metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Ženy IT netáhne, kvůli mýtům

  12:29
Deset ku jedné. To je poměr mezi muži a ženami v počítačových firmách.
Většinu žen práce v IT neláká | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Poslední údaje z roku 2015 říkají, že ze 150 tisíc lidí zaměstnaných v IT oborech nebyla ani desetina žen. Přitom v roce 1995 nebyl rozdíl tak propastný. Na dva muže připadala v této branži jedna žena. Úplně nejméně žen v rámci IT najdeme mezi programátory. Tam je bohužel jejich zastoupení jen okolo tří procent.

„Podíl odborníků IT na celkovém počtu zaměstnaných osob v Česku se od devadesátých let ztrojnásobil, a to převážně ve prospěch mužů,“ říká Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze. Podle něho má vliv na to, že se na IT obory nehlásí tolik dívek, řada mýtů, které ve společnosti kolují. Obor je prý vhodnější pro chlapce.

Což potvrzuje Tomáš Krátký, manažer soutěže IT SPY. „Matky studentek, které často spolurozhodují o jejich budoucím zaměření, patří někdy ještě do generace, pro kterou byly IT obory velkou neznámou,“ říká Krátký. Rezervy vidí i v základních školách. „Chybí tam osobnosti, které by strach dívek věnovat se IT pomohly překonat,“ říká tvrdí Krátký.

Ředitel Martin Vodička má přitom zkušenosti se studentkami zcela opačné. „V praxi se vyžaduje samostatnost, organizovanost a disciplína, aby byl IT odborník schopen nalézt vlastní cestu k řešení problému a precizně ji naplnil. Takovou schopnost někdy postrádají i nejlepší ajťáci, zatímco dívky ji mívají přirozeně v sobě,“ míní ředitel odborné počítačové školy. Kladně se na zapojení žen do oborů informačních technologií dívá také Petr Sosík z Ústavu informatiky Slezské Univerzity v Opavě. „Pro studentky má volba oboru z oblasti IT specifická pozitiva,“ říká docent univerzity. Pokud je v oboru málo žen, mají podle Sosíka na trhu práce menší konkurenci.

„Na některých pracovních pozicích jsou dokonce ženy preferovány kvůli lepší schopnosti komunikace se zákazníkem nebo obchodním partnerem,“ domnívá se Petr Sosík.

Studentek informačních oborů je dlouhodobě málo a ve školách a poté ve firmách jsou přímo hýčkané. V roce 2015 studovalo v ČR téměř 22 tisíc studentů. Ženy tvořily necelou pětinu.

Potvrzuje to například Roman Jašek, ředitel Ústavu informatiky a umělé inteligence Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Studentky ale chválí. „Jsou spíše nadprůměrné a velmi pečlivé, jak ve studiu, tak při řešení projektů ,“ říká ředitel. To dokazuje třeba Barbora Micenková, jejíž diplomová práce zvítězila v roce 2011 v soutěži IT SPY a autorka získala stáž ve firmě Google.

Ženský prvek v IT

  • V roce 1995 vykazovaly statistiky v České republice necelých 60 tisíc IT odborníků. Jedna třetina z nich byly ženy. Za téměř čtvrt století se poměr výrazně změnil.
  • Průměrné zastoupení žen v informačních technologiích v rámci Evropské unie představuje necelých 16 procent.
  • Nejméně žen v IT mají ve Slovinsku, necelá čtyři procenta. U nás nedosahuje ani deseti procent.
  • Nejvíc feminizovanou IT branži v EU se chlubí Rumunsko, kde mají 28 procent žen. Je to více než v Rakousku (27 procent) a Irsku (22 procent).
  • Agentura NPR spočítala, že žen zabývajících se v USA počítači přibývalo od 60. až do 80. let rychleji než mužů. Vrcholem byl rok 1984, kdy počítačovou vědu v USA studovalo 37 procent žen. Od té doby ale zase poklesl jejich počet až pod dvacet procent.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek