CKV, kterému všichni v pracovním týmu říkáte „Cékávéčko“ spravuje několik zařízení: Vilu Hanse Ulricha s legendárním ostravským Klubem Parník a výtvarnou galerií, Klub Atlantik i Minikino Ostrava. To je dost různorodá práce.
„Taky máme různorodý tým. Nejvíce mě těší, že mnozí kolegové mají potřebnou kombinaci praxe i nadšení, ale také pracují na projektech, které naši práci přesahují. Oba naši umělečtí ředitelé jsou režiséři, Dušan Rapoš filmový - jak jinak, když má na starost Minikino, Dominik Beneš operní. Ten zase využívá svého výtvarného citu k realizaci výstav, které jsou zároveň odrazovým můstkem pro animační programy pro mládež. Naše mluvčí Petra Špornová má nejen dlouholeté zkušenosti s novinářskou profesí, ale je také ředitelkou Fashion Storm, jejíž letošní ročník už se odehraje už 13. září v kampusu Ostravské univerzity. A tak bych mohla pokračovat: Co kolega, to perla. Takže jsem vděčná, že mám v týmu tyto skvělé profesionály a zároveň srdcaře.
Co nabízíte těm nejmenším a náctiletým?
„To je moje radost. Už v ČT jsem dělala dramaturga dětských pořadů a v Parníku uvádíme autorské výchovné pohádky pro mateřské školy, poslední byla Úklidárum bezprácum. Kromě toho jsou to galerijní animace, obrovský úspěch měl Malý princ Elišky Podzimkové, sjížděly se na něj školy z celého kraje. V Klubu Atlantik nabízíme hudební workshopy, literární večery a i letos tam bude mít režisér a fotograf Jan Eliáš Svatoš svůj workshop o Fake news pro středoškoláky. Martin Jiroušek jim zase připravil propojení českých autorů s filmovou tvorbou, prostřednictvím adaptace slavných českých románů. Žákům druhého stupně ZŠ a studentům nabízíme kulturně vzdělávací pořady, v Minikině je pak nejmenším určen blok Minikino dětem a také spousta festivalů.“
Vila Hanse Ulricha se pod Vaším vedením otevřela veřejnosti ve větší míře. Upravili jste i prostory, do nichž návštěvníci kdysi neměli přístup, takže se podařilo rozšířit galerijní výstavní síň.
„Zvětšení prostoru nám teď umožňuje prezentovat i dvě výstavy současně. Výstavy koncipujeme tak, aby se jich návštěvníci mohli zúčastnit třeba v podobě komentovaných prohlídek s průvodcem nebo prostřednictvím animačních programů. Snažíme se, abychom naplňovali naše poslaní: Kultura a vzdělávání. Vilu Hanse Ulricha chceme do budoucna využít také k letním koncertům s grilováním na terase Parníku nebo ke konání prázdninových příměstských táborů.
Můžete některé z výstav jmenovat?
„Je jich mnoho a některé byly pro velký zájem veřejnosti prodlouženy. V Ostravě se například poprvé s expozicí Light Years představil progresivní umělec Michal Škapa, který si vydobyl místo u nás i ve světě, zájem vzbudila díla umělce nové generace Martina Lukáče s názvem Rolling Thunder. Aktuálně vila hostí díla autora Jana Herese s názvem Peklo, která nabízí výběr z nejnovější série děl, která vznikla po umělcově stáži na Taiwanu.
Výtvarná díla ovšem překročila i práh „Cékávéčka“…
„Nechceme výtvarná díla zavírat pouze v galerii, ale nabízet ho i lidem ve veřejném prostoru. Po výstavách Sochy!!! vypráví své příběhy a Sochy!!! vol. 2, yummy yummy, nabízí současná expozice Sochy!!! vol. 3, generace XY v Komenského sadech a okolí pod širým nebem další díla současných špičkových umělců.“
K doplňujícím aktivitám Vaší organizace patří i další venkovní akce.
„Každoročně připravujeme například Svatováclavský jarmark, Slavnost Svatého Martina s historickým jarmarkem, letní Zahradní slavnost ve stylu první republiky nebo letní promítání filmů na Černé louce.“
Co byste Cékávečku ještě přála?
„Naší prací je vlastně dělat lidem radost, tak bych si přála, aby se nám podařilo ´vyrobit´té radosti co nejvíce.“