metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
PRAHA? AHA!
Dalších 5 fotografií v galerii
Obereignerova vila v Poděbradech. Poučná i pro Pražáky | foto: WIKIMEDIA COMMONS

Domy ošklivé i „ošklivé“ aneb Zajeďte si do Poděbrad, aspoň se poučíte

  11:50
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Existuje facebooková stránka Ošklivá architektura. Mám ji i nemám rád. Líbí se mi kvůli tomu, že fotky, které se lidé dávají, hlavně ty historické, připomenou, co se tu stavělo před rokem 1989, často pak i v devadesátých letech. Někdy se nestačím divit. Na druhou stranu se mi u některých staveb nelíbí, že je přispěvatel zařadil právě do této stránky. Protože ošklivý nebo hezký, to je přece jenom hodně subjektivní kategorie. Jako neexistuje dobré a špatné víno, dobrá a špatná hudba, film, kniha. Každé dílo lidských rukou si najde svého obdivovatele. I odpírače. Někdy ale kroutím hlavou nad stavbami, které jsou možná ozdobou ulice, přesto je někdo zařadí do „ošklivé“ architektury.

Nebyl jsem moc velkým příznivcem rubrik v některých magazínech o bydlení, kde dávali palec nahoru a dolu konkrétním stavbám, hlavně rodinným domům. Jestli někdo miluje černé lesklé dlaždičky kolem oken, proč ne? Že se to nehodí na vesnici (kde bývávají ještě dnes k vidění), to ponechám jiným.

Kriticky či obdivně jsem se přestal vyjadřovat (alespoň veřejně) k architektuře (té „ošklivé“) poté, co jsem si přečetl nápis na jedné vile v Poděbradech. Upozornil na ni už kdysi architekt David Vávra při svých toulkách po Šumných městech. Na domě totiž stojí: Komu se nelíbí za moje na mým, nechť sobě postaví lépěji na svým.

Tahle Obereignerova vila, říká se jí tak po Vojtěchu Obereignerovi, někdejším poděbradském radním a také spolužákovi architekta Josefa Fanty (v Praze je autorem Hlavního nádraží). Právě Fanta přestavěl spolužákovi bývalou stodolu na méně obvyklou vilu. Její zevnějšek zřejmě pudil některé poděbradské již před více než stoletím. Proč jinak by pan radní nechal na zeď do ulice vypsat právě uvedené motto?

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek