metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 17 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

  8:46
Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.

Další 2 fotografie v galerii
Tady škola sídlí. Přezdívá se jí Buštěhradský Dysneyland. | foto: U2B

Mladých lidí, které živí YouTube, je v tuzemsku čím dál tím víc. Bylo tedy jen otázkou času, než se začne fenoménem vytváření videí pro tuto platformu coby studijním oborem reálně zaobírat nějaká česká škola. Pro mnohé proto nebylo překvapení, že před časem otevřela své dveře studentům škola U2B poskytující střední vzdělání v multimediálních oborech zaměřující se na youtubering a e-sporty. První střední youtuberská škola v Česku tak nejen vychovává influencery, ale i profesionální hráče počítačových her.

Škola snů
Střední youtuberská škola se nachází v Buštěhradě, kousek od Kladna. Její existence se datuje od začátku září, v médiích se však řeší teprve v posledních týdnech. O tom, jak to v takzvaném buštěhradském Disneylandu vlastně chodí, koluje již nyní řada mýtů. Deník Metro proto oslovil ředitele školy Daniela Černého.

Praktické předměty se vyučují ve škole i ve studiích.

„Jsme běžná střední škola s denní výukou. Věnujeme se oboru, který se jmenuje Nová média, ale pořád je to podle rámcového programu ministerstva školství pro obor multimediální tvorba. Žáci ráno přijdou a mají předměty jako čeština, matematika, angličtina, dále také filmovou tvorbu, tvůrčí grafiku, základy žurnalistiky. A pak speciální předměty jako e-sporty, fashion a fotografii a předmět zaměřený na vývoj počítačových her,“ říká pro deník Metro Černý.

Žáky podle něj nejvíce přitahuje již zmiňovaná tvorba zaměřená na YouTube. „Je to proto, že mezi zřizovateli jsou minoritní akcionáři Googlu a protože dnešní mladí lidé většinou jiná filmová média nesledují. Studenti se učí, jak natáčet, jak svou tvorbu propagovat a jak ji prezentovat. Dalším populárním studijním zaměřením jsou e-sporty, což jsou počítačové hry. Nejde o neužitečné trávení času, jak se na počítačové hry dívá starší generace. Naši studenti se učí hry vytvářet, hlavně po stránce animace a programování, věnují se hraní videoher jako profesionálnímu e-sportu. Trénují jako v každém jiném sportu v rámci svého týmu, hrají ligu a různé turnaje,“ dodává Černý, který je ve svých 25 letech pravděpodobně nejmladším ředitelem v tuzemsku.

„Nejmladší ředitel školy se nevyhlašuje jako nějaká anketa. Obecně se v tomto duchu píše obvykle o mně coby řediteli střední školy nebo o řediteli základky v Opavě panu Frgalovi,“ doplňuje Černý. Letos na jeho škole studuje 25 studentů. Pro příští rok navýšili kapacitu na stovku.

Limuzínou do školy
Chcete-li vaše dítě dát studovat multimediální střední školu U2B s učebnami v Buštěhradu, na Barrandově či ve Slaném, můžete si pořádně připlatit. Rodiče, kteří na školu přihlásí své děti, mají také na výběr ze tří variant: Exclusive, Premium a Standard. První jmenované školné vyjde na 312 tisíc korun za rok studia, druhé na 108 tisíc a třetí na 35 400 korun.

Daniel Černý, ředitel střední multimediální školy U2B

„Tyto studijní balíčky se však netýkají studia, ale služeb nad rámec. Většina studentů studuje zdarma nebo jim školné hradí jiná organizace. Protože se balíčky netýkají školní výuky, je závěrečný výstup pro všechny žáky školy stejný – státní a profilová maturitní zkouška,“ vysvětluje pro Metro Černý.

Jako červený hadr na býka na mnohé kritiky youtuberské školy zapůsobila informace, že někteří studenti od školy mají kromě drahé techniky k dispozici také limuzínu. Podle některých zpravodajských webů zde luxusní svezení využívají protekční žáci jako odvoz do školy a zpět domů. „V současnosti limuzínu nikdo nevyužívá, většina žáků má vlastní automobil. Od příštího roku plánujeme školní dopravu. Bude fungovat jako běžné svozy soukromých škol. Inspirovali jsme se střední školou Open Gate, jen naše zastávky jsou plánovány třeba na Zličín, Veleslavín či Kladno,“ popisuje Černý.

Hledá se kantor
Mezi učiteli youtuberské školy se zatím neobjevila žádná známá jména. Důvodů je vícero. Jedním z nich je podle Černého fakt, že praktické předměty jednoduše musí učit aprobovaní středoškolští profesoři. „Líbí se nám ale tip na bratry Královy, určitě je oslovíme,“ svěřil deníku Metro Černý.

Vedení školy mělo také oslovit mladého youtubera Karla Kováře alias Kovyho. Spolupráci se však pro letošní školní rok dohodnout nepodařilo.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek