metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Senioři. Pomůžou jim doma sdílené hlídačky?

  14:36
Se stárnoucí českou populací se začínají rodit nové služby. Například hlídání seniorů.
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Je babička v pořádku? Má doma dost jídla? Nepotřebuje děda s něčím pomoci? Děti, jejichž rodiče žijí daleko a jsou už odkázáni na pomoc jiných, vědí, jak složité je jim pomáhat, zvláště když je dělí velká vzdálenost. Vedle au pair pro děti se proto rodí nový fenomén – hlídání babiček a dědečků.

Řada starších odchází do domovů pro seniory předčasně, jen kvůli nedostatku podpůrných služeb. Díky nim by totiž lidé mohli být i ve vysokém věku soběstační a žít doma. Jenomže nemají, kdo by jim došel nakoupit, občas pomohl s úklidem, nebo jim chybí někdo na popovídání. Přitom zájem o podobnou pomoc je velký. Stačí nahlédnout do inzerátů: „Hledám společnici k mamince, 89 let (soběstačné, špatně se pohybující), na pár hodin v týdnu.“

„Starším lidem chybí možnost si popovídat, sdílet svoje radosti a starosti,“ říká praktický lékař Vladimír Marek. Touží po užším spojení s dětmi a vnoučaty, ale jsou rádi, když si mohou promluvit s kýmkoliv mladším. Nabíjí je to a posouvá dále. „Obecně platí, že sociální kontakt prospívá zdravotnímu stavu a podporuje dobrý výsledek léčby,“ tvrdí Marek.

V tuzemsku teď vznikají služby, které nabízejí starším lidem a jejich potomkům pomoc. Jedná se v podstatě o podobnou záležitost jako Uber. Zájemce o pomoc pro seniory se na internetových stránkách zaregistruje buď na týden, měsíc, nebo čtvrt roku. Pak si může vybírat z nabídky. Službu nezajišťuje instituce ani provozovatel portálu, jeho prostřednictvím se člověk může spojit s konkrétní pečovatelkou. „Já osobně vítám cokoliv, co by starým lidem pomohlo vyjít z izolace,“ říká lékař Norbert Král. „Otázkou bude, zda příbuzní seniorů do pomoci svým bližním zainvestují,“ dodává Král.

Psychika léčí. Někdy stačí si jen popovídat, radí lékař

  • V Americe preferuje domácí péči 89 procent seniorů, Česko není výjimkou.
  • Zájemce se na stránkách nabízejících pomoc registrují na týden, měsíc, nebo čtvrt roku a zaplatí od 359 do 899 korun. Pak může vybírat z nabídky.
  • Do projektu se zatím zapojilo asi 200 žen, které pomoc seniorům a rodinám nabízejí.
  • Hlídačky pomáhají s běžnými činnostmi, jako je nákup, úklid nebo doprovod na úřady. Hlídačky se zdravotnickým vzděláním jsou schopné poskytovat klasickou pečovatelskou službu. Některé z nich mají zkušenosti s lidmi trpícími alzheimerem, parkinsonem či demencí.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
Témata: bezbariér

Hlavní zprávy

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Opavský chrám získal část žeberní kosti Karla I., relikvii přivítá bohoslužba

vydáno 28. dubna 2024  17:02

Nejprve zkompletovat a připevnit ke zdi plochý sloup, jenž ji bude podpírat, a na ten pak umístit reliéfní plastiku posledního císaře rakousko-uherského a...  celý článek