metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Dánsko-švédský seriál Most | foto: Jens JunckerMetro.cz

Nový festival představí české i zahraniční seriály

  14:45
Na českou kulturní scénu vstupuje nový festival. Brněnský Serial Killer se zaměří na televizní a internetovou seriálovou produkci. Dle pořadatelů půjde o jediný festival tohoto druhu ve střední a východní Evropě.

Serial Killer zamíří od 2. do 5. května do kina Scala, Divadla Husa na provázku a Divadla Bolka Polívky. Pořadatelé lákají na premiéru českého seriálu Most od tvůrců Okresního přeboru.

„Scenárista Petr Kolečko a režisér Jan Prušinovský natáčí pro Českou televizi další komediální seriál. Ve spolupráci s kameramanem Petrem Koblovským, který už s Prušinovským spolupracoval například na oceněném filmu Kobry a užovky, tak vzniká satirická zpověď o Mostě. Ten je popsán podle anotace filmu jako místo, kde se bojí bílí černých, hloupí chytrých, Češi Němců, muži žen, heterosexuálové transsexuálů, Mostečáci Litvíňáků. A všichni samoty,“ říká Simona Andělová z festivalového týmu.

Unikátní přehlídka seriálů si však klade za cíl seznámit návštěvníky i s méně známou evropskou tvorbou. Partnerskou zemí prvního ročníku je Dánsko. Z tamní tvorby uvede Serial Killer například kultovní seriál Království od režiséra Larse von Triera nebo největší dánské televizní drama 1864, které v osmi dílech nejen rozplétá milostný trojúhelník, ale vykresluje i syrové válečné scenérie, historické souvislosti a přináší i kritiku nacionalismu. Uvedení se dočká čtvrtá řada úspěšné dánsko-švédské detektivní série Most. Východoevropskou produkci bude reprezentovat třeba třídílná ruská fantasy série Gogol nebo rumunské drama Stíny z produkce HBO.

Svoji účast na této seriálové akci již potvrdily některé významné zahraniční osobnosti jako zakladatel legendárního britského hudebního labelu Virgin Records Nik Powell, dlouholetý ředitel London Film School Ben Gibson nebo producent Thomas Stenderup, jehož dokument Způsob zabíjení si v roce 2014 vysloužil nominaci na Oscara. První ročník si nenechají ujít ani profesionálové tuzemské televizní tvorby. Do Brna by se měli přijet Aňa Geislerová, Petr Čtvrtníček nebo Tomáš Baldýnský.

Jaké další festivaly plní brněnská kina?

Květen

  • Filmový festival Fakulty informatiky MU: krátkometrážní studentské filmy, festival.fi.muni.cz

Červen

  • Ibérica: iberoamerické filmy, iberica.cz

Říjen

  • Snow Film Fest: dokumentární filmy s tematikou adrenalinových zimních sportů a cestování, snowfilmfest.cz
  • Brněnská šestnáctka: krátkometrážní filmy, brno16.cz
  • Das Filmfest: německy mluvené filmy, dasfilmfest.cz

Listopad

  • Festival francouzského filmu: francouzské filmy, festivalff.cz
  • Mezipatra: filmy s LGBTQ+ tematikou, mezipatra.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek