metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 10 °C

Čtvrtek 22. února 2024. Svátek má Petr
Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Papírování zabere menším firmám ročně až dva týdny

  13:55
Byrokracie zahlcuje české podnikatele. Ve srovnání s těmi slovenskými o něco víc.

„V České republice stráví průměrná malá firma papírováním 233 hodin ročně,“ řekl deníku Metro analytik Centra ekonomických a tržních analýz Pavel Peterka. V porovnání s loňským rokem vzrostla zátěž o třiatřicet hodin.

Liberální institut ve spolupráci se slovenským institutem INESS spočítal, kolik stojí byrokracie drobné podnikatele. Autoři se zaměřili na povinnosti, které má malá česká firma během jednoho roku provozu vůči úřadům. „A to jsme do této sumy nepočítali ty povinnosti, které firmy dělají i bez ohledu na povinnost, například účetnictví,“ dodává ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. Navýšení podle rozboru způsobilo například loňské zavedení EET nebo letošní start GDPR.

„Index jsme počítali pro vzorovou firmu s majitelem, čtyřmi zaměstnanci, jedním autem a povinností platit DPH,“ upřesňuje Peterka. Teoretické údaje pak porovnávali například s firmou zabývající se truhlařinou, malou pilou nebo firmou vyrábějící kovové součástky.

Povinná hlášení

4000

  • Tolik informačních povinností (hlášení) státním orgánům existuje pro všechny podnikatelské obory v legislativě Slovenské republiky.

1490

  • Tolik informačních povinností mají podnikatelé a živnostníci ve všech oborech v Česku. Od roku 2005 jich ubylo kolem sedmi set.

Měřením byrokratického zatížení se zabývají už tři roky i na Slovensku. To dopadlo ve srovnání s námi lépe, i když jen o jedenáct hodin. Letos se k měření připojila například Litva, která vykazuje nejvyšší podíl digitalizace státní správy. Tam však drobní podnikatelé promrhají ročně kvůli hlášením státu ještě o devatenáct hodin víc než v Česku. papírování

„I když na tom nejsme ve srovnání se sousedy nejhůř, je děsivé, že v malé firmě musí jeden člověk pět týdnů na hlavní pracovní poměr pracovat na papírování pro stát,“ komentuje situaci Pánek. Hlavní ekonom skupiny Roklen Dominik Stroukal vidí ale i drobná pozitiva. „Naštěstí lze většinu povinných úkonů splnit vzdáleně bez povinnosti osobní návštěvy úřadů,“ připomíná.

Podle Eduarda Muřického, náměstka ministryně průmyslu a obchodu, vnímá podnikatelské prostředí nejrůznější povinnosti jako značnou zátěž. „Podnikatelé vnímají negativně třeba časté legislativní změny a dodatky,“ říká náměstek. Prospělo by podle něho jednotné datum pro platnost právních předpisů, například k prvnímu lednu a červenci. „To je ale záležitost pro politiky, ne státní úředníky,“ dodává Eduard Muřický.

Papírování za tisíce

  • Povinné úkony a hlášení spojená s prvním rokem firmy vychází na asi 50 tisíc korun.
  • Během prvního roku podnikání musí malá firma provést kolem 75 nejrůznějších hlášení a úkonů za necelých čtyřicet tisíc korun.
  • Ze čtyř hodnocených států vyšla podle Liberálního institutu nejhůř Ukrajina. Tam zahltí byrokratické povinnosti živnostníky a drobné podnikatele 469 hodinami papírování.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek