metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Obézní lidé jsou terčem vtípků a společenské diskriminace

  15:22
Na dnešek připadá Světový den obezity. Na rozdíl od Svátku práce není co slavit.
Ilustrační snímek | foto: Reuters

„Já si obézní ani tak nepřipadám. Okolí mi ale dává dost nahlas najevo, že obézní jsem,“ říká čtenářka deníku Metro Sylvie. Mluví o pozici lidí s jinými proporcemi, než mají hlavně v módních žurnálech představované vyhublé modelky.

Nadváha nebo obezita totiž nejsou jen problém těla, ale hlavně nemoc duše. Obézní lidé často trpí sociální izolací a jsou centrem posměšků a urážek. Například média je častěji prezentují jako směšné a odpudivé ňoumy. „V jedněch dětských lázních pro léčbu obezity jsem se setkala s tím, že děti svolávali pokřikem ‚obezity na oběd‘,“ popisuje zážitek odbornice na hubnutí Iva Málková. Takový přístup podle ní vede spíš k dalšímu prohlubování psychických problémů než k odhodlání s nadváhou úspěšně bojovat.

Podle střízlivých odhadů má minimálně nadváhu už polovina české populace. Navíc neklesá, spíš naopak. Češi jsou dokonce vysoko nad celosvětovým průměrem. Obezita se u nás týká téměř dvou třetin celé dospělé populace nad osmnáct let, a to je o dvacet procent více než činí světový průměr.

Vykrmení Češíci

32 - Přibližně tolik tisíc dětí v České republice trpí monstrózní obezitou. 

25 - Tolik procent českých dětí opouští základní školní docházku s nadváhou. Čtrnáct procent dokonce končí základní školu s obezitou.

„Lidé si svým chováním něco způsobí a pak chtějí od zdravotnického systému, aby je zdarma léčil,“ komentuje problematiku známý kardiochirurg Jan Pirk. Náš přední odborník na srdce dobře ví, že za nemocemi, které on léčí, stojí často vedle kouření právě nadváha. „Kuřáci a obézní lidé by měli víc platit,“ dodává. Zkracují si život a stát podle něho na všechno nemá. Že obézních přibývá, dokládají i zkušenosti praktických lékařů. „Za posledních deset let jich u mě v ordinaci přibylo asi o pětinu,“ vypočítává Petra Polívková, praktická lékařka z Vlašimi. Většinou se prý jedná o ženy. „Že by někdo přišel řešit váhu, dokud nemá zdravotní komplikace, to je výjimečné,“ vysvětluje liberecká obezitoložka Věra Kavánová.

S tím souhlasí i obezitoložka Petra Vodáková z Adamova. „Pokud ale nezačnou lidé řešit svá trápení s lékařem, obvykle se nevyhnou zbytečným investicím do neúčinných preparátů na hubnutí a dietám s předraženými koktejly,“ říká Vodáková. V Česku utrácejí lidé za diety a přípravky na zhubnutí přibližně sedm miliard korun. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek