metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Pondělí 17. června 2024. Svátek má Adolf

Večírky na konci loňského roku byly také ve znamení úspor. Více se slavilo v kancelářích

  16:59
Zdálo se vám, že restaurace nejsou tak plné jako v jiných letech a lidé si méně užívají? Zdání klame. Tradiční setkání se totiž konala i v soukromí firem. Aby to stálo méně peněz.
Návraty z prosincových večírků nebývají vždy snadné... | foto: MAFRA

Otevřela dveře do ztemnělého odpočinkového prostoru. Tam, kde během dne lidé buď odpočívají, zacvičí si na karimatce, nebo tu chůvy hlídají rodičům děti, pro které nemají doma dozor, ovane v ranní tmě příchozího nepominutelný pach alkoholových výparů. „Tady bych asi ani neměla škrtat zápalkou,“ říká s humorem uklízečka.

Drahota prolomila firemní mejdanová tabu
Je pár dní před Štědrým dnem a v odpočívárně se povalují hromady lahví, plechovek a tácků. A taky pár dospávajících flamendrů. Paní na úklid potichu couvá na chodbu a opatrně zavírá dveře, aby spáče nevzbudila. „Tak to jsem tu ještě nezažila,“ vzpomíná. Ve firmě je totiž přísný zákaz mejdanů všeho druhu. Tedy, mejdanů odehrávajících se na pracovišti.

Firemní kultura vytěsnila popíjení a oslavování z kanceláří a vůbec prostorů, kde se pracuje a podniká, do restaurací, hospod, klubů nebo třeba na bowling. Juchat na pracovišti, jako tomu bývalo dobrým zvykem před třiceti čtyřiceti lety, se v pracovním kodexu velkých i malých firem stalo zapovězenou činností. Jenže covidová krize, válka na Ukrajině a energetické zdražování to změnily. Alespoň někde. Na jeden den, na jeden večer byla firemní prohibice pozastavená. Ze zasedaček se stala „hospoda“, někde nahradila servírky a číšníky a restaurační kuchyni najatá cateringová firma.

Skromnější závěr roku

  • Přibližně dvacet procent firem avizovalo už na podzim, že vynechá v prosinci 2022 obvyklé a oblíbené vánoční večírky pro zaměstnance. Některé společnosti pořádají až novoroční setkání.
  • Osm procent firem se při pořádání večírků nijak neomezilo, naopak na loňské vánoční juchání přidalo výrazně víc než v uplynulých letech.

Nevolnosti, ale i výpovědi
„Rozdíl je bohužel pouze v tom, že když se oslava koná mimo kancelář, opilci zvracejí pak cestou domů z okna taxíku. Když se to koná v práci, odnesou to v nejlepším jen koberce, v horším případě počítačové klávesnice,“ konstatuje realisticky Daniela, zaměstnankyně firmy dodávající jídlo a pití přes kurýry až na pracoviště nebo do domácnosti.

Také u nich, aby se ušetřilo za pronájem restaurace, se pár dní před Vánoci šéfové slitovali a uspořádali setkání v kancelářích. Jenže ne každý zvládl konzumaci alkoholu a následné projevy uhlídat. „Zatímco v hospodě dokáže příliš rozdováděného hosta vedle kolegů zpacifikovat částečně i personál, na mejdanu v kanceláři to neuhlídáte. Zvlášť když pití je formou samoobsluhy,“ připomíná Daniela. Některé stoly neodolaly žaludečním nevolnostem oslavujících.

Nekontrolované popíjení dokonce stálo jednoho zaměstnance místo. Promile v krvi v něm probudila takovou agresivitu, že si hned druhý den ráno, ještě ne zcela střízlivý, odnášel domů předčasnou nadílku, a to okamžitou výpověď.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

vydáno 17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus. A nemusíte pro to udělat vůbec nic. Jen být vidět,“...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek