střediska si do něj lidé našli cestu a oblíbili si ho i s jeho akcemi, které se zde konají. Jejich nabídka se postupně rozšiřuje a výjimkou nejsou ani komentované vycházky a exkurze pro širokou veřejnost a skupiny, nebo školní programy. Na tvorbě a následné realizaci programů s obcí Strašice úzce spolupracuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Od začátku fungování Domu přírody už mají za sebou spoustu zdařilých akcí.
Ve venkovním prostoru Domu přírody Brd se slavil například Den Země, kde se představovaly hlavní přednosti CHKO i důležitost pestrosti přírody. Vycházka na vojenské cvičiště Bahna poukázala na méně tradiční prostředky ochrany přírody, zde konkrétně vojenský výcvik, který území centrálních Brd v nedávné minulosti významně formoval a díky tomu se zde může příroda ukázat ve své surové formě, bez větší zátěže člověkem.
Jindy se zase vypravili za sovím houkáním. „Během tří vycházek jsme mohli pozorovat několik kulíšků a puštíků a zaslechli jsme i sýce. Ze žádné z vycházek jsme neodešli bez přímého pozorování. Pro život sýce rousného a kulíška nejmenšího je totiž chráněná krajinná oblast Brdy jedním z nejvýznamnějších míst v českém vnitrozemí,“ vysvětluje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a dodává: „Abychom ukázali, jak je v krajině důležitá voda, pořádáme ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky exkurze k tůním, které se v posledních letech vybudovaly na Padrťské pláni. Zpomalují odtok vody a rychle se staly místem, kde se rozmnožuje celá řada organismů.“
Poslední větší akcí, která zde proběhla, byl srpnový Netopýří večer, pořádaný v rámci Mezinárodní noci pro netopýry. Akce se ujali odborníci ze ZO ČSOP Nyctalus. Návštěvníci si zde mohli zblízka prohlédnout živé netopýry a po setmění mohli pozorovat i jejich způsob lovu. Účastníci akce mimo jiné také zjistili, jak se pracuje s ultrazvukovými detektory, a nechyběly ani tvořivé dílny a jiné aktivity pro celou rodinu.
Pokud patříte spíše k milovníkům baretů a vojenských uniforem, přijeďte zavzpomínat do Muzea Středních Brd ve Strašicích. Expozice zaměřené právě na naši vojenskou historii vám dají zajisté spoustu odpovědí na vaše otázky.
Naleznete zde atraktivní poznávací a zážitkový areál, kde historie ožívá prostřednictvím bohatých sbírek, tematických výstav a příběhů. Prohlídkový okruh zachycuje nejen vojenské dějiny, ale kupříkladu i stará zaniklá řemesla včetně přírodního bohatství Chráněné krajinné oblasti Brdy. Muzeum se z velké části zabývá právě vojenskou historií zdejšího bývalého vojenského újezdu a uchovává i mnohé dobové artefakty, týkající se zmíněné lokality. V objektu funkcionalistické velitelské vily si můžete prohlédnout expozice, které vás seznámí s dějinami vojenského výcvikového prostoru v Brdech a s minulostí zdejších kasáren, která původně sloužila jako letní výcvikový tábor v letech 1934 - 1939.
V přízemí muzea můžete navštívit prvorepublikový byt, jehož součástí je pěkně zrekonstruovaná velitelská pracovna. Kromě jiného tu ve vitrínách naleznete také prvorepublikové uniformy společně s výstrojními součástkami. Unikátním exponátem je pak motocykl značky Jawa z roku 1937, který používal četnický strážmistr Bedřich Pacovský z nedalekého Žebráku. Motocykl je zachován v původním stavu a poukazuje na éru takzvané „motorizace armády“ ve třicátých letech minulého století.
Vskutku velkým unikátem je dnes turistická ubytovna v typizovaném dřevěném, patrovém objektu, který sloužil za první republiky jako ubikace rotmistrů. Dnes je zde osmnáct lůžek se sociálním příslušenstvím, připomínající časy československých kasáren v druhé polovině třicátých let. V patře takzvaného „dřeváku“ naleznete další část muzejních expozic, které se zabývají dějinami vojenství od roku 1945 až po rok 2004, kdy byla vojenská posádka ve Strašicích zrušena. Letos je tomu tedy už dvacet let, kdy se tu s vojáky rozloučili.
V nejbližší době plánují rozšířit také expozice místopisu. Ta se bude věnovat nejen strašickým spolkům a volnočasovým aktivitám, ale také pro tuto oblast tradiční železárenské produkci. „Zaměříme se především na místní slévárnu v dobách, kdy ji vlastnil významný podnikatel Max Hopfengärtner. Dáme rovněž nahlédnout i do měšťanského interiéru z počátku minulého století, který připomíná období, kdy se Strašice chtěly stát městem,“ doplňuje vedoucí muzea, Tomáš Makaj.
Otevírací doba Domu přírody v letní sezóně 1. 4. - 30. 9. ÚTERÝ - NEDĚLE: 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00 PONDĚLÍ: ZAVŘENO Otevírací doba Muzea Středních Brd ve Strašicích Letní sezóna (1. 4. - 30. 9.): úterý-neděle: 10.00 - 12.00 a 13.00 – 17.00 (pondělí zavřeno) Zimní sezóna (1. 10. - 31. 3.): středa: 13.00 – 17.00, sobota + neděle: 10.00 - 12.00 a 13.00 – 17.00, (pondělí, úterý, čtvrtek, pátek zavřeno) |