Do Národní potravinové sbírky se chce zapojit 42 procent obyvatel Česka. Sbírka proběhne v 750 různých prodejnách. Každý může zítra od 8 do 20 hodin pomoci nákupem trvanlivých potravin a drogistického zboží lidem v nouzi.
Nákup předáte dobrovolníkům, kteří budou přímo v obchodech za pokladnami a budou označeni logem sbírky. Potraviny pak putují třeba matkám samoživitelkám, lidem v azylových domech, seniorům a dalším potřebným. Sbírku organizuje platforma Byznys pro společnost.
Sáček těstovin, masová konzerva, balík dětských plen – to jsou pro někoho běžné položky na nákupním seznamu. Pro jiného to může být zásadní věc. Národní potravinová sbírka dává možnost každému, kdo může pomoci potřebným. Hlad totiž není bohužel ani u nás abstraktní pojem. Podle kvalifikovaných odhadů žije u nás na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí.
Záštitu nad letošním, již pátým ročníkem převzal ministr zemědělství Marian Jurečka. „Jsem rád, že se díky Národní potravinové sbírce dostane pomoc k potřebným. Za důležité však považuji i to, abychom omezili plýtvání potravinami. Ministerstvo zemědělství proto podporuje činnost potravinových bank, letos jsme na jejich provoz přispěli 30 miliony korun,“ uvedl Jurečka.
V Česku podle odhadů končí ročně v odpadcích 829 851 tun jídla. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění tvoří potravinový odpad 30 procent veškerého odpadu českých domácností. Pro 59 procent Čechů je nejčastějším důvodem k vyhození potravin to, že se zkazí. Časté je i vyhazování nespotřebovaných zbytků a odkrojků, ty alespoň občas vyhazuje polovina Čechů.
„Na první místo nejčastěji vyhazovaných potravin patří pečivo, které je masově produkováno s cílem co nejnižší ceny. Další skupinou jídla, se kterou se nejvíc plýtvá, je ovoce a zelenina,“ dodal k tématu Martin Prokop, autor projektu zfarmydomu.cz.
Potravinová sbírka
|