metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Objednali jste si zboží, připravte si peníze. SMS vyděsila seniory

  8:58
Šmejdi? Omyl? Omyl šmejdů? To se nedá stoprocentně říci. Koncem minulého týdne vystrašily stovky českých seniorů textové zprávy, aby si připravili stovky, až tisíce korun pro doručovatele na zaplacení objednaného zboží. I když si vůbec nic neobjednali ani po telefonu, ani přes internet.
mobil - ilustrační foto.

Údajně šlo především o kapky do uší, prášky na hubnutí nebo náplasti v cenách od přibližně tisícikoruny do tří tisíc korun. Lidé se proto obraceli také na Českou obchodní inspekci. Podle Ondřeje Tichoty z Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci byly „objednávky“ určeny především starším zákazníkům. „Ti mohou být v podobných případech velmi zranitelní a mohli by v případě nepozornosti objednané zboží převzít a zaplatit,“ konstatuje Tichota.

Naštěstí trvalo jen několik hodin a stejným adresátům dorazila do jejich mobilů další, tentokrát omluvná esemeska, že tu předchozí mohou ignorovat a žádná zásilka na jejich adresu nepřijde. Omluva, stejně jako dřívější upozornění na platbu zboží, byla opět nepodepsaná a stejně jako u předešlé zprávy se ani v tomto případě nedal identifikovat odesílatel. „Podle toho, že se jednalo o objednávky stejných, případně podobných výrobků, které si příjemci zpráv v minulosti již zakoupili, jsme zjistili, že původ zprávy byl od polské distribuční firmy Reverse Logistics,“ upřesňuje Tichota z české inspekce. 

Podvodní prodejci se halí do roucha falešných církví

  • Spotřebitel nemá šanci poznat, jestli je upozornění na platbu pravé, nebo falešné.
  • Evropské spotřebitelské centrum v Česku eviduje desítky problematických případů polské firmy Reverse Logistics. Tato společnost už v minulosti nepřijala od českých klientů při skutečných nákupech odstoupení od smlouvy a nevrátila již zaplacené peníze. 
  • České spotřebitelské centrum spolupracuje s obdobným spotřebitelským centrem v Polsku a podle dosavadních údajů se jim společně daří obhájit práva našich spotřebitelů během mimosoudních vyrovnání. 
  • Problémy s nesprávně odeslanými SMS si lidé vyložili jako možný útok takzvaných šmejdů. Jejich tlak hlavně na seniory se u nás neustále mění. Jedním z novějších triků je, že se telefonicky zkontaktují se starším člověkem a vydávají se za zástupce některé z církví, často je církev smyšlená. Pokud se s nimi dotyčný osobně setká, řeknou mu, že ne- jsou z církve, a rovnou nabídnou zbytečné a předražené vybavení domácnosti. 
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

vydáno 16. června 2024  20:22

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Vozík se zasekl a...  celý článek