metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Nechtěli umět a ani se učit "čengliš", vydali vlastní učebnici

  10:42
Studenty čtvrtého ročníku kadaňské střední školy Jakuba Jana Fialu a Ondřeje Kočana přestalo před dvěma lety bavit zbytečné biflování z patnáct let staré učebnice angličtiny. S ­problémem se popasovali aktivněji, než by dokázala většina jejich vrstevníků, nelenili a napsali si svou vlastní. Dnes, po tři čtvrtě roce, co je kniha k­ dostání na pultech knihkupectví, mají další ambice.
Jakub Jan Fiala a a Ondřej Kočan | foto: ArchivMetro.cz

Začali podnikat, rozjeli malé vydavatelství a nedávno také založili vlastní vzdělávací web. „Když jsme se psaním knihy začali, neměli jsme žádný plán. Jen pokořit sami sebe a udělat něco, co se od studentů normálně neočekává,“ říkají pro deník Metro Jan Fiala a­ Ondřej Kočan.

Kdy vás poprvé napadlo dát dohromady vlastní učebnici?
Fiala: Poté, co jsme přišli na střední školu s docela slušnou znalostí angličtiny, zjistili jsme, že stagnujeme a nikam dál nesměřujeme. Jazyk jsme přitom považovali za důležitý, přímo klíčový pro náš budoucí profesní život. U spolužáků bylo pak jasně znát, co všechno by potřebovali procvičit a v naší učebnici zoufale chybělo. Řekli jsme si, že by byla škoda nevyjít si vstříc.

„Zlepšit se“, to je hlavní krédo studentské učebnice angličtiny

- Učebnice podle mladých autorů v sobě zahrnuje kompletní středoškolské učivoa ­připravístudenty také na mezinárodně uznávané zkouškyFCE.

- Mládí autorů se projevuje také ve formě samotné výuky. Neotřelý přístup k látce je hlavně díky důrazu na přízvuk, angličtinu nejen v jediném správném podání

Britů, současná témata a moderní technologie, jako je například QR kódů a sociálních sítí, zábavnější.

- Úroveň dosaženého vzdělání s učebnicí dosahuje úrovně B1 a B2, tedy dobré znalosti středoškolské angličtiny. Podle autorů Kočana a Fialy pokryje celé čtyři roky studia.

Co je podle vás špatně na současných učebnicích angličtiny?
Kočan: Není to jen o nich, ale už o­ samotném systému. Nikdo se totiž nikdy studenta nezeptá, jak se mu učebnice líbí, jak se mu s ní pracuje. Nám nevyhovovalo učebnicemi ovlivněné konzervativní myšlení angličtinářů, kteří výuku stavěli na biflování se různých tvarů slov až do umření.

Fiala: Také struktura šplhání se po lekcích nám přišla nevyhovující nebo fakt, že zde byly pasáže v češtině. Dnes si přece najdete vše na internetu.

V čem je vaše učebnice jiná?
Fiala: Především v tom, že si ji můžete otevřít doma a dozvídáte se z ní stále nové věci. Neomíláme zde patnáct let stará témata jako walkmany ani zde neučíme jazyk formou klišé: člověk A a člověk B jdou spolu do kavárny. Takhle ty učebnice píšou lidi, kteří jsou o dvacet třicet let starší.

Kočan: My se klidně pouštíme do anglických zkratek běžně používaných při chatování. Takové OMG či LOL nikdo nejspíš neučí. My ano.

Na co kladete v učebnici největší důraz?
Fiala: Hlavně na přízvuk a ­výslovnost, což je důležité nejen v zahraničí, ale také u ­pracovních pohovorů. Většina studentů spoléhá na to, že ji dopiluje po škole, pak někam vyrazí a místo english mluví spíš měkkou českou variantou „čengliš“. Pak se hůř adaptuje na nové prostředí.

Takže vám jde spíš o reálné užití znalostí v praxi?
Kočan: Určitě. Lidé, kteří dnes vyjdou ze středních, sice v lepším případě umějí spousty časů a slovíček, ale v­ praxi jim je to při setkání s­ rodilým mluvčím celkem k ­ničemu. Spíš než člověka připomínají chodící slovníky.

Většina učebnic stále učí jen britskou angličtinu.
Fiala: To je dogma, proti kterému bojujeme. Dnes se používá mezinárodní angličtina, jen s tou britskou nejste připraveni na to, potkat někoho třeba z Norska. Jeho angličtina bude nutně jiná než paní z londýnského předměstí.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek