metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Našli jste bankovku? Pokud nenajdete majitele, asi byste ji měli zdanit? Jde to? A jak? | foto: MAFRA

Víte, jak přiznat nalezenou stokorunu? Je to takový malý daňový oříšek

  6:33
Peníze, které nepatří nikomu, majetek bez dědiců nebo zisk ze zločinu. Tohle všechno posléze propadá státu.

Na konci roku 2022 spravoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) více než 2100 nejrůznějších položek za asi 45 milionů korun. Kromě věcí movitých a nemovitých a zabavené hotovosti měl úřad na účtu i virtuální měny. Jak s takovými financemi naložit, s tím si zpravidla poradí.

Když leží peníze doslova na ulici
Co si ale počít, když se stanete majiteli hotovosti, kterou najdete na zemi při procházce? Může to být třeba jen stovka či tisícikoruna. Odevzdat na nejbližší služebně? Nebo neodevzdat, ale poctivě přiznat v daňovém přiznání?

„S takovou situací jsme se popravdě nikdy nesetkali, že by do přiznání někdo uvedl takovou částku,“ říká pracovnice finančního úřadu, která si nepřála uvést jméno. Navíc na to ve formuláři kolonka „nalezené peníze“ není.

„Šlo by to například zařadit do darů. Ale je tu i teoretická možnost, že výdělek do šesti tisíc korun, pokud se nejedná o pravidelnou činnost, nemusíte danit. Dejme tomu prodej přebytků, například jablek na podzim,“ uvádí pracovnice finančáku.

Utíkejte na radnici
V případě nálezu větší částky by se zatajení už rovnalo krádeži. Poctivcům nahrává skutečnost, že mají například nárok na nálezné, stejně jako ten, kdo najde středověký poklad. Ale trápit se s nalezenou pětistovkou na lesní pěšině, jejíž majitel je už kdoví kde?

Peníze pro stát

  • 263 milionů korun se loni dostalo na účet ÚZSVM z úmrtí.
  • 135 milionů korun spravoval ve stejném roce uvedený úřad z toho, co pocházelo z trestné činnosti. PH

„Pokud máte pocit, že by i ztráta stokoruny mohla někomu způsobit smutek, běžte na radnici. Tam mohou o jejím nálezu informovat a budou hledat případného majitele peněz,“ říká Drahomíra Kovaříková z účetní společnosti Gompa. Úřad musí uchovávat nalezenou bankovku tři roky, a pokud se o ni nikdo nepřihlásí (navíc musí věrohodně dokázat její vlastnictví). Potom se částka stane majetkem státu.

Nechci poctivost zadarmo
„Pokud peníze v tak malé části neodevzdáte, je tu ještě paragraf deset zákona o daních z příjmu,“ doplňuje Kovaříková. Za určitých podmínek by mohl být nález od zdanění osvobozen.

Neví-li si nálezce rady se způsobem zdanění pětistovky či tisícikoruny, může požádat o zpracování daňového poradce. Pravděpodobně ale za jeho pomoc zaplatí podstatně víc, než kolik našel. „Upřímně řečeno, z dlouholeté praxe si nevybavuji takový případ,“ říká poradkyně.

Paragraf 135 občanského zákoníku ukládá nalezenou věc vrátit vlastníkovi. Od roku 2020 je limit, kdy se může jednat o trestný čin, deset tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek