Cílovou skupinou jsou osoby s mentálním postižením, jejichž situace vyžaduje individuálně určenou podporu a pomoc jiné osoby. Naším posláním je prostřednictvím celoroční pobytové služby poskytovat nezbytnou podporu osobám s mentálním postižením, na cestě k běžnému způsobu života. Důraz je kladen na zachování a rozvoj soběstačnosti uživatele s ohledem na individuální potřeby a možnosti každého jednotlivce. Hlavním cílem je taková nabídka a rozsah služeb, které budou přizpůsobeny individuálním potřebám a požadavkům uživatele a povedou k samostatnosti a nezávislosti uživatele.
Domov „Na Zámku“, p.o. je zapojen v procesu transformace. Naší vizí je postupné snižování kapacity a rušení vícelůžkových pokojů, nejprve čtyřlůžkových, později též třílůžkových. Humanizace prostřední, deinstitucionalizace a transformace je pro nás prioritou. Proces transformace je dlouhodobý proces, ale umožní žít lidem s postižením život, který je srovnatelný s běžnými podmínkami.
První etapa transformace se zaměří na vytvoření nové sociální služby chráněné bydlení. Prioritou je zvyšovat kvalitu života osob s postižením, zajistit bezpečné prostředí, které se bude co nejvíce podobat prostředí domácímu. Uživatelé za podpory personálu získávají dovednosti a rozvíjejí svoje schopnosti, které přispívají k tomu, aby snižovali svoji závislost na velké pobytové sociální službě a připravovali se na život v chráněném bydlení či v domově pro osoby se zdravotním postižením komunitního typu.
Zaměřujeme se na podporu samostatnosti a zvyšování kompetencí uživatelů v oblastech péče o sebe a také v zapojení do běžného života společnosti. Uživatelé mohou navštěvovat takzvané „tréninkové kurzy“, kde za podpory speciální pedagožky a sociální pracovnice rozšiřují své dovednosti a schopnosti v oblasti orientace v prostoru, bezpečnosti silničního provozu, bezpečného cestování, nácviku orientace v obci, hospodaření s financemi, práce na počítači, rozvoj komunikace či péče o domácnost.
V neposlední řadě podporujeme uživatele ve využívání běžně dostupných služeb v obci, jako jsou pošta, pedikúra, kadeřnictví, knihovna a další. Uživatelům naší organizace nabízíme zapojení do terapeutických i aktivizačních činností. Uživatelé s vyšší mírou podpory mohou docházet na fyzioterapii, terapii v relaxačně – rehabilitační místnosti Snoezelen. V přístupu k uživateli využíváme koncept bazální stimulace, míčkovou facilitaci, muzikoterapii (terapie hudbou), projekt Stimulační harmonizace se zaměřením na nácvik správné techniky dýchání a protažení organismu. Uživatelé dle svého zájmu využívají terapie v košíkářské dílně, keramické dílně, tkalcovské dílně, dále zahradní terapii, farmingterapii, lamaterapii či canisterapii (terapie prostřednictvím psa).
Zařízení klade důraz na využívání metod alternativní a augmentativní komunikace. Pro osoby s problémy v komunikaci máme k dispozici dokumenty vypracované v alternativní obrázkové podobě, které umožňují lépe porozumět podmínkám poskytované služby. Pracujeme v týmu a naše zaměstnance vedeme k odbornosti a odpovědnosti za kvalitu poskytované služby. Součástí týmu pracovníků jsou pracovníci v sociálních službách, sociální pracovníci, speciální pedagog, všeobecné zdravotní sestry, fyzioterapeutka, pracovníci v terapiích. Neméně důležití jsou pracovníci ekonomického úseku či úseku provozního. Vytváříme prostor pro uplatňování a zachovávání individuálního přístupu ke každému uživateli služby.
Kateřina Křepelková, ředitelka domova
Domov „Na Zámku“, p.o. Nám. děk. Františka Kvapila 17 798 26 Nezamyslice Telefon: 582 302 081 Web: www.nazamku.eu |