V případě, že dnes člověk v Česku potřebuje například berle nebo invalidní vozík, musí doufat, že se jeho zdravotní pomůcka vejde do škatulky zdravotních pojišťoven. Ty mají totiž tabulky, které určují, jaké pomůcky jsou hrazeny. Zákon říká, že se hradí jen takzvaně „ekonomicky nejméně náročná varianta“. Pokud má tedy někdo speciální potřeby a jeho nezbytná zdravotní pomůcka nezapadá do tabulek, tak ji pojišťovna neproplatí.
To se má ale změnit. Ústavní soud včera zrušil část zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se hrazení zdravotnických pomůcek pojišťovnami týká. „Po mnoha letech dojde k narovnání vztahů, rozšíření výběru a zvýšení dostupnosti zdravotnických prostředků, ukončí se šikana lékařů. Ti totiž nemohli předepsat nejoptimálnější prostředek ve chvíli, kdy neměl uveden kód VZP,“ říká Miroslav Palát, prezident České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků.
„Ústavní soud kritizoval zejména neurčitost současné právní úpravy, ze které pacient nepozná, co je hrazeno,“ řekl Ondřej Dostál, specialista na zdravotnické právo společnosti PwC Legal.
„Očekávám, že by rozhodnutí soudu mohlo pomoci vyřešit problém takzvaného falešného nadstandardu, tedy medicínsky potřebných zdravotních pomůcek, které jsou sice dle zákona hrazeny, proto si na ně nelze připlatit, ale nenalézají se v číselnících pojišťoven. Následkem toho buď nejsou vůbec nabízeny, nebo jsou dopláceny formou nejrůznějších sponzorských darů,“ říká Ondřej Dostál.
Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý uvedl, že pojišťovna rozhodnutí soudu respektuje a na nové legislativní úpravě je připravena se podílet.