metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta
PRAHA? AHA!
Dalších 5 fotografií v galerii
Obereignerova vila v Poděbradech. Poučná i pro Pražáky | foto: WIKIMEDIA COMMONS

Domy ošklivé i „ošklivé“ aneb Zajeďte si do Poděbrad, aspoň se poučíte

  11:50
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Existuje facebooková stránka Ošklivá architektura. Mám ji i nemám rád. Líbí se mi kvůli tomu, že fotky, které se lidé dávají, hlavně ty historické, připomenou, co se tu stavělo před rokem 1989, často pak i v devadesátých letech. Někdy se nestačím divit. Na druhou stranu se mi u některých staveb nelíbí, že je přispěvatel zařadil právě do této stránky. Protože ošklivý nebo hezký, to je přece jenom hodně subjektivní kategorie. Jako neexistuje dobré a špatné víno, dobrá a špatná hudba, film, kniha. Každé dílo lidských rukou si najde svého obdivovatele. I odpírače. Někdy ale kroutím hlavou nad stavbami, které jsou možná ozdobou ulice, přesto je někdo zařadí do „ošklivé“ architektury.

Nebyl jsem moc velkým příznivcem rubrik v některých magazínech o bydlení, kde dávali palec nahoru a dolu konkrétním stavbám, hlavně rodinným domům. Jestli někdo miluje černé lesklé dlaždičky kolem oken, proč ne? Že se to nehodí na vesnici (kde bývávají ještě dnes k vidění), to ponechám jiným.

Kriticky či obdivně jsem se přestal vyjadřovat (alespoň veřejně) k architektuře (té „ošklivé“) poté, co jsem si přečetl nápis na jedné vile v Poděbradech. Upozornil na ni už kdysi architekt David Vávra při svých toulkách po Šumných městech. Na domě totiž stojí: Komu se nelíbí za moje na mým, nechť sobě postaví lépěji na svým.

Tahle Obereignerova vila, říká se jí tak po Vojtěchu Obereignerovi, někdejším poděbradském radním a také spolužákovi architekta Josefa Fanty (v Praze je autorem Hlavního nádraží). Právě Fanta přestavěl spolužákovi bývalou stodolu na méně obvyklou vilu. Její zevnějšek zřejmě pudil některé poděbradské již před více než stoletím. Proč jinak by pan radní nechal na zeď do ulice vypsat právě uvedené motto?

Komentáře

Hlavní zprávy

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek