metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

  19:45
Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.
Jiří Pardubský v pivovaru v Přešticích. Tady vzniká nový speciál. V něm bude například med z květů jedlých kaštanů. | foto: Archiv M. R.

Tenhle příběh začal už dávno. Pivo zajímalo Jiřího Pardubského od dětství. Samozřejmě ho jako malý ještě nepil. Našel si k němu ale cestu přes etikety. Sbíral je a zkoumal. Zjišťoval, z čeho se pivo vaří a co je k tomu potřeba. Však měl vždy blízko i k technice. Ta mu učarovala natolik, že v Plzni vystudoval strojní fakultu.

Díky práci strojního inženýra Jiří absolvoval služební cesty po světě a měl tak možnost ochutnat zahraniční piva. Koníček šel ale kvůli náročné profesi postupně trochu stranou.Teď se k pivu Jiří vrátil. Dokonce vymýšlí pivní recepty a jeho jméno nese jedna celá pivní edice. Projekt Jiříkovo vidění má i charitativní charakter – a vy už tušíte, že příběh milovníka piva se před lety výrazně zkomplikoval.

Probudil se do tmy
Jiří Pardubský v roce 2010 přišel o zrak. Díky očnímu lékaři, který zjistil, že má zpuchřelý konec očního nervu, byl okamžitě převezen sanitkou na tomografii. Po sérii vyšetření podstoupil operaci mozku, po ní se probudil do téměř úplné tmy. Po měsíci od operace byl propuštěn domů, aby za další měsíc při kontrole v nemocnici zjistili, že jej musí znovu operovat. Zrak se mu ještě více zhoršil.

Jinou kapitolu, tu „echt“ pivní,otevřel Jiří Pardubský před několika lety. Byl u toho jeho kamarád, kterému v pivní komunitě říkají Karel. Domovarník se značkou Nuselské hovado uvařil nevidomému kamarádovi polotmavé pšeničné pivo. To dostalo název Jiříkovo vidění. Však se na něm i sám Jiří podílel.

Z jednoho piva se stala celá edice, ale až díky dalším nadšencům. Loni, když Pivovar Přeštice hodlal rozšířit své portfolio, u toho byl také zmiňovaný Karel.“ Uvařil pro pivovar na zkoušku šest různých piv. Nejvíc se jim líbilo to, které jsem pomohl stvořit já. Tím také začal celý projekt, který po polotmavém pšeničném speciálu převzal i název,“ vypráví Jiří. Je na něm znát, že ho pivovarnictví opravdu chytlo. Loni se přihlásil k dálkovému studiu na průmyslovce v Praze v Podskalské. „Studuji na technologa. Sládkem se člověk stane, až když získá zkušenosti,“ upřesňuje Jiří své studium.

Chmel pro medicínu
Skromnost ale není na místě. Zmiňovaná charitativní edice obsahuje šest piv. Na všech se Jiří podílel. Buď recepturu přímo vymyslel, nebo ji navrhl. Každé pivo je navíc speciální. „Například v truskovickém Pivovaru Hulvát vznikl ležák s chmelem Vital. Ten byl vyšlechtěn pro farmaceutické a biomedicinální účely. Sám osobě je antiseptický. Dělají se z něj tinktury a masti. Běžně se nepoužívá pro pivovarnické účely. Myslím ale, že pivo z něj se vážně povedlo,“ chválí Jiří sládky Pivovaru Hulvát.

Unikátní jsou i další piva z „jeho“ edice. Řevnický létající Psychovar například uvařil Oat Wheat Soar Ale. U něj zaujme hned trojkombinace ovesných, pšeničných a ječných sladů. „Je to takový falešný milk shake kyseláč s příjemnou citrusovou chutí, která vznikla bez přidání jakéhokoli ovoce. Naopak úřadovaly speciální kvasinky,“ básní o speciálu Jiří.

Nejnovějším pivem tohoto projektu je speciální ležák, který byl uvařen spolu s legendárním sládkem Milanem Rambouskem. Ten před lety vytvořil Kaštánek. Pivo s medem z květů jedlých kaštanů mělo ohromný úspěch. Teď ho sládek s drobnou úpravou uvařil opět. „Květový med z aleje jedlých kaštanů máme ze Slovinska. Odtud je také odrůda chmele, aby to pěkně k sobě pasovalo,“ popisuje Jiří.

Projekt roste
Původně měl charitativní projekt získat peníze na speciální pomůcku pro Jiřího. Unikátní kamerové brýle, které mu mají usnadnit život, už jsou na cestě. „Postupně se to celé pěkně rozrostlo. Spojili jsme se také se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR a z financí získaných prodejem piva můžeme zaplatit kompenzační pomůcky i pro další handicapované,“ těší Jiřího.

Přispět na projekt může každý, informace i číslo transparentního účtu najdete na webu Jirikovovideni.cz nebo na Facebooku, kde je také seznam akcí, kde bude možné piva ze série Jiříkovo vidění ochutnat.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek