metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pátek, 5. března 2021. Svátek má Kazimír.
Éra trolejbusů skončila před čtyřiceti lety.
Dalších 23 fotografií v galerii
Éra trolejbusů skončila před čtyřiceti lety. | foto: Dopravní podnik

Dopravní podnik vzpomíná na časy, kdy v metropoli jezdily trolejbusy

7. listopadu 2014  7:00,  aktualizováno  10:59 Robert Oppelt
Unikátní projekt dopravního podniku pokračuje dalším svazkem. Po metru a lanovkách pokračuje Encyklopedie pražské městského hromadné dopravy dalším dílem, tentokrát věnovaným trolejbusům. Jeho autorem je historik Pavel Fojtík, kterému sekundovali spoluautoři z řad dlouholetých zaměstnanců dopravního podniku.

Poprvé se Pražané mohli svézt trolejbusem v roce 1936. Hlavní město bylo první, které tento dopravní prostředek v zemi zavedlo. V 60. letech dosáhla v Praze trolejbusová doprava svého vrcholu. Celkem 123 trolejbusů vozilo na deseti linkách více než 48 milionů cestujících ročně.

Éra trolejbusů skončila před čtyřiceti lety.
Vůz ŠM 11 na lince 220 asi v roce 1972, jezdící tehdy přes střed města z Petřin přes střed města na Jarov. Na snímku je zachycen na Karlově náměstí, kde je ještě trolejové vedení trolejbusů.

Trolejbusy z Karlova náměstí postupně vytlačil autobus ŠM 11 na lince 220.

Od té doby se však od trolejbusů postupně opouštělo. Poslední vyjel v noci z 15. na 16. října v roce 1972. Trolejbusy definitivně nahradilo metro. Do Prahy se už asi nikdy nevrátí. Investice do vybudování nové infrastruktury, trolejí a vozoven, by byly příliš velké. Zelenou mají v Praze tramvaje a metro.

Encyklopedie MHD

Jednotlivé části dvojdílné encyklopedie vycházejí v podobě volných listů, vkladů, do šanonů.

  • V Infocentrech dopravního podniku si v současné době kromě nového dílu o trolejbusech můžete koupit svazek o historii lanovek a dva v květnu vydané svazky o metru.
  • Cena svazku o trolejbusech, který má 80 stran, je 135 korun.
  • Další svazky se budou věnovat historii jízdenek a odbavovacího systému MHD.

Ekologie tehdy nikoho moc nezajímala, říká archivář dopravního podniku Pavel Fojtík

Co najdou čtenáři v dalším díle encyklopedie?
Po částech Encyklopedie pražské MHD věnovaných metru a historii pražských lanovek nyní vychází svazek věnovaných trolejbusům, které v naší metropoli jezdily v letech 1936 až 1972. Kromě vlastní historie trolejbusového systému je v encyklopedii podrobně popsaná především historie jednotlivých trolejbusových tratí a trolejbusových linek, ale nejsou opomenuty ani informace o trolejbusových vozovnách a dílnách.

Trolejbus linky t-53 na Hřebenkách v roce 1965.

Trolejbus linky t-53 na Hřebenkách v roce 1965.

Proč přestaly trolejbusy v metropoli jezdit?
O tom encyklopedie poměrně podrobně také samozřejmě pojednává. Dalo by se shrnout do jedné věty: Zkrátka koncepce pražské MHD s nimi přestala počítat. Ale to by bylo příliš stručné. V Praze rychle zastarával velmi namáhaný vozový park i ostatní technické zázemí. V té době jsme měli k dispozici velmi levnou ropu ze Sovětského svazu, a autobusová doprava se proto začala projevovat jako ekonomická a hlavně velmi operativní, když bylo zapotřebí rychle vyřešit zavádění nových linek MHD potřebných pro obsluhu nových sídlišť vznikajících na kraji města či nově připojených obcí. Zjednodušeně řečeno, tehdy stačilo vydat rozhodnutí, mít autobusy a nainstalovat staniční tabulky. U trolejbusů by to byla akce na několik měsíců prací. V šedesátých letech v Praze probíhaly četné rekonstrukce komunikací, které také zásadním způsobem narušovaly trolejbusovou dopravu. Ekologie tehdy nikoho moc nezajímala. Ale jak ukázalo nejnovější archivní bádání, trolejbusová doprava se přestala rozvíjet především z energetických důvodů. V padesátých letech nebylo naše národní hospodářství schopné dodat zařízení pro měnírny, a pokud nějaké bylo, musely dostat přednost především tramvaje.

Zůstaly v Praze na dobu trolejbusů nějaké památky?
Sem tam se v Praze ještě najde například nějaký sloup trakčního vedení nebo stopa po závěsech příčných drátů, na nichž visela trolej. Stojí také tři bývalé měnírny, které sloužily jen trolejbusům (ostatní byly společné s tramvajemi). Ve střešovickém Muzeu MHD jsou v expozici dva provozuschopné trolejbusy – Tatra T400 a Škoda 8 Tr. Třetí muzejní exponát prochází v současné době dlouhodobou rekonstrukcí. Jde o mimořádně cenný trolejbus Praga TOT č. 303. jeden z tří prvních trolejbusů dodaných do Prahy v roce 1936. Dochoval se jako naprostý rezatý rozpadající se vrak, ale i z něj by měl vzniknout provozuschopný vůz.

Konečná stanice Jawa. V této stanici nebyl dovolen přestup mezi tramvajemi a trolejbusy.

Konečná stanice Jawa. V této stanici nebyl dovolen přestup mezi tramvajemi a trolejbusy.

Konečná trolejbusové linky t-51 v Bělocerkevské ulici ve Vršovicích.

Konečná trolejbusové linky t-51 v Bělocerkevské ulici ve Vršovicích.

O čem bude další díl encyklopedie?
Raději říkejme část. Samotná encyklopedie je totiž rozdělena do dvou základních dílů. První – do kterého patří i právě vydávané Trolejbusy – obsahuje vlastní historii a současnost pražské MHD, zatímco druhý díl je katalogem vozidel pražské MHD. Tam zatím vyšlo jen metro a ještě letos právě vyjde další část tohoto druhého dílu, která bude obsahovat informace o vozovém parku lanovek, trolejbusů a o muzejních vozech. Dál přijde na řadu historie pražských autobusů a postupně i rozsáhlý přehled vozového parku všech autobusů pražského dopravního podniku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kina jsou doma. Hru o streamy hrají Eddie Murphy, superhrdinové i legendární monstra

Eddie Murphy se vrací jako princ Akeem po téměř 33 letech.
vydáno 5. března 2021  5:10

Deník Metro připravil výběr očekávaných filmů, jichž se díky premiérám na malých obrazovkách letos opravdu dočkáme.  celý článek

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Nový šedočervený kabát má už také jedna tramvaj

Polep tramvaje Škoda 14T Elektra.
vydáno 4. března 2021  9:52

V dílnách dopravního podniku Praha (DPP) bylo živo. Tramvaj Škoda 14T tu totiž jako vůbec první svého druhu fasovala nový šedočervený vizuál Pražské...  celý článek

Pytle s odpadky stříkejte dezinfekcí, radí Pražské služby

Ilustrační fotografie
vydáno 4. března 2021  6:58

Vzít, strčit do plastového pytlíčku, zauzlovat ho, pak ho strčit do druhého sáčku, ten taky zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tenhle komplikovaný, nicméně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy