metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

  6:09
Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne vás. Když ale otevřete jídelní lístek, nestačíte se divit.
Velký talíř i velká porce. V Loučné se skvěle najíte za necelé dvě stovky. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Za kolik se v Česku dobře najíst, abyste porci na talíři nemuseli hledat a čtyřčlenná rodina si na výletě nemusela vzít na oběd hypotéku?

Středočeši mají obědové cenové zlato
Na konci loňského roku přišlo hlavní město o svou pověst nejdražší vývařovny. Na čelo pelotonu se propracoval Středočeský kraj. Dalo by se říci, že hostinští tam zatlačili na pilu, protože ve středních Čechách zřejmě pobývají nejmovitější Pražáci, přesněji ti, kteří tu bydlí, ale vydělávají v metropoli. Dokládají to ostatně i statistiky, kdy kolem Prahy rostou stále nové a nové developerské projekty, do kterých se stěhují vysoce příjmoví obyvatelé.

Průměrná cena obědů se tu dostala na téměř 214 korun. na třetí příčku za druhé Pardubicko se na konci loňského roku dostal překvapivě Ústecký kraj, který se v povědomí řadí k „chudým“ regionům.

Pokud však nahlédnete do příjmových tabulek v Česku, budete překvapeni. V prvním kvartále letošního roku průměrná mzda v Ústeckém kraji dosáhla 40 737 korun, a je tak pátá nejvyšší ze všech krajů. Udávají data Českého statistického úřadu.

Praha byla s cenou 200,83 Kč až šestá. Nejlevnější byly tradičně obědy na Vysočině. „Tam v prosinci 2023 průměrná cena oběda dosáhla 183,68 Kč,“ vypočítává Jan Michelfeit ze společnosti Pluxee, která se mimo jiné zabývá vydáváním stravenek. Přitom průměrná hrubá mzda je na Vysočině jen o tisíc korun níž než na Ústecku.

Co radí čtenáři? Zkuste třeba bufety s minutkami
Statistiky stranou. Deník metro zjišťoval mezi čtenáři, jako tip při výletu po Česku kde se lze dobře, ale přitom ne draze najíst. „Obecně nemáme draho, asi je nejlepší nějaká hotovka v hospodě,“ radí Markéta z Brna. K jejím tipům patří třeba restaurace V Podloubí, smažák, smažený řízek vepřový i kuřecí s přílohami jsou za 150 korun, ale na jídelníčku je i dost jídel do 140 korun.

U Bati stálé ceny

  • O 12 tolik méně korun dáte v průměru za oběd v Kraji Vysočina. V prosinci tu bylo jídlo přibližně 183 korun, nyní je průměrná cena asi 171 korun.
  • Jen o 35 haléřů poklesla průměrná cena oběda ve Zlínském kraji. V prosinci 2023 jste platili 190,50, nyní 190,15 koruny. PH

„U nás, v Metylovicích, kde už tři roky bydlím, máme hospodu Pod Lípami, kde jsou meníčka s polívkou pořád za 135 korun,“ radí Petr žijící nedaleko Ostravy. V Jihlavě, krajském městě Vysočiny, také nevycedíte krev. Musíte ale do okrajové části Bedřichov. „Levně a dobře, ale v retro prostředí, to je restaurace Zezulkárna,“ radí zdejší obyvatel Michal. Denní menu se tu vejde většinou do 140 korun, za polévku dáte dvacet pět. Zhruba stejné ceny najdete i v jihlavském Dělňáku, asi tři sta metrů od Masarykova náměstí.

Že se při placení nezhroutíte ani v nejdražších středních Čechách, to se snažila zdokumentovat Iva ze Slaného. „My si z práce občas objednáváme tady, přijatelná cena a chutná nám,“ říká Iva na adresu Zlatého kapra. Průměrné hlavní jídlo tady stojí kolem 150 korun. Kdo se spokojí i s bufetem, může si dopřát třeba v tom u nádraží, berou karty a k dispozici jsou hotovky i minutky.

I Lucie z Děčína doporučuje na levné jídlo bufety. V Kozinci přinesou těstoviny s kuřecím masem za 99 korun. V Hradci Králové patří k nejlevnějším hostinec U Dvora. Firemní menu pro zaměstnance, ale s objednáním den předem, pořídíte za 113 korun. Pokud jen jedete kolem, máte hlavní jídlo za 128 nebo 132 korun.

Svíčková v čase

  • Ceny stejné po celém Československu. To byly restaurace v dávné době.
  • Svíčková na smetaně s knedlíkem ve II. cenové skupině byla v roce 1960 za 6,60 Kčs. Za stejnou cenu jste ji dostali i v roce 1965 ve „trojce“. O rok později za 7,10 Kčs.
  • V liberecké Radnici vám 24. 8. 1968 naservírovali svíčkovou za 8,50 Kčs. Včetně desetiprocentní přirážky. V té době tady působili během sovětské okupace Vávlav Havel a herec Jan Tříska. PH
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek