metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pátek 12. července 2024. Svátek má Bořek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

  10:02
Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních slunečních panelů. Každý si předem počítá, kolik potom ušetří na energiích a kolik naopak vydělá za prodej přebytečného proudu.
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Lidé i firmy většinou volí klasický postup. Vypočítají si množství panelů, kolik to bude stát, za jak dlouho se to vrátí, a pak hledají dodavatele fotovoltaiky,“ říká Radek Fiala, produktový manažer společnosti Flowbox, která hledá pro zákazníky nejdřív jiná řešení.

Před rokem 1989 se v továrnách i v kancelářích vylepovaly plakáty zobrazující svítící žárovku a do krve se vžil slogan: Nesvítí někde zbytečně? Samozřejmě, v tehdejším hospodaření utíkaly energie jinde mnohem víc, plýtvalo se a nikdo moc nezjišťoval, kde a kolik. Fiala říká, že než zadáte instalaci fotovoltaiky, tepelného čerpadla nebo dalších alternativních zdrojů, pečlivě si projděte celé firemní nebo domácí hospodaření s energiemi.

„Moderní aplikace, umělá inteligence a další metody měření umožňují zhodnotit, jaký je například přesný pracovní tok výroby, kdy co běží naplno a kdy méně, a podle toho naplánovat lépe různé činnosti, vypínání celých částí provozu, částí objektů, chodeb a dalších prostor,“ vypočítává Fiala. Také je důležité, aby celý energetický přehled nesledoval jen energetik někde u počítače ve sklepě, měli by ho mít na očích i řídící pracovníci firmy.

Kudy to utíká

  • Energetický audit odhalí, jestli místo více elektřiny jí nepotřebujete méně.
  • Špatně nastavený chladicí systém se překrývá v létě se systémem vytápění.
  • Topení a chlazení neodpovídá počtu lidí v objektu.
  • I když jsou zaměstnanci večer už většinou doma, vytápění v zimě či ochlazování v létě běží stále na stejný výkon.

Na základě energetického auditu lze, jak ukazují konkrétní poznatky, snížit stávající energetickou zátěž podniku, kancelářské budovy nebo i domácnosti třeba až o čtyřicet procent. Pak už se dá lépe plánovat ona uvažovaná fotovoltaika, ale třeba v podstatně menší míře.

Když je šťáva levnější, stroje pojedou naplno
Zavádění chytrých elektroměrů umožňuje například rychleji reagovat na okamžité ceny energií a třeba přejít z dlouhodobého tarifu na okamžité, spotové ceny. Pokud máte přehled o tom, ve kterých denních hodinách jsou spotové ceny nejnižší, lze tomu přizpůsobit do jisté míry například výrobní rytmus.

Výrobce elektřiny i obchodník budou naopak rádi, že jejich energii odebírá někdo v době, kdy je o ni nejmenší zájem, a její cena je dokonce minusová.

Světlo chytřejší než radnice
Na chytré řízení energií přecházejí stále více větší, ale i menší obce a města. Podle možností se zavádějí lampy veřejného osvětlení, které se v méně frekventovaných místech rozsvítí jen v případě pohybu osob. Rozsvěcování a vypínání není tedy stanovené pravidelným harmonogramem.

Například Řevnice u Prahy zavedly na základě revize energetického hospodaření jako první v Česku biodynamické osvětlení ulic. To se přizpůsobuje intenzitě osvětlení v konkrétní denní či spíše večerní a noční době. LED svítilny ale mění i podíl modré složky ve světle, což je zdravější pro lidi, a především pro zvířata.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Slunce opaluje pokožku a také aktivuje pudy. Letní sexy románek může skončit třeba „čapí chůzí“

vydáno 12. července 2024  4:45

Je to už třiapadesát let, kdy se začínající lékař Roman Trýzna dostal k tomu, že se na pražské venerologii učil herec Petr Čepek, jak správně zahrát...  celý článek

Sbírky „venkovských“ galerií překvapí. Ukrývají jedinečná díla i světoznámých umělců

vydáno 11. července 2024  12:13

Vydat se za uměním do Prahy je logické. Jsou tu perly od gotiky po současnost, od manýrismu po kubismus. Vše na jednom místě. Jenže překvapivě hodnotná...  celý článek

Srnčata zachraňují před krutou smrtí, norování jim ale nevadí, diví se ochránci přírody

vydáno 11. července 2024  6:53

Myslivci a další dobrovolníci se v těchto dnech usilovně snaží bezmocná srnčata zachraňovat před ostrými sekačkami. Nově se k vyhledávání mláďat používají...  celý článek

Fotbalové léto Kaizen Gaming je tady!

vydáno 11. července 2024  6:00

Přední světová sázková společnost se stala oficiálním partnerem fotbalových turnajů UEFA EURO 2024™ i CONMEBOL Copa America™️ 2024, což je v tomto...  celý článek