metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 10 °C

Čtvrtek 22. února 2024. Svátek má Petr
Češi mají doma nejčastěji hotovost do pěti tisíc korun. | foto: MAFRA

Kolik peněz máme doma v hotovosti? Češi přiznávají, že nejvíc je to pět tisícovek

  6:44
Z ručky do ručky. Neelektronické finance mají své kouzlo v anonymitě. Bez ohledu na technologický pokrok budou mít stále své kouzlo a přitažlivost.

Možná vás to překvapí, ale v době, kdy měla komunistická strana celý stát pod absolutní kontrolou, soudruzi z nejvyšších pater moci vedli „účetnictví“ jako mafiáni.

Obálková metoda nejvyššího
V padesátých a šedesátých letech například tehdejší první tajemník Komunistické strany Československa (a současně prezident) Antonín Novotný rozdával příležitostně členům nejvyššího vedení odměny obálkovou metodou. Jak se zmiňuje historik Karel Kaplan ve své knize o Novotném, kde vycházel i z osobních pamětí bývalého politika, z tajného fondu, který byl mimochodem i valutový, nasáčkoval nejvýše postavený muž v zemi každému ze soudruhů desetitisíce i statisíce korun, poděkoval soudruhovi za práci a peníze v bílé obálce pak předal.

Papír a kov

  • 0,7 procenta lidí přiznává, že drží v domácnosti hotové peníze v částce vyšší než 100 tisíc korun.
  • V současnosti je v oběhu téměř 710 miliard korun v papírové nebo kovové podobě.
  • V přepočtu na jednu osobu to představuje asi 65 tisíc korun. PH

Žádné záznamy do knihy „má dáti, dal“. Hotovost byla holt hotovost. Věděli o ní jen aktéři předávacího aktu, ministerstvo financí nemělo na zdanění nárok. Kolik peněz se v této šedé zóně odměňování pohybovalo, se už nedá přesně odhadnout.

Desetitisíce spíše do banky
V současnosti se dá alespoň přibližně odhadnout a spočítat, kolik hotovosti máme v držení a není uložená na kontě. Podle posledního průzkumu Garančního systému finančního trhu z loňského roku bychom našli hotové peníze ve více než padesáti procentech českých domácností. Rozdílné jsou sumy, které lidé drží v hotovosti.

„Šestatřicet procent však má doma částky pouze do pěti tisíc korun, které slouží k pokrytí náhlého výdaje,“ uvedla Renáta Kadlecová, ředitelka. Dalších 17 procent domácností přiznává, že si schovávají doma hotovost maximálně do výše 50 tisíc korun. Jinak svěřují úspory bankám.

Málo, nebo nic

  • Řada lidí ale nemá úspory ani v hotových penězích, ani na účtech.
  • Podle průzkumu banky Creditas každý šestý Čech nebo Moravan dokáže dát stranou měsíčně nejvýše pětistovku.
  • Celkové úspory poloviny domácností nepřekročí sto tisíc korun. Lidé by tak pokryli nanejvýš tříměsíční výpadek. PH

Komentáře

Hlavní zprávy

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek