1. Vizovice – Zřícenina Janův hrad – Tjiwara muzeum – Vizovice (8 km)
Startujeme u Nemocnice Milosrdných bratří, kde je menší bezplatné parkoviště. Vydáme se po červené turistické značce směrem na Janův hrad. I když se nazývá hradem, jde o bývalé hospodářské stavení z počátku 18. století, které po letech chátrání probudilo k životu občanské sdružení Janův hrad Vizovice. „Role občanských sdružení bývá v takovýchto případech nezastupitelná. Moc si podobných nadšenců vážím,“ oceňuje Tomáš Chmela. Kromě neopakovatelného genia loci zde najdete krásný prostor pro výhledy do krajiny nebo pro malý rodinný piknik.
Po odpočinku u Janova hradu pokračujeme stále po červené značce směrem na Spletený vrch, ale ještě před ním uhneme prudce doleva a po cyklotrase scházíme z kopce směrem na Želechov, kde se můžeme občerstvit vodou z Kozí studánky. Na trase se můžeme zastavit do Tjiwara muzea, které se věnuje mizející africké kultuře a nabízí téměř pětistovku exponátů. Poté už scházíme zpět do Vizovic.
1. Vysoké Pole – Envicentrum – Kaple sv. Františka – Vysoké Pole (7 km)
Začínáme u hostince Na Lesovni, kde je možné nechat zdarma auto. Vydáme se směrem ke „Kamelotu“, palisádovému informačnímu dvoru a dále k Envicentru. To je místo plné domácích zvířat, kde se lze volně podívat jak na oslíky, králíky, ovečky či si projít bylinkovou zahradu. „V době, kdy Envicentrum vznikalo, jsem pracoval také pro obec Vysoké Pole. Mám radost, že po téměř 15 letech jeho existence jde o vyhlášené environmentální středisko,“ poznamenal Tomáš Chmela. Pokračujeme dál křížovou cestou směrem ke kapli Bojatín, kde je léčivý pramen U Vysocké kaple.
Dále pokračujeme po žluté turistické značce až k rozcestí Juříčkův láz, kde odbočíme z asfaltové cyklotrasy a pokračujeme stále po žluté značce dál do kopce listnatými lesy, až dojdeme ke Kapli sv. Františka, která je zasvěcena sv. Františku z Assissi. Nedaleko je malá studánka. Stejnou cestou se pak vrátíme zpět, kde se můžeme najíst Na Lesovni. Pokud ještě nejsme unavení, můžeme u vjezdu do obce nechat auto a nenáročnou procházkou dojít na rozhlednu Vysoké Pole, která je nově postavena.
1. Ploština – Bařinka – pramen Vláry – Klášťov (10 km)
Návštěva nové muzejní expozice na Ploštině, která se věnuje vypálení této pasekářské osady Němci, je obrovským emocionálním zážitkem pro návštěvníky každého věku. Na místě je možno bezplatně zaparkovat i dát si drobné občerstvení. Z Ploštiny pak lze lesem vyrazit na „magickou horu“ Klášťov, kde Tomáš Chmela začínal s archeologickým výzkumem. „Musím zde zmínit doktora Jiřího Kohoutka, bez něhož by Klášťov nezískal svůj význam. Po smrti pana doktora jsme ve výzkumu pokračovali dále s doktorkou Langovou a doteď se tam setkáváme jednou za rok s turisty při pravidelném výstupu,“ dodal Tomáš Chmela.
Cestou na Klášťov potkají turisté i místo, kde pramení řeka Vlára – jmenuje se Pod Svéradovem a samotný pramen Vláry je zastřešený s malým posezením. Zde se napojíme na Okruh šesti dědin, projekt, který Tomáš Chmela připravoval jako svůj první větší autorský projekt ve spolupráci s místními starosty. Zároveň nás na Klášťov vede modrá turistická značka kopcovitým terénem. Vrchol „magické hory“ je skrytý v lese, takže výhledy do krajiny nabídnou pouze vyhlídky kousek od vrcholu, ale i tak jde o nevšední zážitek.
Zadavatel/zpracovatel: Starostové a nezávislí