metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Podpora NSA by lakrosu dala křídla, říká manažerka české ženské reprezentace

  13:02
Je léto roku 2021 a v Tokiu reprezentuje Českou republiku jediný kolektiv, a to jsou basketbalisté. Někteří by přidali ještě páry v plážovém volejbalu, ale to záleží na úhlu pohledu. Každopádně medaile se pro české barvy už delší dobu rodí spíše mezi individualisty. To se přesně před rokem v říjnu rozhodla Národní sportovní agentura (NSA) změnit a vyhlásila projekt s názvem Podpora státní reprezentace žen kolektivních sportů LOH 2028. Právě olympijské hry, které se budou za šest let konat v americkém Los Angeles, jsou metou, kde se má loňská žalostná bilance změnit.
Barbara Bažantová | foto: Youtube Díky, trenére

Dostat se na olympiádu v roce 2028 může například i ženský lakrosový tým. Má to ale jeden háček. Lakros zatím na hrách není. Vše se ale může brzy změnit. Celá lakrosová komunita se totiž v posledních letech intenzivně snaží pomoci tomuto sportu se na olympijské hry dostat. Už loni v létě Mezinárodní olympijský výbor přiznal Světovému lakrosu plné členství. Pomoct má i atraktivnější verze sportu. V čem je varianta Sixes jiná? Pro deník Metro odpovídala Barbara Bažantová. Dlouholetá hráčka lakrosu se věnuje mnoho let i trénování. Letos se dostala mezi nejlepších osm v soutěži Díky, trenére! V létě byla na mistrovství světa žen v USA i jako manažerka týmu a byla součástí historického úspěchu.

Jak se letos dařilo české ženské reprezentaci?
Rok 2022 byl pro český ženský lakros velkým úspěchem a zároveň lekcí pro nás všechny. Historicky nejlepší sedmé místo na MS a následné osmé místo na Světových hrách nás obrovsky ve světě i v Česku zviditelnily a v Evropě konečně katapultovaly mezi tři nejlepší týmy. Dalším krokem je světová top šestka a tam je potřeba udělat velký kus práce, abychom mohli pomýšlet na vyšší příčky.

Na Světových hrách se hrála varianta Sixes s méně hráčkami. V čem je jiná než běžný field lakros?
Sixes, které se hrály na Světových hrách, jsou rychlejší a dynamičtější variantou lakrosu, kde nelze moc taktizovat a hráčka musí být velmi dobře fyzicky i technicky vybavena. Hraje se na menším hřišti, v počtu šest na šest oproti běžným deseti. Hraje se kratší čas a smazávají se rozdíly mezi obránkyní a útočnicí. Všichni musí umět všechno a velmi záleží na dobré a odolné brankářce. Rychlost a jednoduchost hry, kdy se bojuje o každý gól, je také atraktivnější pro diváky.

Lakros usiluje o zařazení mezi olympijské sporty pro OH 2028. Co by to lakrosu přineslo a jaké šance má česká ženská reprezentace se tam dostat?
Olympijské hry jsou jednoznačně velkým snem každého sportovce a lakrosu by přinesly velkou popularitu a mediální pozornost, která u nás menšinovým sportům chybí. Česká reprezentace má velký potenciál a šanci se na OH kvalifikovat, právě díky sedmému místu na MS a účasti na Světových hrách.

Kdybyste se zařadili mezi olympijské sporty a mohli požádat o příspěvek z NSA, na co by finance šly? Zaměříte se víc na variantu Sixes a budete pracovat s mladými hráčkami?
Jsme zvyklí pracovat s tak malým rozpočtem i realizačním týmem, že představa, že bychom dostali podporu NSA jako jiné olympijské sporty, by nám dala téměř křídla. Svaz by se mohl naplno rozjet profesionálním způsobem, mohli bychom se věnovat talentům a rozvíjet základnu, podpořit trenéry, založit nové kluby. Z široké základny hráčů si pak jednoduše vybrat ty nejlepší jak na olympiádu, tak na mistrovství světa. Jedeme pořád v režimu téměř dobrovolnickém a reprezentantky končí s kariérou kvůli práci nebo škole. Nicméně už pracujeme na talentech směrem k OH 2028. I pro ně pořádáme příští rok v Praze ME juniorek.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek