metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 21 °C

Pátek 12. dubna 2024. Svátek má Julius

Proti zjednodušenému psaní brojí spíše rodiče než učitelé

  9:44
Staré psací písmo už neodpovídá 21. století. Před devíti lety se začalo zkoušet nové.
Žáci základní školy ve Frýdlantu se učí psát novým typem písma Comenia Script od výtvarnice Radany Lencové. | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Nemůžete dělat standard podle těch nejméně šikovných,“ myslí si brněnská kaligrafka Nikola Klanicová, když se jí zeptáte na tendence ve zjednodušování psacího písma. Přirovnává to k vytvoření školy, která se přizpůsobí těm nejslabším uchazečům o studium. „Velké obsahuje malé, ale malé neobsahuje velké,“ připomíná kaligrafka zenovou poučku. 

Trojí změna

1932 

V tomto roce bylo v českých školách oficiálně zrušeno kaligrafické (krasopisné) psaní. 

1958 

Před 61 lety vyšla Metodika psaní od pedagoga Václava Pence. Ten dosavadní písmo zúžil. Další revizí v 20. století bylo v 80. letech přiblížení velkých M, N a A malým písmenům.

Nový druh psacího písma Comenia Script vyzkoušelo v roce 2010 nejdřív kolem třiceti škol, po jeho testování ho zavedly další desítky základních škol. Ale i téměř deset let po zavedení ho pro výuku psaní využívá odhadem asi jen pět procent školských zařízení. V českém školství se tak paradoxně, poprvé v dějinách, používají dva typy psacího písma. Původní spojité, kterým píše většina populace, a nová Comenia, která se blíží písmu tiskacímu. „Rozhodnutí o používání konkrétního typu je v kompetenci konkrétní školy,“ uvedl pro deník Metro tiskový odbor ministerstva školství. „Seznam škol, které v současnosti používají nevázané písmo, ministerstvo neeviduje,“ stojí ve vyjádření tiskového oddělení. 

Písmo, které vytvořila kaligrafka Radana Lencová, přijali pedagogové rozdílně. Někteří ho odmítali, jiní v něm viděli cestu, jak se naučí čitelně psát i děti, které mají s koordinací problémy, především stále přibývající dysgrafici. Učitelé si ho tam, kde se ověřovalo, často chválili. „Písmo se nám líbilo a žáci jím psali velmi úhledně,“ vzpomíná na testovací období v jedné z tříd před lety Pavlína Langerová, ředitelka Základní školy Proboštov na Teplicku. I přes pozitivní zkušenosti se Comenia Script nestal součástí jejich výuky. 

Vyhovuje dysgrafikům

  • Nový typ písma Comenia Script výtvarnice Radany Lencové si vyzkoušely české školy poprvé před devíti lety. 
  • Písmo je založené na takzvaném italic handwriting, tedy na nespojitém písmu bez kliček. 
  • Lencová získala za sadu didaktických pomůcek Comenia Script cenu v soutěži Nejkrásnější kniha roku 2008. S kolegy typografy dostali i evropské ocenění ED Award.

„Stáli za tím rodiče ostatních prvňáčků, chtěli, aby děti psaly tradičním písmem. Někteří dokonce sdělovali, že své dítě přihlásí do školy, kde se učí tradiční písmo,“ doplňuje ředitelka proboštovské školy, proč se zjednodušený typ písma u nich neuchytil.

„Comenia Script nepoužíváme, vázané písmo je podle našeho názoru lepší, lépe napomáhá i počátečnímu čtení, tedy spojování písmen do slabik a slov,“ vysvětluje Hana Sviderská, učitelka první třídy v Základní škole Heyrovského v Brně. Nové písmo má podle zastánců odstranit například stres dětí z „krasopisu“, když je za ně učitelé známkují. Zastánci Comenie tvrdí, že děti si nakonec písmo stejně samy zjednoduší. Proto je lepší, když se zjednodušenou podobu učí rovnou od začátku. Písmo nemá složitá napojení, některá písmena jsou ve více variantách. Dítě si může zvolit tu, která mu vyhovuje. 

Podle poznatků Radky Wildové, prorektorky Univerzity Karlovy, děti, které píší tímto novým písmem, čtou lépe než děti, které užívají klasické písmo.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek

Válečná zóna. Osud Holešovic je nejistý, protože je ve hře odsunutí termínu

vydáno 11. dubna 2024  10:12

Náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib chce, aby město z projektu vycouvalo. Problémem jsou podle něj nové informace z policejního výslechu, že v...  celý článek

Na Pankráci vznikne mormonské centrum. Lepší než další kanceláře, vítá to starosta

vydáno 12. dubna 2024  18:02

V Praze na Pankráci se ve čtvrtek uskutečnilo slavnostní zahájení výstavby nového komunitního centra Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Jejich...  celý článek