metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Poslední víkend. České hory se pomalu uzavírají

  15:27aktualizováno  21:37
Skipassy jsou levnější, sněhu ubývá. Máte poslední možnost vyrazit na české hory.

Další 3 fotografie v galerii
Poslední lyžování na Lipně (snímek je ze středy) | foto: MAFRA

Provozovatelé skiareálů pomalu končí. Tento víkend bude pro mnohé z nich posledním, kdy budou mít otevřeno. Zvláště ti v nižších polohách, nahoře je sice sněhu dost, ale každým dnem ubývá. Takže vyjeďte ještě naposledy na lyže!

Poslední centimetry sněhu

- Praděd: 100

- Černá hora, Pec pod Sněžkou: 80

- Říčky v Orlických horách, Špindlerův Mlýn: 70

- Klínovec, Malá Úpa, Tanvaldský Špičák, Severák, Harrachov: 60

- Kouty nad Desnou, Herlíkovice, Rokytnice nad Jizerou: 50
- Už se nejezdí: na Vysočině, Šumava (Horní Vltavice, Lipno – Kramolín, Nové Hutě), Orlické hory (České Petrovice, Přívrat nebo na Pekláku).

Ještěd zdarma

Jako tradičně se ještě dobře lyžuje ve Špindlu, Harrachově nebo na Černé hoře. Krkonoše budou jako tradičně posledním místem, kde v Česku bude možné lyžovat. Na šumavském Špičáku je ještě nějakých padesát čísel sněhu. Podobně na tom jsou v Jizerkách.

V neděli se bude o letošní zimě naposledy lyžovat například na Ještědu v Liberci. Tam chystají na rozloučení lyžování zdarma. Dobré je to také v Jeseníkách. Vleky budou o víkendu v provozu například v Koutech nad Desnou, Červenohorském sedle, Ovčárně či Dolní Moravě, kde svahy pokrývá několik desítek centimetrů sněhu. V Karlovarském kraji se stále lyžuje na Klínovci a v areálu Novako na Božím Daru, je tam 40 až 80 centimetrů sněhu.

Letošní sezona byla skvělá, tvrdí vlekaři

Provozovatelé si letošní sezonu pochvalují, na tolik sněhu čekali několik let. V Česku se lyžovalo se celkem čtyři měsíce. „Přiblížili jsme se k hranici sto tisíc návštěvníků. Letošní zima pro nás byla lehce nadprůměrná. Pro představu loni na Špičáku lyžovalo cca 74 tisíc lidí během 85 dnů,“ zhodnotil sezonu Karel Samec ze Ski&Bike Špičák.

Snowjam. Adrenalin a mejdan v Krkonoších

Tento víkend bude ve Špindlu patřit 10. ročníku snowboardového a hudebního festivalu Snowjam. Hlavní závod, který se uskuteční zítra, bude opět součástí Světového poháru ve freestyle snowboardingu a zároveň půjde i o kvalifikace na ZOH 2018. Kromě přehlídky těch nejlepších snowboardových profíků z celého světa se můžete těšit i na bohatý doprovodný program.

Večírky v Krkonoších

Pod sjezdovkou na svatém Petru je stan, kde dnes a zítra vystoupí několik DJs a­kapel. Mezi nimi třeba Neandrtal Squat nebo N.O.H.A.

„Za SKI Jizerky a naše tři areály v Bedřichově, na Severáku a Špičáku, můžeme tuto sezónu, konečně po dost hubených letech, pochválit. Úžasné sněhové podmínky nám dovolili lyžovat skoro celé čtyři měsíce a my i naši návštěvníci jsme si tuto sezónu skvěle užili,“ tvrdí Vendula Pospíšilová za provozovatele skiareálů Bedřichov, Tanvaldský Špičák a Severák.

Pospíšilová si také pochvaluje vylepšení na Severáku - letos tu otevřeli pohodlné zázemí s hernou, kde se lyžaři mohou v klidu nasvačit, odpočinout si. Maminky tu mají k dispozici i kuchyňku s možností ohřevu jídla a také přebalovací pult. „Možnosti jsme rozšířili i o hlídání dětí s výukou němčiny a angličtiny, různé kreativní dílničky nebo dětské cvičení,“ chlubí se letošní novinkou, která se letos osvědčila.

Na Lipně byli spokojeni také. „Ve srovnání s předchozími roky byla sezona opravdu vydařená. Nicméně v dlouhodobém horizontu se jedná o zimu, na které jsme byli zvyklí. Vyplatily se předsezónní investice do zasněžovacího systému a sněžných děl. Počasí nám doposud přálo. Po většinu sezóny jsme měli otevřené všechny sjezdové tratě, na které vyrazilo 170 tisíc návštěvníků,“ říká pro deník Metro Petr Dušek, ředitel skiareálu Lipno.

Podle něj nízké teploty a především výkonné zasněžování v průběhu ledna umožnili přípravu sjezdových tratí na špičkové úrovni a také pomohly s vytvořením dostatečných zásob sněhu. „Díky tomu nabídl skiareál Lipno kvalitně upravené tratě i během oblevy na konci února a bez přerušení provozu zůstává otevřen v celém rozsahu i v březnu,“ dodává Dušek.

Plány na léto

Deník Metro zjišťoval další plány některých provozovatelů. „Na letní sezonu opět připravíme nové překážky, zpestříme všechny tratě. Lákadlem pro pěší i cykloturisty je také tradičně rozhledna na vrcholu Špičáku, odkud je výhled až na Alpy,“ láká na Špičák Samec s tím, že léto bikepark vítá novinkami pravidelně. Navíc se tam letos uskuteční velká adrenalinová podívaná, od 21. do 23. července se Špičák stane jedním z míst, kde se pojede extrémní bike akce iXS downhill Cup, kterého se zúčastní čtyři sta jezdců ze třiceti zemí světa.

Adrenalin v Jizerkách

Novinkou pro letošní léto je v Jizerkách otevření nového singltreku na Špičáku v Tanvaldě. „Datum otevření je zatím nejisté, vše závisí na rozmarech přírody, ale chtěli bychom otevřít nejpozději 1. července,“ říká Vendula Pospíšilová z Jizerských hor.

Provozovatelé ale nezahálí. Na Špičáku v Tanvaldě do dvou let chtějí otevřít novou lanovku. Pospíšilová zve v létě do Jizerek na výlety na elektrokolech a koloběžek. Na Severáku mají jejich půjčovnu. „Otevřeny jsou i hřiště na CrossGolf a FotbalGolf. Areál Špičák nabízí i v létě puštěnou lanovou dráhu a vyhlídku z rozhledny Špičák,“ prozrazuje Pospíšilová.

Na Lipně lákají do lesa

Největším lákadlem na letní sezonu na Lipně je Království lesa, obří hřiště s několika desítkami atrakcí zasazenými přímo do šumavského lesa. „Návštěvníci zde najdou prolézačky, lanové soustavy, dřevěné domky i obří trampolíny. Zkrátka ideální místo na rodinný výlet. Království, díky své rozloze, zabaví malé i velké klidně na celý den. Slavnostní zahájení sezóny v Království lesa proběhne již 30. dubna, je připraven bohaty program se spoustou zábavy,“ zve na Lipno Vojen Smíšek, tiskový mluvčí skiareálu. Pro letošní sezonu jsou připraveny i zvýhodněné kombinované vstupenky do Království a na Stezku korunami stromu a o letních prázdninách pak kombinovaný rodinný vstup s Lipno.card za 750 korun.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek