Obchodník řekne zákazníkovi jen to, co si dotyčný přeje slyšet. Jiří Horák z Výzkumného energetického centra (VEC) při Vysoké škole báňské v Ostravě s tím má zkušenosti.
Tvrdé? Měkké? Je to úplně jedno
Mimo jiné i proto, že jeho „umělecké“ jméno je Smokeman a vystupuje v předváděcích edukačních show, kde boří mýty kolem spalování všeho, tedy i dřeva.
„Dobrý den, máte ty pelety z tvrdého dřeva? Když se takhle zeptá zákazník, nemůže čekat, že mu prodavač řekne, že ne. Přitom by stačilo vědět, že mezi peletami z tvrdého nebo měkkého dřeva není co do výhřevnosti vůbec žádný rozdíl,“ vysvětluje Horák alias Smokeman. Jenže platí, že náš zákazník je náš pán a lidé se rádi opájejí mýty.
Teplo není zdarma
|
Zatímco vláda si pořídila týmy a specialisty na boj s dezinformacemi, nedávno, od září 2024, se ke slovu přihlásila zcela nová, Asociace pro ekologické vytápění dřevem (AEVD). Ta sdružuje společnosti a organizace, které se zabývají výrobou, vývojem, distribucí, prodejem a instalací lokálních interiérových topidel na dřevo a produktů souvisejících s jejich provozem. Ale i příbuzné obory, jako jsou kamnáři, kominíci, topenáři nebo odborníci z vědecké sféry.
„Chceme ukázat nejen to, že lze se dřevem vytápět efektivně a s nízkými náklady. V poslední době se ale soustředíme hlavně na nejrůznější mýty a nepravdy, které se kolem vytápění dřevem šíří,“ zdůrazňuje Michal Bartoška, předseda AEVD.
Všechny kotle končí! Už si nezatopíte!
Podle posledního průzkumu společnosti Omnicom Media Group si asi pětina populace u nás myslí, že se chystá zákaz topení dřevem. „Objevilo se to v souvislosti se zákazem starých kotlů na pevná paliva 1. a 2. třídy, který platí od 1. září 2024,“ říká Michal Bartoška.
Předpisy pro spalován fosilních paliv se v rámci Evropské unie neustále zpřísňují, ale omezení paliv z biomasy, tedy i dřeva a výrobků z něj, se nepřipravuje. Zvěsti o konci topení dřevem posílily především poté, co klesly extrémní ceny zemního plynu, které přinesly první měsíce válka na Ukrajině a co lidé začali hledat náhradu za opravdu vysoké platby za plyn nebo elektřinu využívané na vytápění. I proto, že 1 kWh energie ze dřeva je asi třikrát levnější než plyn a pětkát než elektřina.
Pravda je, že někde si dřevem, ale stejně i jiným pevným palivem, nezatopíte v lokálním topidle, jak se označuje například domácí krb nebo kamna na dřevo. Třeba v centrální části Prahy, především v Praze 1, povolení na vybudování krbu v soukromém činžáku nedostanete. Centrum, a to nejen pražské, kde je vyšší koncentrace dopravy, má ve městech podstatně přísnější pravidla.
Kamna jako doplněk, musíte to s nimi ale umět
„Když si zatopíte mokrým, nebo jen krátce vyschlým polínkem, bude to stejné, jako byste do kamen nastříkali vodu,“ říká Jiří Horák z VEC. Kvalitu vytápění stanoví množství vody ve dřevě. „Polovina dřeva je tvořená vodou, to mějte na paměti a čím méně jí v něm bude, tím lépe,“ radí Horák alias Smokeman. Odborníci ale základní rady najdou třeba i na webových stránkách ministerstva životního prostředí, kde jsou doporučovány minimálně dva roky, kdy byste neměli dřevem po kácení topit, navíc by mělo být uschováno pod přístřeškem. Je-li uschováno víc let, tím lépe.
Zalesněné Česko
|
Dřevokamnová smršť přišla v roce 2022
V naprosté většině domácností, kde mají krby nebo kamna na dřevo, případně kachlová kamna, používají tyto zdroje jako doplňkové, hlavní vytápění nebo ohřev vody je buď plynovým, či elektrickým kotlem.
Do období vysokých cen elektřiny a zemního plynu spadá i největší zájem Čechů o lokální topidla na dřevo i rekordní zájem o moderní kamna. Prodejci i výrobci zaznamenali v roce 2022 téměř osmdesát tisíc objednávek.
V souvislosti s vytápěním dřevní hmotou se lidé obávají toho, že limitem pro tento zdroj tepla je sám materiál. Česko ale má dřeva dostatek (viz box). „Je však dobré vědět, že když si rozdělíme pokácený strom na části, dvě třetiny až tři čtvrtiny skončí jako nábytek a stavební dřevo či jsou určené pro další zpracování. Až nejvyšší část kmene a větve jsou zpravidla určené pro otop,“ připomíná Bartoška.