metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Sobota 13. dubna 2024. Svátek má Aleš

Se dvěma turby jsme vyrazili do lyžařského nebe

  15:55
Zapřáhli jsme nehorázné stádo 850 koní pod kapotami pouhých dvou bavoráků a po šesti hodinách jízdy z Prahy vtrhli jako páni do největšího lyžařského ráje v Rakousku. S jediným skipasem jsme během tří dnů ochutnali hned tři střediska v Salcbursku – Hochkönig, Gastein a Grossarltal. Krájeli jsme manšestr i štrúdl, lámali sáňky i panáky a jezdili smykem na lyžích i v autech.
Zapřáhli jsme nehorázné stádo 850 koní pod kapotami pouhých dvou bavoráků a po...

Zapřáhli jsme nehorázné stádo 850 koní pod kapotami pouhých dvou bavoráků a po šesti hodinách jízdy z Prahy vtrhli jako páni do největšího lyžařského ráje v Rakousku. | foto: Metro.cz

Obrážíte-li rádi útulné chalupy a ochutnáváte víno a ravioly plněné ricottou a špenátem, sušíte kalhoty ve vyhřívaných lanovkách a občas rozmrazíte rty místní pálenkou, přidejte si do kalendáře u března 2020 tučný vykřičník. Region Hochkönig se svými oblastmi Maria Alm, Dienten a Mühlbach tohle všechno nabízí. Jezdit můžete na 120 kilometrech sjezdovek, vozit se 33 lanovkami a vleky a kulisu vám neustále bude dělat nádherný masiv Hochkönig. 

Zážitkem je jízda v nové desetimístné kabince z Dientenu i jeden z lyžařských okruhů kulinarische Königstouren – Gipfel Genuss Tour. Během něj jsme s česky mluvícím průvodcem projeli tři chalupy, v jedné dali předkrm, v další oběd a ve třetí dezert. Od 14. do 21. března bude ve vybraných chalupách v rámci festivalu k ochutnání mnoho regionálních vín a pokrmů. A 19. března vám sommeliér doplní sklenky přímo v lanovkách Kings Cab Bahn. Pokud raději pivo, nepropásněte od 26. do 28. března ve zdejších hospodách Alpine Craft Festival.

Jezdit můžete na 120 kilometrech sjezdovek, vozit se 33 lanovkami a vleky a...

A jste-li na pálenky, vyšlápněte si jako my k chalupě Grünegg Alm ve výšce 1190 metrů, ochutnejte něco z místní palírny a pak se nerušeně vrhněte na saních střemhlav dolů po osvětlené cestě. Když to s degustací přeženete, doporučujeme druhý den ráno panoramatickou vířivku a bazén na terase nového hotelu Hochkönigin v Maria Alm.

Z louky rovnou do termálu
Zatímco ve středisku Hochkönig jste doslova jak na houpačce, kde jezdíte napříč několika údolími nahoru a dolů, v menším středisku Dorfgastein-Grossarltal si můžete lízat rány na příjemných sjezdovkách v takzvaném údolí pastvin. Pro děti je tu připravena louka plná překážek a atrakcí, dospělí ocení starobylé chalupy s tradiční kuchyní. 

Ranním ptáčatům vytrysknou slzy při lyžování už od 7.30 – říká se tomu skikerkiii. Pokud tuhle bláznivou kratochvíli spojíte se snídaní za východu slunce v jedné z chalup, třeba na Reiterhütte, kde mají moc milou (a hezkou) obsluhu, budete mít kvalitní potravu pro svůj Instagram. 

Skvělý odpočinek na závěr dne naleznete v termálních lázních Alpentherme, které...

Mrkněte také na program www.berg-gesund.at – najdete tam nabídku výletů, které v národním parku Vysoké Taury můžete podnikat. Pokud si rádi odfrknete od lyží, můžete zdolávat ledopády nebo se projít na sněžnicích. Od 14. do 21. března tady proběhne vinný festival, který zahrnuje i další zábavu – hosté hledají ve sněhu zahrabané lahve s poklady. 

Skvělý odpočinek na závěr dne naleznete v termálních lázních Alpentherme, které se nacházejí v centru nedalekého Bad Hofgasteinu. Na 36 tisících metrech čtverečních je tu soustředěno nepřeberné množství bazénů, toboganů a vířivek, skvělý je saunový svět umístěný uprostřed lázeňského parku, se třemi skleněnými kostkami, které jsou večer různě nasvíceny. Velkolepé saunové prostory, parní lázně a vířivé vany tvoří vnější část této saunové vesničky. Ochladit se můžete v horských jezírkách s minerální vodou. A pak už jen do postele v hotelu Hauserbauer, kde na vás čeká peřina složená do tvaru srdce. gastein

Furt plnej
Přivstat si se vyplatilo. Dojeli jsme až na konec gasteinského údolí, do oblasti Sportgastein. Bohužel nám měkký sníh neumožňuje jet hlouběji do hor. I když jsme měli vyjednané povolení od správců národního parku, nechtěli jsme riskovat volání o pomoc, až naše SUV zůstanou trčet „na břiše“ někde za zákazem vjezdu. Na parkovišti stojí jen pár aut, máme tedy dostatek času provětrat 510 koní oranžového tanku se dvěma turby na zledovatělé ploše. Tanečky při jízdě bokem s BMW X4 M Competition jsou fantastické. Ten stroj opravdu boří mýty o tom, že SUV nemůže být sportovní auto. Při agresivní jízdě je X4 M hrozně zábavná. Ve výchozím nastavení jde všechen výkon na zadní kola, dokud není detekován prokluz přední nápravy. Takže s přetáčivými smyky jsme si užili opravdu hodně. 

Na lyžích jsme si zajeli ke 140 metrů dlouhému mostu ve výšce 28 metrů nad zemí...

A bokem jsme samozřejmě jezdili i na zdejších sjezdovkách. Sportgastein nám doslova učaroval. Bylo tu málo lidí – a ta krásná horská panoramata! Lovci adrenalinu, kteří milují výzvy a jízdu v hlubokém sněhu, jsou v nejvýše položeném skiareálu bez ledovce v Salcbursku jako v nebi. A že je to nebe blízko – jsme 2686 metrů nad mořem! Vyzkoušeli jsme i areál Gastein, který leží nad dnes už chátrající chloubou kraje – lázněmi Bad Gastein. Na lyžích jsme si zajeli ke 140 metrů dlouhému mostu ve výšce 28 metrů nad zemí na Stubnerkogelu. Jde o první visutý most ve výšce nad 2300 metrů nad mořem, který je v provozu celoročně. 

Výlet jsme zakončili naší nejoblíbenější zábavou. Ne, nedriftovali jsme s bavoráky, ale zase osedlali sáňky. Pokořili jsme dráhu Aeroplanstadl, která nás potěšila 3300 metrů dlouhými a rychlými zatáčkami.

Mapy, ceny skipasů a možnosti ubytování najdete na www.skiamade.cz.

Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Zpěvák a skladatel Michal Penk si během koncertu Pop in Symphony zahraje se symfonickým orchestrem

vydáno 13. dubna 2024  12:00

Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se svou sólistkou Leticií Krotkou zvou své publikum na show s názvem Pop in Symphony. Smetanovu síň Obecního...  celý článek

Slunce, seno, jahody slaví letos 40 let. Co jste o nyní již kultovním snímku asi (ne)věděli?

vydáno 13. dubna 2024  7:00

Jakou náhodou první díl trilogie vznikl? Jak do něj zasáhla komunistická cenzura? Kdo ujížděl na posteli po Hošticích a kdo si na tvůrce stěžoval až na...  celý článek

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek