metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Scházejí už jen tovaryši a povinné právo várečné. Změnit v Česku obor není snadné

  16:36
Daň ze všeho, poplatek za nic a členství ve všem. Přílišná regulace českého pracovního trhu brzdí rozlet ekonomiky. Připomíná to středověkou cechovní éru.
Česká ekonomika absorbovala v posledních dvou letech asi 120 tisíc Ukrajinců. Řada z nich nepracuje podle své odbornosti. | foto: David Peltán, MAFRA

Český zákoník práce má například v komentovaném vydání 1688 stránek. Odborníci tvrdí, že nadměrná regulace a svázanost pracovních předpisů, pravidel a nařízení nedovoluje lidem i firmám pružněji reagovat na situace, které přináší ekonomická skutečnost.

Profesní migrace je nejsnazší na severu Evropy
V některých případech se dá mluvit až o pravidlech, která nejsou daleko od cechovních nařízení před dávnými staletími. „V Česku máme velice nízkou mobilitu na pracovním trhu,“ říká Filip Pertold z CERGE EI a současně člen externího poradního týmu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Mobilitou nemá na mysli fyzické stěhování za prací v rámci republiky, ale přechod pracovníků mezi jednotlivými odvětvími a profesemi. Nejvyšší je v Evropě v Dánsku a ve Finsku.

V Česku naopak panuje vysoká míra certifikace jednotlivých profesí. To znamená, že pokud chcete změnit branži, v řadě případů je rekvalifikace příliš dlouhá a předpisově složitá. Pokud už některé přeškolení absolvuje, v rámci živnostenského zákona pro něj neexistuje tabulka, musí hledat náhradní škatulky.

„Je obdivuhodné, že jsme dokázali absorbovat kolem 120 tisíc ukrajinských válečných uprchlíků, ale většina z nich pracuje pod svou odbornou kvalifikací, celkově na to naše ekonomika doplácí,“ upozorňuje Pertold.

Šedá sféra a švarcsystém
Právě složitý přestup z jedné odbornosti do druhé ženě, a to nejen Ukrajince, do šedé ekonomiky. Ačkoli větší podíl nezdaněné práce a platů mají u sousedů v Polsku a v Německu, u nás ji například posilují vysoké sociální odvody i z nízkých výplat. Také zrušení EET neevidovaný pohyb peněz posílilo. Také podíl lidí, kteří pracují jako OSVČ, je v Evropě jeden z nejvyšších.

Konkrétně má tento „glejt“ jako hlavní zdroj příjmu asi 650 tisíc osob, dalšího půl milionu lidí ho využívá k vedlejším výdělkům. I přes přísné kontroly úřadů práce a ministerstva financí není takzvaný švarcsystém ani zdaleka mrtvý, dokonce ho využívají hojně nejrůznější start-upy.

Nejde jenom o zubaře
Nedávno proběhly mediálním prostorem odmítavé názory České stomatologické komory (ČSK). Ta odmítla novelu, která by měla usnadnit využití služeb zubařů ze zemí mimo Evropskou unii. Novela podle prezidenta ČSK Romana Šmuclera přinese ohrožení pacientů.

„Ti, kteří přijdou, budou v postavení studenta. Nebude se zjišťovat, jestli absolvovali lékařskou fakultu. Za tři měsíce se teprve bude kontrolovat diplom, ale formálně. Oni nemusí vůbec umět český jazyk,“ uvedl Šmucler. Velkým problémem u příchozích do Česka bude i to, že nebudou například znát české zákony, třeba složitý pojišťovnický zákon.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek