metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
Dominanta Letné, vodárenská věž, je po rekonstrukci opět jako nová | foto: iDNES.cz

Problémy řeší na Letné virtuálně

  10:55
Výpadek elektřiny, prasklý plynovod, prošvihnutá duha i sex sousedů. Obyvatelé Prahy 7 řeší problémy z pohodlí domova.

„Nemá někdo doma kšandy, který nepotřebuje? Nehodlám se oběsit, jen mě otravuje si povytahovat kalhoty, obzvláště když mám obě ruce plný!“ Tak zní autentická sousedská prosba důchodkyně Evy Rodamerové z Prahy 7. Pověsila ji na zeď diskusní facebookové platformy s názvem Letenská parta, která pod vedením administrátorů Hany Třeštíkové a Pavla Vyhnálka úspěšně funguje již sedm let. Za tu dobu se tu řešilo opravdu mnohé. Oplakávání nadobro zavřených místních podniků, oslavování otevření těch nových, špatné parkování sousedů nebo ztráty věcí.

Jeden z obyvatel Letné si před několika dny postěžoval, že prošvihl duhu, která se nad jeho oblíbenou čtvrtí po krátkém dešti utvořila. Dotyčného „nešťastníka“ obratem „zachránili“ sousedé, kteří mu hned postovali množství fotografií zmíněného úkazu. Stejná situace se později odehrála také se západem slunce. Jeden ze sousedů ho neviděl, zažádal o fotky a ostatní mu je hned zaslali. Vše vygradovalo o minulém víkendu, kdy v části letenských domácností nešla elektřina. „Slyšel jsem, že na Letné nešel proud. Nefotil to někdo?“ dělal si legraci z Letenských jeden z uživatelů.

Řešení problémů jen z pohodlí domova má ale i své mouchy. Začátkem června se ze sklepů v ulici U Smaltovny hlasitě ozýval po dobu dvou dní syčivý zvuk způsobený utržením pojistného ventilu teplovodu. Na problém sousedy upozornil uživatel Tony Peachment, nešel na ně však zaklepat, ale napsal svůj postřeh na Facebook. Vzápětí se dočkal ze strany sousedů řady vtípků a glos. Někteří postovali videa či fotky různých bubáků, jiní z protějších oken natáčeli videa, na kterých byl nepříjemný zvuk slyšet. Ani po hodinách diskutování ale nikoho nenapadlo zavolat policii, hasiče, teplárny či upozornit správce budovy.

Tisíce fanoušků

22

  • Tolik tisíc členů už má skupina Letenská parta. Podle její administrátorky Třeštíkové byla původně založena v roce 2011 jako neoficiální diskusní platforma pro pár známých z Letné. Protože počet členů závratně rostl, začalo být časem potřeba diskusi moderovat.

Korunu celé situaci nasadila uživatelka Simona Stašáková, která označila za líné ignoranty nikoliv uživatele, kteří problém neoznámili, ale nájemníky. Ti však o havárii na rozdíl od diskutujících sousedů nemuseli vůbec vědět. „U nás takto syčet barák, tak volám minimálně hasiče,“ komentovala Stašáková.

Letenská parta si ale také ráda zadiskutuje o sexuálním životě svých sousedů. Konkrétně o tom, který je slyšet po celé čtvrti. Ti méně aktivní se dělí o historky s těmi, kteří si při sexu opomínají zavřít okno. Ti aktivnější čas od času vyfotí vyvěšené varování, které má sousedy některého z domů od obtěžování odradit. „S hlasitými projevy jedné královny lože se setkáváme někdy i několikrát denně. Kdyby se ten řev dal lokalizovat, tak už bych ji dávno požádala, ať si zavírá okno nebo sakra už drží hubu,“ dodává Nikola A.

Letenské party

  • Zavítáte-li do skupiny Letenský institut pro urážení Holešovic, můžete si dělat legraci nejen z Holešovických, ale i z Letenské party.
  • Institut je ve skutečnosti odnoží party. Jeho zakladatelé zde původně působili,  pak se ale trhli. „Když bylo ve skupině pár tisíc lidí, bylo to skvělé,“ říká zakladatel institutu Martin Tománek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek