metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 21 °C

Úterý, 28. září 2021. Den české státnosti.

Další 2 fotografie v galerii
Otevření domova pro seniory v Horních Měcholupech | foto: Praha 15Metro.cz

Domovy pro seniory v Praze. Obr u hlaváku nebo nová přístavba

  16:59
Osmdesát jedna. Přesně tolik center pro seniory se nachází na území hlavního města. Ne všechna jsou však vybavena lůžkovými částmi a tam, kde ano, praskají tato zařízení ve švech. Stávající situaci má trochu ulevit čerstvě otevřený Domov se zvláštním režimem Parmská v Horních Měcholupech.

„Komorní pobytové zařízení uprostřed obytné čtvrti umožní lidem, kteří s ohledem na nemožnost zajistit si vysoký objem péče ve vlastním bytě zůstanou žít ve stejné lokalitě a s možností být nadále v kontaktu s rodinou, přáteli nebo sousedy. Praha 15 měla tento projekt připravený, takže po odborném posouzení jsme jej mohli finančně podpořit z rozpočtu hlavního města,“ řekla radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová.

Třicet šest nových lůžek
Nový domov v Horních Měcholupech patří pod Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15 a jeho výstavba byla plánována už od roku 2016. Samotné stavební práce na přístavbě pak začaly za plného provozu v červenci 2020 a přesně o rok později bylo hotovo.

„Vzniklo zde 36 nových lůžek. Vybudování objektu se zahradou stálo 45 milionů korun, vybavení prostor pak vyšlo na čtyři miliony a bezbariérové přístupové a propojovací chodníky k přístavbě si vyžádaly dalších 1,3 milionu korun,“ vypočítává místostarosta Prahy 15 Michal Fischer.

Hotovo je jen z poloviny
Na vybudování měcholupského domova pro seniory navazuje rekonstrukce stávajících prostor zařízení. Technicky vzato je totiž budova přístavbou ke starší budově. Hotovo je tedy jen napůl. Předpokládaná hodnota stavby je v tomto případě 27 milionů korun. Její dokončení, které má přinést dalších 26 lůžek, je plánováno do jednoho roku.

Velké plány
Během příštích 20 let vzroste počet seniorů nad 75 let v Praze na dvojnásobek. Rostoucí poptávku po domovech pro seniory magistrát obvykle řeší, podobně jako v případě Horních Měcholup, ve spolupráci s městskými částmi. Do roku 2024 chce rozšířit počet lůžek v domech pro seniory na území hlavního města až o čtyři stovky.

K tomu přispěje svým projektem také druhá městská část. Její plánované Centrum sociálních služeb Nový domov Praha 2 v tuto chvíli čeká na spuštění výběrového řízení na zhotovitele. Co do rozměrů kolosální budova má stát kousek od hlavního nádraží na místě tenisových kurtů. „Po jejím dokončení plně nahradí lůžkovou kapacitou stávající domovy pro seniory v ulicích Máchova a Jana Masaryka. Domov bude unikátní především tím, že zde bude koncept péče vycházet ze západoevropských modelů,“ vysvětluje pro deník Metro místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija.

„Domov bude tvořen formou samostatných jednotek – takzvaných domácností. Jednu bude obývat 10 až 12 seniorů, péči zajistí vždy jeden stálý tým pracovníků. Každá bude mít svůj obývací prostor, včetně kuchyňského a rehabilitačního zázemí. Součástí prostředí domova bude také terapeutická zahrada a unikátní prostředí pro klienty v poslední fázi života s intenzivní péčí, takzvaná oáza,“ doplňuje pro Metro odborný garant projektu Martin Anders.

Domov na trojce

  • Praha 3 letos v létě rovněž vyhlásila soutěž o návrh na dům sociálních služeb.
  • Předmětem soutěže je zpracování architektonického návrhu novostavby. Pozemky se nachází v ulici Pod Lipami a v současnosti zde stojí starý dům. Brzy jej však čeká demolice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Požitek ze skateboardingu je nádherná věc, říká trenér Martin Hořák

vydáno 28. září 2021  17:54

Jednatřicetiletý trenér skateboardingu Martin Hořák má na ruce vytetovaný nápis Skate is My Life. Tomuto sportu se věnuje už dvaadvacet let i jako aktivní...  celý článek

Opravdu nám scházejí všechny stavby, které jsme bourali? A ještě zbouráme?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. září 2021  16:05

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Český unikát. Podívejte se přímo do kladenských věžáků

vydáno 27. září 2021  5:06

Přijeďte na vlastní kůži zažít, že Kladno není jen kolébkou hokejových nadějí, ale nabízí mnohem víc.  celý článek

Autobusoví šotoušové měli svátek. V Letňanech se konala přehlídka

vydáno 27. září 2021  4:47

Čtvrtý ročník Autobusového dne PID potěšil v sobotu v Praze všechny milovníky veřejné dopravy. Na autobusovém terminálu u stanice metra Letňany se konala...  celý článek

Vaše fotky z Prahy