metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 11 °C

Pondělí, 18. listopadu 2019. Svátek má Romana.
Eliška
Větší foto
Eliška | foto: VOJTĚCH TESÁREK[

Dospěláka nechte za dveřmi a přijďte, zve výtvarnice

25. října 2019  14:10 Petr Holeček Metro.cz
Magický les se rozzáří v Holešovicích. V jiném světě se můžete ocitnout, když navštívíte interaktivní výstavu Malý princ výtvarnice Elišky Podzimkové. Originální expozice ve Vnitroblocku je k vidění ode dneška do 31. prosince. Obrázky z knížky Malý princ autorka připravovala na Islandu.

Jak vás napadlo zpracovat téma Malý princ?
Já bych si nikdy nedovolila na takový titul sahat, ale oslovilo mě nakladatelství Albatros, jestli bych nevytvořila ilustrace k tomuto nadčasovému příběhu, že by byli moc rádi. A já si řekla proč ne. Dala jsem si jedno pravidlo: že za celou dobu, co budu na ilustracích pracovat, neotevřu to původní vydání s ilustracemi přímo od Exupéryho.

Která je vaše oblíbená část knihy a jak jste se rozhodla ji na výstavě zhmotnit?
Mám moc ráda úplný začátek knížky s kreslením slona v hroznýši a beránka. Člověk si u toho opravdu uvědomí, jak se stává dospělým, a směje se sobě samému. Na výstavě se bude dát kreslit beránek taky, na takový prosvětlený stůl, tam, když ho nakreslíte, něco se vám poodkryje. Nebudu prozrazovat detaily.

Jakým způsobem se podařilo rozpohybovat obrázky?
Skrz takovou kouzelnou aplikaci Artivive. Je založená na principu rozšířené reality a naprogramovali ji dva kluci z Vídně, kde spolupracují i s galerií Rudolfinum a rozhýbají například obrazy od Egona Schieleho. Je to takové kouzlo, jako hýbací noviny z Harryho Pottera.

Pro koho je výstava určená?
Myslím si, že úplně pro kohokoli, určitě ne jen pro děti! Ráda nabádám rodiče, ať nechají toho dospěláka v sobě za dveřmi a přijdou si trochu pohrát.

S jakými pocity by měli návštěvníci výstavy odcházet domů?
S tím, že opravdu navštívili svět Malého prince, na chvíli se odpoutali od všedního uspěchaného života a zastavili ho úsměvem. Momentálně ve společnosti létá plno hodně důležitých témat, jako klima, politika, nemoci, lidská práva, a plno dalších, která je opravdu dobré řešit, ale zároveň je taky občas dobré zajít na něco pozitivního, co slouží opravdu jen k potěšení smyslů, což snad ve světě Prince najdete.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Adidas Runners Prague mění běh na zábavu

Adidas Runners
vydáno 18. listopadu 2019  7:00

- Možná jste už po Praze spatřili běhat větší skupinky lidí, mnoho z nich v černých tričkách. Běh je nejlevnějším sportem a taky přirozeným lidským...  celý článek

S kladivem na sovy, s kosou na modrásky

Ochránci přírody instalují desítky speciálních budek, kde by mohli puštíci...
vydáno 18. listopadu 2019  5:55

Ochránci přírody z Plzeňska instalovali budky pro puštíky. Chtějí je sem nalákat z Německa.  celý článek

Snowboarding už dávno není masovka. Zbylí fanoušci ho přestali hrotit

Snowboarding
vydáno 17. listopadu 2019  5:07

Sport, dnes známý jako snowboarding, se v českých zemích poprvé objevil jen velmi krátce po svém příchodu do Evropy, tedy na přelomu roku 1979 a 1980. Od...  celý článek

Jsem pankáč perfekcionista, říká Anna K.

Anna K.
vydáno 16. listopadu 2019  7:21

V době vydání tohoto rozhovoru je Anna K. právě v polovině svého předvánočního turné. Hudba je v jejím životě stále hlavním hnacím motorem, ale kromě ní...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám