metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana
Peníze nepadají jen tak z bankomatu. Děti by měli vědět, a to už brzo, že je dospělí vydělávají | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jak poznat svět financí? Pro ty nejmenší je nejlepší hra „na obchod“

  14:19
Děti by se o hodnotě peněz měly učit ještě předtím, než dostanou první kapesné. Kromě toho, co kolik stojí, by měly znát principy spoření. Důležitost finančních polštářů mohou rodiče i učitelé vztáhnout například na současnou celospolečenskou situaci.

Peníze nejsou zadarmo
Ideální metodou, jak si mohou předškoláci peníze osahat, je hra „na obchod“. Děti si tak uvědomí hodnotu peněz, a kolik zboží si za danou sumu mohou koupit. Kromě obecných znalostí o fungování platidel je dobré dětem vysvětlit, že nerostou na stromech ani je jen tak nevydává bankomat, ale získávají se prací.

„Děti v předškolním věku by měly chápat, že peníze se vydělávají prací,“ připomíná Martin Smrž, ředitel české kanceláře vzdělávací organizace Junior Achievement.

„O práci svých rodičů nic netuší zhruba 75 procent předškoláků. Podobně mlhavé představy o hodnotě peněz ale mají i starší školáci, kteří často disponují vlastní platební kartou, aniž by měli zkušenosti s hmatatelnými penězi,“ upozorňuje Smrž.

Zjistěte denní potřeby svých dětí
Jakmile děti nastoupí do školy, obvykle u sebe mají hotovost třeba na nákup jízdenky nebo jen tak „pro sichr“. Podle Smrže by měli rodiče s potomky mluvit o jejich potřebách a podle toho stanovit výši kapesného.

Důležité je vysvětlit i systém půjčování peněz – podle průzkumu pro Českou spořitelnu se až čtvrtina školáků na druhém stupni uchyluje k opakovaným půjčkám od kamarádů a každý pátý přiznává, že se mu dluh nedaří splatit.

Vydělávají čtením
Finanční gramotnost s přesahem k dobrým skutkům učí školáky také projekt Čtení pomáhá. Děti si čtením knih mohou vydělat peníze formou kreditu, ty pak následně rozdělit mezi charitativní projekty. Za každý přečtený titul a následný správně vyplněný test na webových stránkách získají čtenáři 50 korun.

„Když jsme před jedenácti lety projekt v Praze poprvé představovali, ani jsme nesnili o tom, že se malým čtenářům podaří naplnit téměř 600 dobročinných projektů a rozdělit mezi ně více než 56 milionů korun,“ chlubí se autor projektu Martin Roman a dodává, že v rámci nové odnože Čtení pomáhá přírodě, dostanou čtenáři nejen kredit, ale přispějí také k vysazení stromů v lese.

Ležení v knihách sice nepředstavuje klasickou brigádu, projekt však pomáhá motivovat jak k louskání nejen povinné četby, ale i k osvojování si principů výdělku za určitou činnost.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek