metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Češi mají doma nejčastěji hotovost do pěti tisíc korun. | foto: MAFRA

Kolik peněz máme doma v hotovosti? Češi přiznávají, že nejvíc je to pět tisícovek

  6:44
Z ručky do ručky. Neelektronické finance mají své kouzlo v anonymitě. Bez ohledu na technologický pokrok budou mít stále své kouzlo a přitažlivost.

Možná vás to překvapí, ale v době, kdy měla komunistická strana celý stát pod absolutní kontrolou, soudruzi z nejvyšších pater moci vedli „účetnictví“ jako mafiáni.

Obálková metoda nejvyššího
V padesátých a šedesátých letech například tehdejší první tajemník Komunistické strany Československa (a současně prezident) Antonín Novotný rozdával příležitostně členům nejvyššího vedení odměny obálkovou metodou. Jak se zmiňuje historik Karel Kaplan ve své knize o Novotném, kde vycházel i z osobních pamětí bývalého politika, z tajného fondu, který byl mimochodem i valutový, nasáčkoval nejvýše postavený muž v zemi každému ze soudruhů desetitisíce i statisíce korun, poděkoval soudruhovi za práci a peníze v bílé obálce pak předal.

Papír a kov

  • 0,7 procenta lidí přiznává, že drží v domácnosti hotové peníze v částce vyšší než 100 tisíc korun.
  • V současnosti je v oběhu téměř 710 miliard korun v papírové nebo kovové podobě.
  • V přepočtu na jednu osobu to představuje asi 65 tisíc korun. PH

Žádné záznamy do knihy „má dáti, dal“. Hotovost byla holt hotovost. Věděli o ní jen aktéři předávacího aktu, ministerstvo financí nemělo na zdanění nárok. Kolik peněz se v této šedé zóně odměňování pohybovalo, se už nedá přesně odhadnout.

Desetitisíce spíše do banky
V současnosti se dá alespoň přibližně odhadnout a spočítat, kolik hotovosti máme v držení a není uložená na kontě. Podle posledního průzkumu Garančního systému finančního trhu z loňského roku bychom našli hotové peníze ve více než padesáti procentech českých domácností. Rozdílné jsou sumy, které lidé drží v hotovosti.

„Šestatřicet procent však má doma částky pouze do pěti tisíc korun, které slouží k pokrytí náhlého výdaje,“ uvedla Renáta Kadlecová, ředitelka. Dalších 17 procent domácností přiznává, že si schovávají doma hotovost maximálně do výše 50 tisíc korun. Jinak svěřují úspory bankám.

Málo, nebo nic

  • Řada lidí ale nemá úspory ani v hotových penězích, ani na účtech.
  • Podle průzkumu banky Creditas každý šestý Čech nebo Moravan dokáže dát stranou měsíčně nejvýše pětistovku.
  • Celkové úspory poloviny domácností nepřekročí sto tisíc korun. Lidé by tak pokryli nanejvýš tříměsíční výpadek. PH

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek