metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Sobota 24. února 2024. Svátek má Matěj

Další 4 fotografie v galerii
Poslední srpnovou sobotu se v brněnské zoo otevře nový výběh pro lvy. Do Brna se králové zvířat vrací po čtrnácti letech. | foto: Zoo BrnoMetro.cz

„Naše nová lvice Kivu miluje levandule,“ říká šéf zoologické zahrady v Brně

  15:20
Poslední srpnovou sobotu se v brněnské zoo otevře nový výběh pro lvy. Do Brna se králové zvířat vrací po 14 letech. „Chování lvů nás překvapilo,“ přibližuje to, jak se zatím v novém prostředí rozkoukávají, ředitel zoo Martin Hovorka pro deník Metro.

Můžete něco říct k lvímu páru, který se v Brně zabydluje?
Oba k nám přicestovali během července s odstupem několika dní. Samice lva konžského se jmenuje Kivu, narodila se v roce 2012 v portugalské Zoo Lisabon a o dva roky později se přestěhovala do Zoo v Ústí nad Labem. Chovatelé ji tam přivedli se záměrem dát ji dohromady se dvěma staršími lvími sourozenci. Ti ji však nepřijali, a jelikož lvi nejsou samotářská zvířata, hledala ústecká zoo řešení.

Domluvili jsme se tedy, že jakmile v Brně dostavíme lví areál, Kivu si převezmeme. Společnost jí tu začíná dělat lev Lolek, kterého jsme získali z polského Gdaňsku. Narodil se tam v roce 2015 a je zvyklý na život ve větší skupině složené z jeho rodičů a sourozenců. Těžko by sám snášel první dny života v novém, neznámém prostředí, a proto dorazil o něco později.

Jak lvi prožívají první týdny v novém domově?
Musím přiznat, že nás překvapil především samec Lolek. Zatímco Kivu si ve své nové ubikaci ze začátku počínala spíše plaše, Lolek se po svém příjezdu vůbec neostýchal.

Byl daleko klidnější a zabydlel se v pohodě. Hned se také napil a dal si kus masa, zatímco Kivu to nějaký čas trvalo. Samice si v novém domově zvykala i za pomoci květin. Chovatelé jí na horní dřevěné odpočívadlo umístili čerstvě utržené levandule, což se téměř okamžitě ukázalo jako dobrý nápad. Kivu k levandulím zamířila, co jsme jí tuto část ubikace otevřeli. Do levandulí si i lehla a viditelně jí to pomohlo při adaptaci na nové prostředí.

Levandule chovatelé umístili také do krabice, kterou dostala spolu s papírovými rolemi na hraní. Oba lvi měli nejdříve svoje vlastní boxy, mezi nimiž byl jeden volný. Na střídačku jsme je do prostředního boxu pouštěli, aby si na sebe postupně zvykli. Od začátku na sebe reagovali velmi příznivě. Po chvíli spolu začali spávat každý na jedné straně kontaktní mříže, takže jsme byli klidní, že jejich vzájemné soužití bude harmonické. Když se tedy před týdnem poprvé setkali ve společném výběhu, po pár desítkách lehce nervóznějších minut se rychle osmělili a snáší se skutečně velmi dobře.

Podle čeho jste konkrétní lvy vybírali?
Při výběru zoologické zahrady, která poskytne lvy do naší nové expozice, jsme hledali takovou, která chová lvy konžské, poddruh pocházející z oblasti Kalahari. Lví areál bude totiž součástí komplexní expozice Kalahari představující zvířenu ze suchých oblastí jihozápadní Afriky, v jejímž středu se nachází poušť Kalahari.

Stejně jako další tři velké expoziční soubory Beringie, Karibik a Wallacea vzniká i Kalahari podle generelu výstavby, který vychází ze Strategie rozvoje Zoo Brno schválené v roce 2006. Do naší zoo se lvi vrací po čtrnácti letech. Poslední brněnský lev, samec Bali, odešel do Zoo Les Sables d’Olonne ve Francii v roce 2003. Důvodem byly nevyhovující podmínky pro chov těchto šelem. Brněnská zoo chovala lvy nepřetržitě od roku 1953 a například v ­letech 1962–1972 odchovala jedenáct lvíčat.

Jak bude nová expozice vypadat?
Stavba je umístěna u komplexu Africká vesnice na samém vrcholku Mniší hory a ­zaujímá bezmála pět tisíc metrů čtverečních. Expoziční část stavby o rozloze přibližně dva tisíce metrů čtverečních tvoří hlavní výběh, který je lemovaný návštěvnickou trasou.

Expozice využívá stávající zeleň a členitost terénu. Doplněná je jezírkem a několika vyvýšenými pahorky, které lvi rádi využívají k odpočinku. Pozorovací místa pro návštěvníky jsou komponována například jako osamocená domorodá chýše, havarované letadlo nebo jako průhled bujnou vegetací. Součástí komplexu jsou také zázemní vytápěné ubikace se třemi oddělenými boxy, obslužnou zónou, prostorami pro chovatele a odstavným neexpozičním výběhem.

Kdy se návštěvníci mohou na otevření nového výběhu se lvy těšit?
Novou expozici lvů slavnostně otevřeme 26. srpna s ­jejich adoptivními rodiči. Ve stejný den zároveň slavíme výročí otevření naší zoo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek

Méně křeče, ale také sebevědomí soutěžících. Love is Blind je tu pošesté a zase trošku jinak

Strážce streamu
vydáno 23. února 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU V současnosti by se dalo říct, že je reality show Láska je slepá (Love is blind) skoro kultovní záležitostí. Její děj se pokaždé zaměřuje na nezadané...  celý článek

Robotický psycholog není vysavač. Vaše data jsou v bezpečí, tvrdí podnikatel

vydáno 23. února 2024  5:00

Česká platforma VOS.health, kterou založil mladý podnikatel Jiří Diblík s kolegou Ondřejem Kopeckým, pečuje o mentální zdraví více než tří milionů lidí po...  celý článek

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek