metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 23 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Ležáky i trendující kyseláče na pivních festivalech. Milovníci piva budou mít žně

  6:10
Deník Metro sestavil přehled festivalů. Pokud na nějaký vyrazíte, pošlete nám fotku na mms@metro.cz. Určitě ji využijeme na stránkách novin nebo na webu.

Další 2 fotografie v galerii
Pivovar Lobeč | foto: MAFRA

Žižkovské pivobraní
Už zítra můžete vyrazit do žižkovského parku Parukářka v Praze 3. V pátek a v sobotu se zde koná tradiční pivobraní. Představí se na něm české i zahraniční minipivovary, nebudou chybět ani hudební vystoupení a dětský program. Akce bude mít letos také dobročinný charakter. K ochutnání budou totiž piva, jež jsou součástí projektu Jiříkovo vidění. Ten vznikl na podporu nevidomého fanouška pivovarnictví. Prodejem piva se podařilo vybrat finanční prostředky na speciální brýle, které člověku se zrakovým handicapem pomohou rozpoznávat obličeje, předměty či barvy. Na pivobraní dojde k jejich slavnostnímu předání. Projekt nyní rozšiřuje svou pomoc i na pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou.

Festival kyseláčů
Jsou jiné, hrají všemi barvami, a hlavně už nějakou dobu trendují. Řeč je o sour pivech. Festival kyseláčů se koná ve vysočanském Permanentu od středy 5. června do soboty 8. června. V nabídce budou i zahraniční speciály v Česku zatím nikdy neviděné.

Andělské pivobraní
Na příští týden si pivní akci přichystal také Andělský pivovar. V pátek 7. června a v sobotu 8. června budou ve dvoře pivovaru k ochutnání piva od pěti dalších pražských pivovarů. Od klasických ležáků až po speciální řemeslná piva. Na programu je i živá hudba. Pro malé návštěvníky je připravený dětský koutek.

Festival minipivovarů na Pražském hradě
V pátek 7. června a v sobotu 8. června proběhne také Festival minipivovarů na Pražském hradě, který pořádá Českomoravský svaz minipivovarů. Festivalu se letos účastní 50 českých a moravských pivovarů a tři zahraniční pivovary, v nichž působí čeští sládci.

Návštěvníci mohou ochutnat přes 100 druhů piv 33 různých stylů. Celkově se zde vyčepuje přes pět tisíc litrů piva, což představuje na 66 tisíc degustačních porcí po 0,75 dl. Pro milovníky piva je akce příležitostí nahlédnout do stále pestřejšího světa malých výrobců piva.

„Když akce začínala, byla nás jenom stovka a minipivovary byly v české krajině raritní vzácností. Dnes je nás pětkrát tolik, a kdybychom nemuseli překonávat covidové peripetie, mohlo nás být ještě více. Co ale zůstalo, je poctivá práce a kvalita nabízených piv,“ říká ředitel Festivalu minipivovarů na Pražském hradě Jan Šuráň a dodává: „Minipivovary vnášejí na český pivní trh pestrost, inovace a nové pivní styly a jsou častým lákadlem turistického ruchu.“

Pivo na náplavce
Je libo pivečko na břehu řeky? Dejte si do diáře degustační festival, který se koná 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Své speciály doveze 50 zástupců českých minipivovarů. Součástí akce budou stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů. „Návštěvníci se mohou těšit jak na pravidelné účastníky, tak na pivovary, které na festival dorazí poprvé. Nově se objeví například Pivovar Olešná či Rodinný pivovar Knajzl. K ochutnání budou jak tradiční české ležáky, tak všemožná svrchně kvašená piva, která jsou u minipivovarů dnes již standardem,“ zve k Vltavě Jiří Sedláček, ředitel festivalu Pivo na náplavce.

Festival létajících a malých pivovarů
Akce s všeříkajícím názvem se před holešovickým Crossem koná 15. a 16. června. A čím jsou létající pivovary jiné? Odpověď mají pořadatelé festivalu: „Létající pivovar je takový pivovar bez domova, pivo vaří tam, kde je zrovna místo. Má svou vlastní identitu, receptury, sládka a svůj styl. Právě svoboda a nezávislost na objemech zaručuje míru tvůrčí hravosti, kterou stěží najdete u komerčních koncernů.“

Den otevřených dveří
Alois má svátek 21. června. V Pivovaru Uhříněves se ale slaví o den dřív. Den otevřených dveří začíná už ve 14 hodin. Kromě prohlídky pivovaru se zájemci mohou těšit i na zdejší pivo Alois.

Trendem jsou nízkostupňové speciály

  • Na konci roku 2023 bylo v Česku zaevidováno 508 minipivovarů, což je pouze o jeden pivovar více než v roce předchozím. S informací přišel Český svaz minipivovarů (ČMSMP), který zároveň včera představil pivní trendy.
  • Podle svazu klesá například obliba vícestupňových piv a zároveň roste zájem o speciály nízkostupňové. Také roste produkce piv nealkoholických. Ta se postupně stávají v nabídce minipivovarů stálicemi. „Je to naše odpověď na společenskou zodpovědnost za snižování konzumace alkoholu a důkaz, že samoregulace a osvěta fungují lépe než represe, navíc ke spokojenosti všech,“ říká prezident ČMSMP Michal Voldřich.
  • Mimochodem, počet minipivovarů se za posledních 20 let skoro zdvacetinásobil. V roce 2004 bylo v Česku necelých 30 minipivovarů. Minipivovarem se rozumí subjekt, který ročně vyrobí do 10 tisíc hektolitrů piva.
  • Podle svazu je vznik nových minipivovarů také společenským i ekonomickým přínosem pro menší obce. Podniky totiž často obnovují historické objekty, které roky chátraly. Příkladem je Lobeč. Bývalého pivovaru si v květnu 2007 všimli architekti Jana a Pavel Prouzovi. Technickou památku obnovili a stal se z ní nejen turisty vyhledávaný cíl. MAH
Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek