metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava
Našli jste bankovku? Pokud nenajdete majitele, asi byste ji měli zdanit? Jde to? A jak? | foto: MAFRA

Víte, jak přiznat nalezenou stokorunu? Je to takový malý daňový oříšek

  6:33
Peníze, které nepatří nikomu, majetek bez dědiců nebo zisk ze zločinu. Tohle všechno posléze propadá státu.

Na konci roku 2022 spravoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) více než 2100 nejrůznějších položek za asi 45 milionů korun. Kromě věcí movitých a nemovitých a zabavené hotovosti měl úřad na účtu i virtuální měny. Jak s takovými financemi naložit, s tím si zpravidla poradí.

Když leží peníze doslova na ulici
Co si ale počít, když se stanete majiteli hotovosti, kterou najdete na zemi při procházce? Může to být třeba jen stovka či tisícikoruna. Odevzdat na nejbližší služebně? Nebo neodevzdat, ale poctivě přiznat v daňovém přiznání?

„S takovou situací jsme se popravdě nikdy nesetkali, že by do přiznání někdo uvedl takovou částku,“ říká pracovnice finančního úřadu, která si nepřála uvést jméno. Navíc na to ve formuláři kolonka „nalezené peníze“ není.

„Šlo by to například zařadit do darů. Ale je tu i teoretická možnost, že výdělek do šesti tisíc korun, pokud se nejedná o pravidelnou činnost, nemusíte danit. Dejme tomu prodej přebytků, například jablek na podzim,“ uvádí pracovnice finančáku.

Utíkejte na radnici
V případě nálezu větší částky by se zatajení už rovnalo krádeži. Poctivcům nahrává skutečnost, že mají například nárok na nálezné, stejně jako ten, kdo najde středověký poklad. Ale trápit se s nalezenou pětistovkou na lesní pěšině, jejíž majitel je už kdoví kde?

Peníze pro stát

  • 263 milionů korun se loni dostalo na účet ÚZSVM z úmrtí.
  • 135 milionů korun spravoval ve stejném roce uvedený úřad z toho, co pocházelo z trestné činnosti. PH

„Pokud máte pocit, že by i ztráta stokoruny mohla někomu způsobit smutek, běžte na radnici. Tam mohou o jejím nálezu informovat a budou hledat případného majitele peněz,“ říká Drahomíra Kovaříková z účetní společnosti Gompa. Úřad musí uchovávat nalezenou bankovku tři roky, a pokud se o ni nikdo nepřihlásí (navíc musí věrohodně dokázat její vlastnictví). Potom se částka stane majetkem státu.

Nechci poctivost zadarmo
„Pokud peníze v tak malé části neodevzdáte, je tu ještě paragraf deset zákona o daních z příjmu,“ doplňuje Kovaříková. Za určitých podmínek by mohl být nález od zdanění osvobozen.

Neví-li si nálezce rady se způsobem zdanění pětistovky či tisícikoruny, může požádat o zpracování daňového poradce. Pravděpodobně ale za jeho pomoc zaplatí podstatně víc, než kolik našel. „Upřímně řečeno, z dlouholeté praxe si nevybavuji takový případ,“ říká poradkyně.

Paragraf 135 občanského zákoníku ukládá nalezenou věc vrátit vlastníkovi. Od roku 2020 je limit, kdy se může jednat o trestný čin, deset tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek