metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 7 °C

Čtvrtek, 17. ledna 2019. Svátek má Drahoslav.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dopravní podnik letos sehnal pět set řidičů. Přesto stále chybí

11. listopadu 2018  6:49 Filip Jaroševský Metro.cz
Řidiči tramvají, autobusů i strojvedoucí metra jsou nejen v hlavním městě nedostatkovým zbožím. Tento problém řeší pražský dopravní podnik tím, že nabírá řidiče prakticky po celý rok. Podle jeho personálního ředitele Jiřího Špičky však chybí do optimálního počtu řidičů MHD zhruba sedm procent.

„V roce 2016 jsme získali 353 řidičů, za celý loňský rok to bylo 470 řidičů a za letošek do října evidujeme již 500 nových řidičů,“ říká pro deník Metro Špička s tím, že se například řady šoférů autobusů letos rozrostly o 276 lidí.

Ačkoliv se dopravci daří lákat novou krev lépe než dřív, stále mu chybí stovky zaměstnanců. Kromě zavedení řady benefitních příspěvků proto přistoupil i k flexibilnějšímu nabírání nových řidičů. Kromě standardního hrazení veškerého zaškolení a získání potřebných řidičských průkazů nabízí také možnost absolvovat autoškolu i v době, kdy ještě zájemce pracuje v jiném zaměstnání. I v takovém případě podnik náklady hradí.

„Tito uchazeči mohou rozšíření kvalifikace absolvovat u externí autoškoly, opět s kvalifikační dohodou,“ dodává mluvčí podniku Aneta Řehková.

Průměrný zaměstnanec pražského dopravního podniku si v minulém roce přišel na 36 608 korun. Průměrný plat řidiče MHD je pak 35 tisíc plus další benefity. Mezi ně patří například zlevněné zaměstnanecké jízdné i pro rodinné příslušníky, penzijní připojištění po roce výkonu práce, tři dny zdravotního volna s náhradou mzdy a pět týdnů dovolené. Dopravce nabízí také stravenky, placenou rekreaci či možnost dotovaného ubytování. „Zázemí velké společnosti s dlouholetou tradicí není dnes na trhu práce také úplně samozřejmostí,“ dodává Řehková.

S nedostatkem řidičů hromadné dopravy se potýkají i jinde. Třeba v Brně místní dopravce nabízel o letních prázdninách náborový příspěvek i sto tisíc korun. Ostravský dopravní podnik zase řeší chybějící lidi patnácti tisíci korun navíc hned po nástupu. S nadsázkou by se tak dalo říct, že problém se šoféry vyřeší až autonomní vozy bez řidičů. To je však hudba budoucnosti. 

Práci řidiče doporučuje ve spotu herec Matonoha

  • Pražský dopravní podnik přestěhoval náborovou kancelář a jezdí po pracovních veletrzích. Nejvíce je však slyšet o jeho reklamním spotu s Tomášem Matonohou.
  • Spot s jistou nadsázkou představuje povolání řidiče MHD. Pražský dopravce se spolu se Sdružením dopravních podniků České republiky snaží touto společnou aktivitou lákat nové uchazeče.
  • Nedostatek šoférů se v některých městech daří pomalu řešit, přesto jich v MHD stále chybí stovky. „Řešením by mohl být i nábor cizinců, ale ten může situaci řešit jen dílčím způsobem, neboť ve veřejné dopravě je důležitá i schopnost komunikace v českém jazyce a znalost reálií, umožňující aktivní komunikaci s cestujícími a poskytnutí informací či rady,“ říká předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus.
  • Na trhu práce nyní v celém Česku chybí až deset a půl tisíc řidičů MHD.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spider-Man kráčí po Karlově mostě

Michelle Jonesová a Tom Holland (Spider-Man)
vydáno 17. ledna 2019  5:55

Upoutávky na nový film o pavoučím muži ukazují záběry pražských lokací.  celý článek

Opilce na našich sjezdovkách policie kontrolovat nemůže

Ilustrační snímek
vydáno 16. ledna 2019  14:45

Příležitostí dát si pivo nebo panáka je na sjezdovkách a v jejich blízkosti víc než dost.  celý článek

Dánští detektivové naposledy stylově. Řeší mumie a potraty

Série knih Jussiho Adlera-Olsena čítá již sedm dílů. Složka 64 bude poslední...
vydáno 16. ledna 2019  11:30

Oddělení Q se na plátnech kin pouští do svého posledního případu.  celý článek

Přeprala mě moc milá holka

Kladivová je i instruktorkou kettlebellu.
vydáno 16. ledna 2019  9:30

Na vlastní kůži. Dal jsem si trénink se vzpěračkou, která září také v ringu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám