metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 8 °C

Neděle 2. dubna 2023. Svátek má Erika

Další 2 fotografie v galerii
Otevření domova pro seniory v Horních Měcholupech | foto: Praha 15Metro.cz

Domovy pro seniory v Praze. Obr u hlaváku nebo nová přístavba

  16:59
Osmdesát jedna. Přesně tolik center pro seniory se nachází na území hlavního města. Ne všechna jsou však vybavena lůžkovými částmi a tam, kde ano, praskají tato zařízení ve švech. Stávající situaci má trochu ulevit čerstvě otevřený Domov se zvláštním režimem Parmská v Horních Měcholupech.

„Komorní pobytové zařízení uprostřed obytné čtvrti umožní lidem, kteří s ohledem na nemožnost zajistit si vysoký objem péče ve vlastním bytě zůstanou žít ve stejné lokalitě a s možností být nadále v kontaktu s rodinou, přáteli nebo sousedy. Praha 15 měla tento projekt připravený, takže po odborném posouzení jsme jej mohli finančně podpořit z rozpočtu hlavního města,“ řekla radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová.

Třicet šest nových lůžek
Nový domov v Horních Měcholupech patří pod Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15 a jeho výstavba byla plánována už od roku 2016. Samotné stavební práce na přístavbě pak začaly za plného provozu v červenci 2020 a přesně o rok později bylo hotovo.

„Vzniklo zde 36 nových lůžek. Vybudování objektu se zahradou stálo 45 milionů korun, vybavení prostor pak vyšlo na čtyři miliony a bezbariérové přístupové a propojovací chodníky k přístavbě si vyžádaly dalších 1,3 milionu korun,“ vypočítává místostarosta Prahy 15 Michal Fischer.

Hotovo je jen z poloviny
Na vybudování měcholupského domova pro seniory navazuje rekonstrukce stávajících prostor zařízení. Technicky vzato je totiž budova přístavbou ke starší budově. Hotovo je tedy jen napůl. Předpokládaná hodnota stavby je v tomto případě 27 milionů korun. Její dokončení, které má přinést dalších 26 lůžek, je plánováno do jednoho roku.

Velké plány
Během příštích 20 let vzroste počet seniorů nad 75 let v Praze na dvojnásobek. Rostoucí poptávku po domovech pro seniory magistrát obvykle řeší, podobně jako v případě Horních Měcholup, ve spolupráci s městskými částmi. Do roku 2024 chce rozšířit počet lůžek v domech pro seniory na území hlavního města až o čtyři stovky.

K tomu přispěje svým projektem také druhá městská část. Její plánované Centrum sociálních služeb Nový domov Praha 2 v tuto chvíli čeká na spuštění výběrového řízení na zhotovitele. Co do rozměrů kolosální budova má stát kousek od hlavního nádraží na místě tenisových kurtů. „Po jejím dokončení plně nahradí lůžkovou kapacitou stávající domovy pro seniory v ulicích Máchova a Jana Masaryka. Domov bude unikátní především tím, že zde bude koncept péče vycházet ze západoevropských modelů,“ vysvětluje pro deník Metro místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija.

„Domov bude tvořen formou samostatných jednotek – takzvaných domácností. Jednu bude obývat 10 až 12 seniorů, péči zajistí vždy jeden stálý tým pracovníků. Každá bude mít svůj obývací prostor, včetně kuchyňského a rehabilitačního zázemí. Součástí prostředí domova bude také terapeutická zahrada a unikátní prostředí pro klienty v poslední fázi života s intenzivní péčí, takzvaná oáza,“ doplňuje pro Metro odborný garant projektu Martin Anders.

Domov na trojce

  • Praha 3 letos v létě rovněž vyhlásila soutěž o návrh na dům sociálních služeb.
  • Předmětem soutěže je zpracování architektonického návrhu novostavby. Pozemky se nachází v ulici Pod Lipami a v současnosti zde stojí starý dům. Brzy jej však čeká demolice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žhavé sklo, slabé pivo, rychlé čevabčiči a šachoví mistři. Vyrazili jsme na sever

vydáno 2. dubna 2023  5:28

Měl to být takový malý výlet do Lindavy. Zdejší sklárna je totiž vyhlášená. Nakonec se reportáž trošku protáhla. Člověk pak litoval, že se na sever Čech...  celý článek

Úklidové čety vyráží od pondělka do pražských ulic. O Velikonocích se čištění přeruší

vydáno 1. dubna 2023  8:51

Pozor! Stačí v těchto dnech přehlédnout přenosnou červeno-modrou značku ve vaší ulici a už jste jako nepozorný motorista o pár set korun chudší. Technická...  celý článek

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek