metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pátek 12. července 2024. Svátek má Bořek

Srnčata zachraňují před krutou smrtí, norování jim ale nevadí, diví se ochránci přírody

  6:53
Myslivci a další dobrovolníci se v těchto dnech usilovně snaží bezmocná srnčata zachraňovat před ostrými sekačkami. Nově se k vyhledávání mláďat používají i drony s termokamerami. Přesto jich stovky hynou krutou smrtí.

Další 2 fotografie v galerii
Dokrmování zraněného srnčete v záchranné stanici Hrachov. Ochránci přírody zde ošetří stovky zvířat ročně. | foto: ČSOP

„Srnoseč je v plném proudu,“ oznamují zástupci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) ve varovných e-mailech, na svém webu i sociálních sítích. Nejde o překlep ani černý humor. Odborníci si tak zvykli označovat období senoseče, během něhož nacházejí smrt pod ostřími sekaček, žacích strojů a kombajnů stovky nevinných mláďat.

„Dobrovolníci v čele se zástupci mysliveckých spolků se usilovně snaží bezmocná srnčata před sekačkami zachraňovat. Přesto jich stovky zahynou krutou smrtí. Na druhou stranu se paradoxně právě myslivci usilovně snaží zachovat tradici úmyslného zabíjení bezmocných liščat,“ říká pro deník Metro Petr Stýblo z ČSOP. Zákon o myslivosti, který nyní míří do Sněmovny, totiž podle ochránců přírody stále zachovává krutý atavismus zvaný norování. Jde o způsob lovu lišek a jezevců spočívající v jejich vyhnání z nory. Nezamýšleným výsledkem tohoto počínání jsou pak každoročně tisíce uhynulých liščat.

„Proč někteří lidé takto nadřazují druh srnec evropský nad druhem liška obecná i přesto, že jim srnky způsobují o několik řádů vyšší ekonomické škody než lišky?“ kroutí hlavou Stýblo.

Koho odnesou, přežije
Situace je pro malá srnčata nastavená už od počátku jejich životů. „Srnčí mámy nechávají mláďata několik dnů po porodu o samotě. Po většinu času se k nim vrací jen několikrát za den je nakojit. V noci je pak odvádějí na jiné místo. Mláďata samotná nikam neodejdou a před ničím neutečou. Tedy ani před sekačkou. A tak se v tomto období stávají oběťmi sekaček, žacích strojů, kombajnů a podobně,“ vyjmenovává pro Metro Stýblo a zmiňuje, že jejich zranění jsou téměř vždy neslučitelná se životem.

Srnče se u Jaroměře schovávalo v trávě. Ostrým zubům sekaček se vyhnulo díky dobrovolníkům, kteří oblast předem prošli.

Své o tom vědí záchranné stanice, kam se zlomeček obětí, v loňském roce to bylo sedmnáct posekaných mláďat, každoročně dostane a záchranářům většinou zbude jediná úloha – zkrátit jejich další trápení.

„Naštěstí ale přibývají skupiny dobrovolníků, které prohledávají plochy před plánovanou sklizní a opatrně přesouvají srnčata mimo ohrožení, ale přitom tak, aby je jejich matka dokázala najít,“ upozorňuje Stýblo.

Pomoc přichází i shora
Nově se k vyhledávání ležících srnčat používají drony s termokamerami a výhledově zajisté budou termočidla namontovaná na sekačky tak, aby rychlý stroj případně i zastavila, povinností. Dohromady jde o spoustu vynaložené energie spousty lidí. Ti se řídí filozofií, že ubližování mláďatům je nelidské. „Proč tedy část z těch samých obětavých lidí úmyslně ubližuje jiným bezmocným mláďatům? Zabíjí jim rodiče, zabíjí i samotná mláďata! Jaký oni vidí rozdíl mezi srnčetem a liščetem, když obě mláďata jsou stejně bezmocná? Kdyby skutečně museli myslivci hradit škody způsobené zvěří z jejich honitby, tato zákonná povinnost je totiž v praxi nevymahatelná, rozhodovali by se čistě ekonomicky, zajisté by především přivítali jakýkoli způsob snižování stavů srnčí zvěře. Lišky by jim z tohoto pohledu mohly být zcela lhostejné,“ spekuluje pro Metro Stýblo.

Poslanci mají brzy rozhodnout o krutém způsobu lovu lišek – norování. Novelu o myslivosti čeká dobrodružné hlasování.

Pomůže nový zákon?
Vzhledem k tomu, že je v současnosti zákon o myslivosti takříkajíc ve Sněmovně, je podle řady odborníků právě teď ta správná chvíle zachovat se lidsky a úmyslné zabíjení jakýchkoli bezmocných mláďat zvěře zakázat, respektive zakázat norování. Například předseda zemědělského výboru Michal Kučera už prohlásil, že bude chtít zákaz norování do zákona přidat poslaneckým pozměňovacím návrhem, třeba i s hlasy opozice. Předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota je naopak pro zachování norování jako povoleného způsobu lovu. Proti zákonu nicméně zorganizoval z jiných důvodů petici.

„Je tam dobře nastavené, že na základě šetření Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů zjistíme, jak jsou lesy poškozené,“ uvedl Janota. Podle serveru iDNES.cz mu však vadí, že na základě míry poškození chce stát plánovat lovy a myslivcům udílet i pokuty v řádech desítek tisíc korun.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Slunce opaluje pokožku a také aktivuje pudy. Letní sexy románek může skončit třeba „čapí chůzí“

vydáno 12. července 2024  4:45

Je to už třiapadesát let, kdy se začínající lékař Roman Trýzna dostal k tomu, že se na pražské venerologii učil herec Petr Čepek, jak správně zahrát...  celý článek

Sbírky „venkovských“ galerií překvapí. Ukrývají jedinečná díla i světoznámých umělců

vydáno 11. července 2024  12:13

Vydat se za uměním do Prahy je logické. Jsou tu perly od gotiky po současnost, od manýrismu po kubismus. Vše na jednom místě. Jenže překvapivě hodnotná...  celý článek

Srnčata zachraňují před krutou smrtí, norování jim ale nevadí, diví se ochránci přírody

vydáno 11. července 2024  6:53

Myslivci a další dobrovolníci se v těchto dnech usilovně snaží bezmocná srnčata zachraňovat před ostrými sekačkami. Nově se k vyhledávání mláďat používají...  celý článek

Fotbalové léto Kaizen Gaming je tady!

vydáno 11. července 2024  6:00

Přední světová sázková společnost se stala oficiálním partnerem fotbalových turnajů UEFA EURO 2024™ i CONMEBOL Copa America™️ 2024, což je v tomto...  celý článek