metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.

Větší foto
Eliška | foto: VOJTĚCH TESÁREK[

Dospěláka nechte za dveřmi a přijďte, zve výtvarnice

  14:10
Magický les se rozzáří v Holešovicích. V jiném světě se můžete ocitnout, když navštívíte interaktivní výstavu Malý princ výtvarnice Elišky Podzimkové. Originální expozice ve Vnitroblocku je k vidění ode dneška do 31. prosince. Obrázky z knížky Malý princ autorka připravovala na Islandu.

Jak vás napadlo zpracovat téma Malý princ?
Já bych si nikdy nedovolila na takový titul sahat, ale oslovilo mě nakladatelství Albatros, jestli bych nevytvořila ilustrace k tomuto nadčasovému příběhu, že by byli moc rádi. A já si řekla proč ne. Dala jsem si jedno pravidlo: že za celou dobu, co budu na ilustracích pracovat, neotevřu to původní vydání s ilustracemi přímo od Exupéryho.

Která je vaše oblíbená část knihy a jak jste se rozhodla ji na výstavě zhmotnit?
Mám moc ráda úplný začátek knížky s kreslením slona v hroznýši a beránka. Člověk si u toho opravdu uvědomí, jak se stává dospělým, a směje se sobě samému. Na výstavě se bude dát kreslit beránek taky, na takový prosvětlený stůl, tam, když ho nakreslíte, něco se vám poodkryje. Nebudu prozrazovat detaily.

Jakým způsobem se podařilo rozpohybovat obrázky?
Skrz takovou kouzelnou aplikaci Artivive. Je založená na principu rozšířené reality a naprogramovali ji dva kluci z Vídně, kde spolupracují i s galerií Rudolfinum a rozhýbají například obrazy od Egona Schieleho. Je to takové kouzlo, jako hýbací noviny z Harryho Pottera.

Pro koho je výstava určená?
Myslím si, že úplně pro kohokoli, určitě ne jen pro děti! Ráda nabádám rodiče, ať nechají toho dospěláka v sobě za dveřmi a přijdou si trochu pohrát.

S jakými pocity by měli návštěvníci výstavy odcházet domů?
S tím, že opravdu navštívili svět Malého prince, na chvíli se odpoutali od všedního uspěchaného života a zastavili ho úsměvem. Momentálně ve společnosti létá plno hodně důležitých témat, jako klima, politika, nemoci, lidská práva, a plno dalších, která je opravdu dobré řešit, ale zároveň je taky občas dobré zajít na něco pozitivního, co slouží opravdu jen k potěšení smyslů, což snad ve světě Prince najdete.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy