metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Pondělí, 14. června 2021. Svátek má Roland.

Větší foto
Ilustrační foto | foto: Running Tours Prague

Dopřejte si drogu. Je zdarma

  12:41
Proč tolik lidí běhá? Co je přitahuje na pocení, funění a dřině?

České ulice, parky i luka se běžci jenom hemží a měsíce dopředu jsou vyprodána startovní místa nejen prestižního pražského mezinárodního maratonu, ale i vysokohorských ultramaratonů, kde by zástupy zájemců laik nečekal. Odpověď na toto tajemství je prostá. Tesat do kamene lze slova klasika běžeckého sportu Deana Karnazese: „Po běhání jsem se nikdy necítil hůře než před vyběhnutím.“

Jaká jsou na běhání nejvýraznější „pro“? „Zátěž si regulujete sami, jste svými vlastními pány, při běhu přemýšlíte nebo máte příjemně ‚vygumováno‘, třídí se vám pocity a optimalizují se fyziologické hodnoty organismu,“ podotýká běžec Radim Prahl, s nímž na této straně přinášíme rozhovor. Společně jsme připravili i „desatero běžce“, které vás může doslova posunout kupředu.

1. První krok
Cesta tisíc mil dlouhá začíná prvním krokem, jak psal již staročínský mistr Sun. Překročit práh a už není cesty zpět, i kdyby trakaře padaly! Zpoza vchodových dveří to už nikdo neotočí. Někdy stačí i jen začít se oblékat do sportovního, krok zpět by byla až moc velká kapitulace.

2. Aspoň chvilku
Málo času? Vůbec nevadí, kolikrát je i čtvrthodina dost, vždyť za tu dobu lze uběhnout 2000–4000 metrů, a o to tu běží! Navíc je to porce ideální při rekonvalescenci nebo po delší pauze. A teď mystika: všechny naběhané kilometry v životě se vám sčítají, tělo si je pamatuje. Opravdu. Žádný trénink tak není příliš krátký, všechno se počítá.

3. Společník
Někdy pomáhá domluvit se s někým na společném běhání. Jen je to trochu organizačně a logisticky náročné, tak dejte pozor, ať nestrávíte delší čas transfery a telefonováním a psaním textovek na téma, kde a kdy bude sraz a co na sebe a kam že to vlastně poběžíte, než samotným pohybem. Máte-li partnera neběžce, vybídněte jej, ať jede vedle vás na kole nebo bruslí. Jste-li rodič novorozeněte či batolete, běhejte s kočárkem, máte-li psa, dopřejte mu akční venčení.

4. Odměny
Co bude po návratu z tréninku? Potřebujete se těšit? Každému, co libo a co možno: okuste žlutý meloun, napusťte si vanu nebo objednejte lístky do divadla.

5. Závody
Radost, kondice, hubnutí, postava – každá z těchto motivací je solidní a obstojí. Časem se vkrádají otázky, zda se člověk zlepšuje, nebo si alespoň zůstává „na svém“. Odpověď poskytne srovnávání s měřeným časem na trati totožné délky a obdobného profilu. Klíčové je běžet svůj vlastní závod, tedy měřit se primárně se sebou samými, nikoli s ostatními. Každý má unikátní biologický věk, odlišné přechozené nemoci, jiné nohy svazující starosti. Událost s plejádou vjemů, od přátelské komunikace se soupeři přes dojmy z přírodní scenérie po podporu od diváků, je satisfakcí a dělá ze závodění jedinečný zážitek.

6. Invence
Stereotyp nemotivuje. Mysl si zvykne na obvyklou trasu, i vaše tělo se přednastaví na zaběhnutý rytmus námahy a bez vašeho vědomí hospodaří s energií tak, aby se namáhalo přesně co nejméně. Proto: Dojeďte autem nebo na kole o kus dál a uskutečněte okruh v novém prostředí. Udělejte totéž hromadnou dopravou a pak běžte domů (a nemusíte se již vracet ke svému přibližovadlu). Pojednejte svůj okruh v protisměru. Na křižovatce cest volte vždy tu, co neznáte, nebo tu, co představuje největší převýšení.

7. Cesty
Při přípravě dovolené nebo služební cesty si neopomeňte přibalit běžecké boty a základní „úbor“. Není nad poznávání neznámých měst či pobřeží, nejlépe brzy ráno, ještě před započetím ostatních programů. Dopředu si z webu vytiskněte mapu okolí vašeho dočasného působiště a vytipujte si souvislejší zelené plochy, třeba parky nebo pásy podél řek, které při návratu poslouží i jako dobrá navigace.

8. Doping
Pokud je vaše nevůle dlouhodobějšího rázu, vyrazte si koupit něco běhacího na sebe. Jednak si dopřejete radost, odměníte se za dosavadní tréninky a uděláte si předpoklad pro tělesnou pohodu, také však můžete zapojovat zvědavost: jdu vyzkoušet / znovu vyzkoušet / rozchodit / definitivně rozchodit ty nové boty.

9. Kultura
Běhací kultura může inspirovat, optimální je její konzumace obzvláště při nemoci. Na programu mohou figurovat filmy typu Forrest Gump, Maratonec a Hranice možností a knihy jako Zrozeni k běhu, Ultramaratonec – Zpověď nočního běžce či Běhání s Keňany.

10. Vnímání
Běh dělá divy s psychickým rozpoložením, smyslovým vnímáním i biochemickými pochody. Chemie těla se při námaze i po jejím skončení mění, celá řada hormonů si vesele probublává vaší schránkou, hlavou vám plavou myšlenky a pocity sem a tam, občas si sednou, občas se zvíří. Užijme si to – zhruba po 15 minutách tělo přepíná na jiný systém spalování, po těle se vám rozlévá teplo, řízení vašich pohybů postupně přebírá autopilot a vy se můžete (pomyslně) vznášet, povýšit se nad úroveň „pouhého“ výkonu a intuitivně se nechat vést.

Kouzlo běhání po zapadlých uličkách

Před lety v Barceloně spatřil skupinku turistů, byli v běžeckém oblečení a „pronásledovali“ svého průvodce. Radima Prahla scenérie běžců klusajících po památkách uhranula a nápadu se pevně chytl. „Po letech jsem se osmělil sám rozjet takovouto živnost v rodném městě,“ uvádí provozovatel Running Tours Prague (RTP).

Co vás běžecké podnikáni naučilo?
RTP od začátku stavím jako velmi osobní službu, jako zprostředkování jedinečného zážitku. Pokaždé je šitá danému klientovi na míru. Vyběhneme a skončíme u hotelu, vymyslím okruh podle času nebo vzdálenosti, kterou tomu chce dát. Snažím se od počátku hodně naslouchat, co už z města viděl, o co ještě stojí. Když je ve městě jen krátce, typicky během služebních cest, pak volím spíš známá místa. Mým cílem je za 60 nebo 90 minut podat kompletní úvod do Prahy. Pokud se zdrží déle, s chutí ho protáhnu všemi otevřenými pasážemi, po petřínských terasách, zapadlých uličkách, místech, co jinak zaručeně mine. 

Jací jsou vlastně klienti z rozličných zemí?
Američané jsou nadšení, Skandinávci přemýšliví, Britové pozorní. Celkově jsou všichni zákazníci hodně přátelští, běžci jsou mezinárodní komunita, koneckonců, i o tom si za běhu někdy povídáme, jak se třeba u nich a u nás vzájemně běžci zdraví, jak rozšířený je fenomén běhání do práce.

Jak RTP rozvíjíte a vylepšujete, kam do budoucna směřujete?
Zajímavou oblastí je příprava zážitku pro celou skupinu, třeba během kongresu nebo mezinárodního mítinku korporace. Pro mě je výzva vymyslet, aby byl takový klient spokojen, navrhuji různé scénáře, vše musí fungovat do nejmenšího detailu. Po Praze se pak pohybuje i několik skupinek současně. Všichni si odváží velmi intenzivní vzpomínky. A o to jde. 

Více na www.runningtoursprague.com

Komentáře

Hlavní zprávy

Talkshow Honzy Dědka bude v létě na zámcích. Dorazí Dejdar, Matonoha nebo Brzobohatý

vydáno 14. června 2021  9:22

Pořad 7 pádů Honzy Dědka čeká sice o prázdninách natáčecí pauza, ale moderátor se svou show nazvanou 7 pádů na cestách vyráží za diváky napříč republikou....  celý článek

Na lodi musí být čisto a veselo, pak jde úplně všechno, říká kapitán moderního katamaránu

vydáno 13. června 2021  17:04

Začneme malou perličkou. Však jsme na vodě. Nejmodernější loď v Praze nemá kormidlo! Moderní elektrická loď Bella Bohemia se ovládá přes joystick. O...  celý článek

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy