Memoriál terezínské fotbalové ligy přiblíží nejmladší generaci období holokaustu prostřednictvím příběhů protagonistů fotbalových soutěží, které se přímo v terezínském ghettu hrály mezi lety 1942 a 1944.
Letos se turnaj uskuteční v neděli 6. října a vůbec poprvé se ho zúčastní žáci prvoligových fotbalových týmů. Patronát nad memoriálem převezme fotbalový internacionál Zdeněk Svoboda, osminásobný mistr nejvyšší domácí soutěže.
„Velmi nás těší, že memoriál můžeme po dlouhé pětileté pauze opět uspořádat a jeho prostřednictvím mladým lidem alespoň částečně přiblížit nelehký život v terezínském ghettu během válečných let. Letos v Terezíně přivítáme žáky prvoligových klubů SK Slavia Praha, FK Dukla Praha, Bohemians Praha 1905, FK Teplice a FK Ústí nad Labem,“ říká k akci Šimon Krbec, ředitel Centra studií genocid Terezín, a doplňuje: „V minulých letech se turnaje zúčastnilo více než 350 fotbalistů a fotbalistek z Ústeckého kraje a Prahy. Zájem veřejnosti byl velký, a v ten doufáme i letos. Rádi bychom, aby se v budoucnu z akce stala významná sportovně-vzdělávací událost, do které se zapojí kluby a školy z celého Česka.“
Bez návratu
|
Už je tomu osm desítek let
Hlavní částí nedělního programu je fotbalový turnaj starších žáků, který proběhne na stadionu TJ Sokol Terezín od 9.20. Do turnaje se zapojí družstva mladých sportovců, kteří se utkají v sedmičlenných týmech. „Počet hráčů není nahodilý. Právě v takové formaci se hrál fotbal mezi zdmi Terezína během druhé světové války,“ upozorňuje Krbec.
Utkání o medaile a vyhlášení vítěze proběhne od 16.00. Na účastníky čekají kromě sportovních zážitků také ceny symbolicky nesoucí jména sportovců z terezínské ligy nebo těch, kteří terezínským tranzitním táborem během druhé světové války prošli. Jejich předávání proběhne společně s pietní připomínkou 80 let od likvidace Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince od 17.00.
Vzdělání si rozumí se sportem
Fotbalový turnaj je spojen se vzdělávacím projektem v prostorách Centra studií genocid Terezín ve Wieserově domě. „Díky edukativnímu programu se mladí fotbalisté seznámí s historií terezínského ghetta a dozvědí se více o tragických osudech hráčů, kteří i v těžkých podmínkách ghetta našli ve sportu alespoň malý útěk od tíživé reality. Konce války se bohužel dožila jen malá část z nich,“ přibližuje Krbec. Dodává, že kombinace sportovní a vzdělávací části v autentických prostorách terezínské pevnosti se v minulých ročnících memoriálu velmi osvědčila
Memoriál nese podtitul Zaplaťpánbůh za fotbal podle výroku brankáře terezínské fotbalové ligy a pozdějšího spisovatele Arnošta Lustiga ze stejnojmenného dokumentu České televize: „Fotbal je jedno z největších mírumilovných umění člověka. Zaplaťpánbůh za fotbal!“
Zápasy měly tisíce diváků
|